BRATISLAVA. Na slávnostnej akcii v širšom centre Bratislavy sa okrem popredných slovenských politikov zúčastnia tiež zástupcovia z Česka a Francúzska. Proti umiestneniu sochy protestovali viacerí aktivisti, ktorí nesúhlasia s tým, že Štefánikova podobizeň bude stáť pod pamätníkom československej štátnosti - sochou leva.
Bronzovú takmer 7,5-metrovú podobizeň Štefánika v leteckej uniforme s hmotnosťou šesť a pol tony vyrobili zlievači z moravského Blanska. Dielo je vytvorené podľa sochy, ktorá v Bratislave stála od roku 1938 na Námestí Ľudovíta Štúra. Jej autorom bol známy český sochár Bohumil Kafka. Na začiatku 50. rokov sochu nechal komunistický režim odstrániť a roztaviť.
Podobizeň Štefánika umiestnili pred novú budovu Slovenského národného divadla na nábreží Dunaja a za ním sa týči socha leva, ktorý symbolizuje československú štátnosť. S tým však nesúhlasí Viliam Hornáček z iniciatívy Za krajšiu metropolu Slovenska. Podľa neho Štefánikov pamätník s kombináciou leva, ktorý je umiestnený nad ním, je symbolom čechoslovakizmu. Odporcovia pamätníka, ktorí demonštrovali koncom týždňa v centre mesta, tiež nesúhlasili s vyobrazením Štefánika ako letca. Podľa nich mal byť v uniforme generála. Námietky odporcov pamätníka odmietli zástupcovia Nadácie Milana Rastislava Štefánika, podľa ktorých o umiestnení sochy rozhodli mestskí poslanci pred šiestimi rokmi.
Vojak, diplomat a astronóm Štefánik sa svojimi diplomatickými kontaktmi v Paríži významne pričinil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov po skončení prvej svetovej vojny a rozpade Rakúsko-Uhorska. Tragicky zomrel pri páde lietadla 4. mája 1919 pri obci Vajnory (dnes súčasť Bratislavy). Mal vtedy 38 rokov. Okolnosti pádu lietadla a jeho úmrtia nie sú doteraz úplne známe. Počas desaťročí komunistického režimu bol význam tejto osobnosti potláčaný.