BRATISLAVA. BRATISLAVA. Červený koberec položený na hrubom betóne, z ktorého trčia káble, stavebné mechanizmy a obrovské miešačky na betón. Tak to vyzerá pri impozantnej soche Milana Rastislava Štefánika, ktorú včera v Bratislave odhalila slovenská politická špička. Stavenisko tam bude ešte do jari 2010. Dovtedy bežný smrteľník pamätník zblízka neuvidí.
Sochu odhalili včera, na 90. výročie Štefánikovej smrti. Nad Bratislavou preleteli aj stíhačky a asi 300 pozvaným hosťom, ktorých strážili ostreľovači na rozostavaných strechách, vyhrávala vojenská hudba.
„Je to pre verejnosť uzavreté, námestie aj celá zóna bude otvorená na jar 2010,“ povedala o nasledujúcich týždňoch Patrícia Hradilová, hovorkyňa írskeho investora Ballymore. Zatiaľ si môžete Štefánika prezrieť z petržalského brehu alebo zozadu od novej budovy Slovenského národného divadla.
Prezident neprišiel
Slovenská politická špička sa spoločne so zástupcami armády a francúzskej a českej vlády včera stretla v prachu, ktorý zdvíhal vietor od Dunaja. Chýbal len prezident Ivan Gašparovič, ktorý uprednostnil stretnutie s predsedníčkou Ústavného súdu Ivettou Macejkovou.
Prezidentov hovorca Marek Trubač k neúčasti povedal, že hlava štátu sa zúčastnila v nedeľu na spomienke na Bradle a pred tým aj v Ivanke pri Bratislave, kde lietadlo s generálom v roku 1919 spadlo.
Premiér Robert Fico v príhovore hovoril o pravde rodiacej sa v spore. Štefánikov pomník prirovnal svojím významom k Soche slobody. Dúfa, že pamätník sa stane miestom stretnutí mladých zaľúbencov. „Verím, že sem naša mládež bude chodiť snívať, rojčiť, hľadať lásku a inšpiráciu k odvahe pre skutky, ktoré potrebuje náš mladý štát. Práve Štefánikova odvaha nám ako hviezda svieti na cestu do budúcnosti,“ povedal. Podľa neho by k Štefánikovi mohli pribudnúť sochy Rastislava, Svätopluka a Pribinu.
Pamätník je na mieste, kde o rok otvoria nové námestie štvrte Eurovea. Nová, luxusná štvrť s bytmi, obchodmi, kancelárskymi priestormi a reštauráciami má dať Bratislave novú pulzujúcu časť mesta. Socha je otočená čelom k Dunaju, lev, ktorý symbolizuje československé légie, sa pozerá k prístavu.
Rozpačitá organizácia
O tom, kde má stáť, sa viedli debaty, nakoniec mesto dalo na názor architektov a vybralo novo vznikajúce námestie. Pôvodne sa uvažovalo aj o rohu ulice Dostojevského rad a Šafárikovho námestia.
„Neviem, či je to pre ľudí alebo pre politikov,“ vtipkoval český novinár, korešpondent zo Slovenska. „Je to celé absurdné. K čomu by som to prirovnal? K Hlave XXII. Musíme ho odhaliť teraz, že ho nikto neuvidí, nič to,“ smial sa.
Organizácia podujatia vzbudzovala rozpaky. Zástupcovia legionárov napríklad stáli pri ceremoniáli bokom a nebolo ich takmer ani vidno.
Zahraničných novinárov udivovalo aj to, prečo ich nechali stáť asi 90 minút pred začiatkom ceremoniálu za plotom staveniska na slnku. Keď sa zjavili členovia komunikačného oddelenia Úradu vlády, niektorí vytiahli kľúče a začali nimi štrngať.
Zahraniční novinári krútili hlavami. „U nás je bežné, že novinárov púšťajú ako prvých - aby si nastavili zvuk,“ hovoril Jean z parížskej televízie.
Oprava
Denník SME v článku „Sochu Štefánika uvidíme. Ale až o rok“ uviedol: „Pozvaní neboli ani predstavitelia opozície.“ Toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Úrad vlády pozval na odhalenie pamätníka M. R. Štefánika predsedov všetkých poslaneckých klubov vrátane opozičných aj nominanta opozície na poste podpredsedu NR SR Milana Horta. Ten sa vopred ospravedlnil a neprišiel, predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš pôvodne účasť potvrdil, ale potom neprišiel. Predsedovia ostatných poslaneckých klubov opozičných strán na pozvánku nereagovali.
Za uvedenie nepravdivého tvrdenia sa ospravedlňujeme.
Fico: Nebol len vykonávač
Premiér Robert Fico sa opäť vybral na výlet do dejín. Aj tentoraz trochu mystifikoval.
BRATISLAVA. „Traduje sa lacný stereotyp, že čo Masaryk myslel, Beneš povedal a Štefánik vykonal. Takéto učenie robí zo Štefánika nanajvýš malého výkonného práporčíka dvoch veľkých mysliteľov. Dokumenty však dokazujú pravý opak.“ Aj týmito slovami sa snažil v nedeľu vyzdvihnúť Štefánikovu úlohu v dejinách premiér Robert Fico.
Spor o prvenstvo
Spomínal, ako Štefánik v decembri 1915 ako prvý prezentoval pred francúzskym premiérom myšlienku vzniku samostatného Československa.
„Vytvoril československú armádu, légie. V jeho hlave vznikla myšlienka vytvoriť Československú národnú radu,“ povedal Fico pri Štefánikovej mohyle na Bradle.
Pohľad historikov
Historik Milan Zemko hovorí, že Fico zrejme vychádza z Masarykových a Benešových pamätí, z ktorých cítiť, „ako keby strategické veci riešil Masaryk, taktické Beneš, pričom Štefánik bol len dobre informovaným sprostredkovateľom medzi nimi a francúzskymi kruhmi“.
Historik Dušan Kováč je však presvedčený, že stereotyp o menejcennom postavení Štefánika, o ktorom hovorí Fico, nie je pravdivý. „Štefánik, Masaryk a Beneš sa dopĺňali. Mali rozdelené úlohy aj krajiny. Štefánik bol poverený rokovať v Taliansku a v Rusku, kde ho neskôr vymenil Masaryk. Robilo sa to za behu podľa toho, kde bola aká situácia.“
Kováč nesúhlasí, že Štefánik prišiel prvý s myšlienkou vzniku Československa. „Je pravda, že to ako prvý vyslovil. Francúzsky premiér však bol o tomto pláne informovaný z Masarykových memoránd, ktoré odovzdal britskej vláde. Tá ich ďalej distribuovala spojencom z Dohody.“ Memorandá vznikli v októbri, respektíve v novembri 1914.
Marek Vagovič
Autor: jkr

Beata
Balogová
