BRATISLAVA. Celkový účet za nástenkový tender na ministerstve výstavby, ktorý sa ku koncu minulého roka vyšplhal na 350 miliónov korún, mohol byť menší, keby ministerstvo financií skôr zastavilo platby.
Ako certifikačný orgán schvaľuje úhrady, ktoré má neskôr preplatiť Brusel, ako to bolo aj pri tendri Mariána Janušeka.
Stanovisko-nestanovisko Hovorcovi ministerstva financií Miroslavovi Šmálovi trvalo štyri dni, kým odpovedal, prečo tender musela stopnúť až Európska komisia a nedokázali to vnútorné kontrolné orgány.
Kontrolóri zlyhali Na nástenkovom tendri zarobilo konzorcium firiem Avocat a Zamedia blízkych predsedovi SNS Jánovi Slotovi Ministerstvo financií malo podozrenie, že tender je netransparentný, ale spoľahlo sa na stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie z leta 2008 ÚVO tvrdí, že ich stanovisko bolo mylné a zodpovedná pracovníčka bola odvolaná z funkcie
Ministerstvo podľa neho malo podozrenie, že tender nebol v poriadku, ale keďže Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vydal stanovisko, že je v súlade so zákonom, nemohli nič robiť.
Ide o stanovisko z 3. júla 2008, ktorým od začiatku kauzy argumentuje aj predseda SNS Ján Slota. Poskytla ho pracovníčka ÚVO Mária Vermešová, ktorá neskôr odmietla podpísať závery z kontroly a predseda ÚVO Béla Angyal ju odvolal z funkcie riaditeľky odboru kontroly.
Hovorkyňa ÚVO Helena Fialová povedala, že stanovisko bolo „z neznámych dôvodov označené ako Výsledok kontroly - odpoveď, pričom išlo v skutočnosti o stanovisko, ktoré bolo odoslané z odboru kontroly, hoci skutočná kontrola nebola vykonaná".
Tá sa začala až o niekoľko mesiacov neskôr. Predseda ÚVO Angyal sa podľa Fialovej dozvedel o stanovisku až v novembri.
„Vzhľadom na stanovisko ÚVO, ktoré konštatuje, že úrad nezistil konanie v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, nebol dôvod spochybňovať verejné obstarávanie vrátane hospodárnosti a efektívnosti vynakladaných prostriedkov," povedal Šmál.
Vyhovárajú sa? „Je to výhovorka," myslí si o odôvodnení ministerstva financií Mirslav Beblavý, predseda správnej rady Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a bývalý štátny tajomník ministerstva práce za SDKÚ. Ministerstvo sa podľa neho nemalo spoliehať len na ÚVO, keďže ako certifikačný orgán má pozerať aj na efektívnosť vynaložených prostriedkov.
Podobný názor má aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií za SDKÚ Vladimír Tvarožka, podľa ktorého sa aspoň časť peňazí dala zachrániť.
„Certifikátori ministerstva financií museli zistiť, že tender nie je v súlade s pravidlami EÚ. Síce až po tom, ako boli peniaze uvoľnené, ale pochybujem, že až po tom, ako bolo uvoľnených 350 miliónov korún."
Stanovisko ÚVO Tvarožka nepovažuje za argument, keďže práve ministerstvo financií má dbať o súlad s európskymi pravidlami.
Európska komisia rozhodla, že doterajšie výdavky vyplatené na základe tendra nepreplatí, pred týždňom. Tender považuje za pochybný a netransparentný. Premiér Robert Fico zatiaľ nepovedal, či bude štát žiadať od konzorcia firiem vyplatené peniaze späť. SNS to odmieta. Predseda Ján Slota vraví, že vracať peniaze by bolo ako vracať už zjedený chlieb.

Beata
Balogová
