BRATISLAVA. BRATISLAVA. Minister výstavby Igor Štefanov (SNS) včera vyhlásil, že po decembri 2008 už firmám Avocat a Zamedia peniaze vyplatené neboli. Štát tak vyplatil firmám združeným v konzorciu v nástenkovom tendri spolu 350 miliónov korún.
Ministerstvo financií, ktoré platby certifikovalo, to nepotvrdilo a na otázky tretí deň nereagovalo. Minister Ján Počiatek zo Smeru odišiel z rokovania vlády zadným vchodom.
Peniaze späť nežiada
Minister Štefanov nevidí dôvod, aby firmy blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi peniaze vracali. Premiér Robert Fico pritom vyhlásil, že od Štefanova chce analýzu, na čo boli peniaze minuté. Potom sa Fico vyjadrí, či ich bude štát žiadať späť.
Účet za tender je 350 miliónov korún
Zákazku, ktorú dal nominant SNS firmám Avocat a Zamedia, mala celú financovať Európska komisia.
Zmluva s jediným uchádzačom bola uzavretá deň po tom, ako na ministerstve otvorili obálky v júni 2007.
Médiá na tender upozornili až v novembri 2008. Mesiac na to vyplatilo ministerstvo firmám sto miliónov korún.
Platby sa týkali viacerých predražených právnych a reklamných služieb.
Európska komisia zverejnenie tendra na nástenke považuje za netransparentné.
Minulý týždeň komisia vyhlásila, že doteraz vyplatených 350 miliónov nepreplatí, peniaze firmám blízkym SNS tak zaplatili daňoví poplatníci.
„Prečo by sa malo niekam vracať? Keď si kúpite v obchode chlieb, zjete ho a potom poviete, že nebol dobrý, budete žiadať peniaze naspäť?“ povedal Štefanov. Rovnaký príklad použil v utorok predseda SNS Ján Slota.
Na poznámku, že platby za služby boli predražené, povedal, že nie je odborník na cenotvorbu.
Štefanov nevie, či bude nevrátenie peňazí aj súčasťou uzavretej dohody s konzorciom. „Na konečnom znení dohody ešte stále pracujeme.“ Obe strany sa dohodli, že zmluva prestala platiť k 23. aprílu.
Problém? Žiadny nevidímMinistrovi neprekáža, že Európska komisia nič z doteraz minutých peňazí nepreplatí. „Nepovažujem to za problém, prostriedky boli využité na dodávku služieb, ktoré pomohli rozbehnúť čerpanie eurofondov,“ tvrdí. Nie je to podľa neho ani dôkaz, že tender bol urobený zle. S komisiou chce ešte rokovať a pokúsi sa ju presvedčiť, aby peniaze predsa len vyplatili.
Európska komisia jasne povedala, že tender bol netransparentný a peniaze nepreplatí. „To povedala nejaká hovorkyňa, videl som to v médiách,“ komentoval to Štefanov s tým, že komisia by mala vychádzať zo svojho auditu, ktorý sa ešte neskončil.
Komisia od Štefanova žiada dôkaz, že tender bol na nástenke vyvesený, aj presný opis miesta, kde je nástenka. Na otázku, aký dôkaz komisii predloží, odpovedal, že je presvedčený, že oznam tam visel.
Na audit bude súťažMinister nevie, kedy predloží premiérovi žiadanú analýzu toho, ako sa peniaze použili. Na jej vypracovanie však podľa neho vypíše súťaž. Na nástenke? „My nemáme nástenku, máme len úradnú tabuľu a pokiaľ by to zákon dovoľoval, tak by sme možno uvažovali aj nad niečím takým, ale to by sme len vám urobili radosť,“ vyhlásil Štefanov.
Minister tiež ešte nevie, či vypíše súťaž na nový tender. „Môže to byť niekoľko súťaží, môže niektoré veci ministerstvo riešiť po vlastnej línii, možností je viac.“ Podľa Štefanova to neznamená, že sa zopakuje rovnaký tender, „čo by vás asi tešilo najviac“. Chce sa poradiť s odborníkmi a urobiť to transparentne. Novinárov vraj bude včas informovať.
Ani Avocat, ani Zamedia nebudú z tendra vylúčené. Minister tvrdí, že o zákazku sa môžu uchádzať znovu. „Sme v právnom štáte, neviem si predstaviť, ako by sme vedeli zariadiť, aby sme ich vylúčili z podnikania,“ dodal Štefanov.
Štefanov je ministrom dva týždne. Po nástupe do funkcie povedal, že nástenkovú zmluvu zruší, len ak na to dá podnet „relevantný“ orgán. Krátko na to ho vláda uznesením vyzvala, aby zmluvu zrušil. Firmy, ktoré tender vyhrali, so zrušením súhlasia bez nároku na sankciu.
Moderné Slovensko škrípe
Ficom prezentovaný program modernizácie sa plní aj v oblasti transparentnosti eurofondov. Garant Janušek musel pre netransparentnosť odísť.
BRATISLAVA. S pompou ohlasovaný modernizačný program Slovensko 21 škrípe. Odvtedy, keď ho v Bruseli osobne prezentoval premiér Robert Fico, uplynulo len pár mesiacov. Program má krajine zabezpečiť udržateľný ekonomický rast, zmiernenie dosahov demografického vývoja či konkurencieschopnosť krajiny.
Podľa oficiálneho priebežného hodnotenia jeho garantom – ministerstvom financií – sa program z veľkej miery úspešne plní. Podľa správy, ktorú včera prerokovala vláda, sa dokonca splnilo 11 z 18 bodov Slovenska 21 a ďalších šesť sa splnilo čiastočne.
Mimovládne organizácie tvrdia opak. Podľa Ctibora Košťála z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť vláda zlyháva a ich hodnotenie podľa školskej stupnice vychádza na známku 3,8. „Mnohé z tých vecí, ktoré považujú za splnené, sú len na papieri.“
Za výsmech označil napríklad vládne hodnotenie bodu „transparentné poskytovanie eurofondov“, ktorého garantom bolo ministerstvo výstavby. Bod je oficiálne „čiastočne splnený“, hoci ministra Mariana Janušeka stálo práve netransparentné rozdeľovanie fondov kreslo.
Podľa Košťála sa však v praxi stalo jediné – bol prijatý zákon o štrukturálnych fondoch. „Najviac splnilo ministerstvo financií, ministerstvo školstva naopak úplne zlyháva. Tí nemajú hotové takmer nič,“ povedal Košťál.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
