BANSKÁ BYSTRICA. Poslanci Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici vyzvali primátora Ivana Saktora, aby žaloval štát a bojoval o viac ako 140 miliónov korún (asi 4,5 milióna eur), ktoré z účtov mesta nezákonne odišli pri exekúciách v spore s Tikka Investments. Pohľadávky cyperskej firmy spravuje finančná skupina Penta.
Primátor zastupiteľstvu predložil právnu analýzu, ktorá mestu navrhuje neísť do sporu. Analýza, ktorú dali vypracovať poslanci, navrhuje opak. Saktor odporúčanie poslancov nemusí rešpektovať.
Prepojenia
Primátor Banskej Bystrice sa obrátil na právnu kanceláriu AKSK. Právnik Martin Dolník odporučil Saktorovi, aby sa o milióny nesúdil.
SME informovalo, že Dolník figuruje v spoločnosti Euro-Minerál s jedným zo zakladateľov Penty Jurajom Herkom. Člena predstavenstva Dolníka v korytnickej firme kontroluje Herko.
„Neexistuje žiadna súvislosť s Pentou. Prvý raz som sa dostal s nimi do kontaktu v tomto spore,“ tvrdí Dolník. Poslanci si dali urobiť právnu analýzu, na ktorej základe odporučili uznesením primátorovi, aby žaloval štát. „Nie sú zastupované záujmy mesta, ale záujmy spoločnosti Tikka,“ tvrdí v stanovisku advokát Ján Mravec.
Do sporu so štátom
Mravec tak ako advokát Ján Gereg, bývalý právny zástupca mesta v spore s Tikkou, hovorí, že magistrát má veľkú šancu získať peniaze späť.
Najvyšší súd svojím rozhodnutím o nezákonnosti exekúcie otvoril mestu možnosť súdiť sa o milióny s Tikkou alebo so štátom. „K exekúcii došlo na základe chybného právneho názoru súdu,“ zdôvodnil Gereg. Mesto by podľa oboch právnikov malo otvoriť spor so štátom čo najskôr, aby stihlo zákonné lehoty.
Dolníkova advokátska kancelária odporučila zrušiť investorský útvar mesta (IUM) a uspokojiť pohľadávky veriteľov.
Prípad vznikol vroku 2000. Úvery IUM sa po krachu Dopravnej banky stali splatnými ihneď. Pohľadávku kúpila Tikka za 8 miliónov korún. Mesto ju odmietlo odkúpiť. Počas sporu jej cena stúpla približne na 140 miliónov korún.

Beata
Balogová
