BRATISLAVA. Ministerstvo školstva (MŠ) SR chce okrem deviatakov v základných školách (ZŠ) testovať zo slovenského jazyka a matematiky aj mladších žiakov, teda tých, ktorí ukončia prvý stupeň ZŠ.
"Aby sme sa priblížili štandardom, ktoré sú v EÚ, a aby sme mohli objektívne odsledovať reálne trendy v našej populácii žiakov v základných školách," zdôvodnila Romana Kanovská, riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Ako dodala, zatiaľ nie je jasné, či sa testovanie dotkne školákov na konci štvrtého ročníka alebo na začiatku piateho.
Meranie vedomostí po absolvovaní prvého stupňa plánuje rezort školstva spustiť v dohľadnom čase, musí ho však ešte pripraviť. "Najskôr tie testovania budú prebiehať na vzorkách škôl a žiakov, postupne chceme prejsť do celoplošného testovania, aby sme mali v systéme všetky školy," uviedla Kanovská.
MŠ má v úmysle "sledovať" výkony žiakov od prvého stupňa po maturitu. Rezort bude pri týchto testovaniach zaujímať aj to, akou mierou ku kvalite prispieva práve škola.
"Chceli by sme tam sledovať prídavnú hodnotu školy, akou mierou prispieva k progresu, respektíve naopak, akou mierou sa školám kvalitu nepodarilo rozvinúť," vysvetlila Kanovská.
V súčasnosti testujú na slovenských školách od roku 2003 deviatakov v Testovaní 9 (predtým Monitor 9). Meranie vedomostí, ktoré potom ministerstvo porovnáva v rámci Slovenska, sa uskutočňuje aj pri maturite v jej externej časti. Tú zaviedla vyhláška v roku 2004.
Certifikačné merania mal na starosti od roku 2005 Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), v tomto roku zabezpečuje Testovanie 9 a maturitu prvýkrát NÚCEM.
Slovenských štvrtákov už testujú v medzinárodnom meraní TIMSS, ktoré zisťuje ich vedomosti z matematiky a prírodných vied. Porovnávajú ich so školákmi z viac ako 30 krajín. Pätnásťročných školákov zase skúšajú v medzinárodnom testovaní PISA, zameranom na ich gramotnosť, a výsledky porovnávajú so školákmi z EÚ a krajín OECD.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe zvukový záznam.