BRATISLAVA. Nominant HZDS na čele Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) František Blanárik udal za bývalého režimu minimálne jedenásť ľudí. Vyplýva to z najnovších dokumentov, ktoré zverejnila televízia Markíza.
Ďalšou z jeho obetí je podporučík Milan A., ktorý slúžil s Blanárikom vo vojenskom útvare v Leviciach. Milan A. chcel, aby ho poslali bližšie k rodnej Karvinej, kde mal manželku, armáda však jeho žiadosť zamietla.
Z kritika režimu baníkom Udania Františka Blanárika Blanárik udával kolegov, profesionálnych vojakov z Levíc; VKR informoval, že sú v kontakte s rodinami z NSR; o Jozefovi H. povedal, že sa stretáva s pochybnými ženami cigánskeho pôvodu; o Ladislavovi B. sa vyjadril,
že chodí v pracovnom čase
obrábať vinicu; o Václavovi H. povedal, že
ho vystrašilo stretnutie s „kontrášmi“; o Milanovi A. sa vyjadril, že
kritizuje režim, chváli Walesu a vyhýba sa vojenskej službe.
Od tohto momentu začal kritizovať komunistický režim a naopak, chváliť jeho odporcov – napríklad poľského odborárskeho predáka Lecha Walesu. „Obsah tohto rozhovoru oznámil nadporučík Blanárik vojenskej kontrarozviedke.“
NBÚ, ktorému šéfuje František Blanárik, je úrad, ktorý rozhoduje o bezpečnostných previerkach. Spolupráca s komunistickou tajnou službou je prekážkou pri jej získaní. Doteraz bolo známe, že Blanárik udal desiatich kolegov, profesionálnych vojakov.
V prípade Milana A. tiež ŠtB zistila, že falšuje potvrdenia od lekárov a vyhýba sa vojenskej službe. V jednej zo svojich správ to mal spomenúť aj Blanárik. „Prameň k podporučíkovi A. zdelil, že tento sa pokúšal o to, aby ho na ošetrovni útvaru uznali práceneschopným, nakoľko treba robiť v parku, a to podporučíkovi A. nevyhovuje.“
Za vyhýbanie sa vojenskej službe dostal Milan A. ročnú podmienku. Od roku 1982, keď ho prepustili z armády, pracuje ako baník.
„Že by mohol donášať, na neho sedelo. Aj medzi vojakmi základnej služby proste sa tak nejako šuškalo, že on k nám prišiel na ten prápor od Vojenskej kontrarozviedky,“ povedal o Blanárikovi Milan A.
Lákali ho tajné služby Blanárik vedomé donášanie na svojich kolegov popiera. Nevylúčil však, že pred revolúciou chcel pracovať pre tajnú službu. „Má záujem o službu vo VKR,“ zapísali si tajní v septembri 1981, keď sa Blanárik vrátil zo študijného pobytu v Spravodajskom inštitúte Spravodajskej správy Generálneho štábu. Podľa dokumentov sa tam zdokonalil v rozviedkovej aj kontrarozviedkovej práci. „Vy ste chceli byť voľakedy čím? Traktoristom, pilotom, lekárom,“ reagoval Blanárik.
Opozícia chce na najbližšej schôdzi parlamentu zaviazať NBÚ, aby urobil Blanárikovi novú previerku. Ak nebude úspešná, navrhne jeho odvolanie z funkcie.

Beata
Balogová
