BRATISLAVA. Desiatky prevažne starších ľudí dnes v Bratislave protestovali proti stvárneniu a umiestneniu sochy spoluzakladateľa bývalého Československa Milana Rastislava Štefánika.
Demonštranti nesúhlasili s tým, že viac ako sedemmetrová socha bude stáť pod pamätníkom československej štátnosti - sochou leva, čo podľa nich symbolizuje "čechoslovakizmus". Podobizeň Štefánika pred novým národným divadlom slávnostne odhalia na budúci týždeň v pondelok.
"Nejde o pomník Štefánikov, (...) ide o pomník už dnes dávno prekonanej ideológii čechoslovakizmu, keď všetko české bolo nadriadené Slovensku," vyhlásil na demonštrácii pred bratislavským magistrátom organizátor protestu Viliam Hornáček z iniciatívy Za krajšiu metropolu Slovenska.
Socha bude stáť pred novostavbou Slovenského národného divadla (SND) na nábreží Dunaja pod levom, ktorého presťahovali z pôvodného miesta pred národným múzeom. Sochu leva osadili podľa Pavla Šestáka z Nadácie Milana Rastislava Štefánika pred novým SND pred necelými dvoma týždňami po tom, čo prešla ľahkými reštauračnými prácami. Demonštranti nesúhlasili ani s výberom miesta pred divadlom. "Tam by mali byť múzy, tam by mali byť predmety kultúry," poznamenal Hornáček.
Podobizeň Štefánika odhalia 4. mája pri príležitosti 90. výročia jeho úmrtia. Podľa Hornáčka sa snažili aktivisti o zrušenie pamätníka už dlhší čas. "My sme dali niekoľko dokumentov, ktoré sme rozposlali na kompetentné inštitúcie. Pretože si to nikto nevšimol, tak sme sa odhodlali k tomuto protestu až teraz," dodal Hornáček.
Na umiestnení Štefánika a pamätníka štátnosti pred SND sa však dohodli podľa Šestáka mestskí poslanci ešte v roku 2003.
Demonštranti protestovali aj proti tomu, že Štefánik je zobrazený v leteckej uniforme a nie v uniforme vojenského generála. Šesták však oponoval, že Štefánik je oblečený v ľahkej leteckej uniforme francúzskej armády a symbolizuje jeho rýchly vojenský postup.
Štefánik sa podľa historikov do veľkej miery zaslúžil o zrod Československa v roku 1918. Za zvlášť dôležité sa považovali napríklad jeho kontakty vo Francúzsku, ktoré malo po skončení 1. svetovej vojny veľký vplyv pri rozhodovaní o tom, či po rozpade Rakúsko-Uhorska vznikne spoločný štát Čechov a Slovákov. Podieľal sa aj na vzniku československých légií, známy bol aj svojím záujmom o astronómiu. O život prišiel pri páde lietadla 4. mája 1919 pri Ivanke pri Dunaji. Počas desaťročí totalitného režimu bol význam tejto osobnosti potláčaný.