AKTUALIZOVANÉ 17:47

Chrbet v stredu končí, nástupca nie je známy

Premiér Róbert Fico na dnešnej mimoriadnej tlačovej besede navrhol odvolanie ministra životného prostredia Jána Chrbeta.

(Zdroj: TASR, sme.sk)
 • Z Ficovej vlády odchádza ôsmy minister. Premiér odvolal ministra životného prostredia Jána Chrbeta. Dôvodom je postup po predaji prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého.
 • Chrbet jeho rozhodnutie akceptuje.
 • Nástupcu navrhne SNS, ktorej post patrí.
 • HZDS hovorí, že je to medzi Ficom a SNS.
 • Dzurinda žiada zverejnenie zmluvy medzi ministerstvom a firmou Interblue Group.
 • KDH tiež trvá na zverejnení zmluvy. Stav korupcie a klientelizmu je podľa Hrušovského na Slovensku zlý.

BRATISLAVA. Premiér Róbert Fico na dnešnej mimoriadnej tlačovej besede navrhol odvolanie ministra životného prostredia Jána Chrbeta.

Chrbet rozhodnutie premiéra akceptuje a ku kritike sa dnes nevyjadrí. Fico dnes podá prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na jeho odvolanie. Ministra odvolá Gašparovič v stredu dopoludnia, uviedla prezidentská kancelária.

Dôvodom je podľa premiéra Chrbetov postup po predaji prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého. Pôjde v poradí o ôsmu personálnu výmenu vo Ficovej vláde od jej nástupu v júli 2006. Chrbet je tretím ministrom za SNS, ktorý bude musieť kabinet opustiť. SNS zatiaľ neoznámila, kto ministra nahradí.

Predseda vlády Chrbetovi vytkol, že chcel kabinetu navrhnúť zrušenie kritizovanej zmluvy s americkou spoločnosťou Interblue Group o predaji kvót napriek tomu, že bol presvedčený o výhodnosti a transparentnosti kontraktu. Minister sa tak chcel podľa premiéra vyhnúť zodpovednosti za predaj povoleniek na vypúšťanie škodlivín do ovzdušia, ktoré potrebujú napríklad priemyselné podniky.

"Na jednej strane tvrdí, že zmluva o predaji emisných limitov je v poriadku a výhodná pre Slovensko. Na druhej strane žiada vládu Slovenskej republiky, aby zajtra (v stredu, pozn. ČTK) rozhodla o ďalšom osude tejto zmluvy a ponúka aj možnosť zrušenia tejto zmluvy," vyhlásil Fico. "Neodvolávam tohto ministra preto, že by sa jasne preukázalo, že zmluva je dobrá alebo zlá. To sa musí preveriť. Odvolávam ho preto, lebo politicky zlyhal," dodal.

"Každý jeden minister životného prostredia, ktorý by mal záujem čokoľvek zamlčiavať v súvislosti s predajom emisných limitov, bude okamžite odvolaný," vyhlásil Fico.

Koaličná zmluva platí, nového ministra navrhne SNS

SNS, ktorej kreslo ministra životného prostredia podľa koaličnej zmluvy patrí, zatiaľ na rozhodnutie Fica nereagovala. Známy podľa predsedu vlády nie je ani termín, kedy by mal prezident Ivan Gašparovič Chrbeta odvolať. "Musíme sa dohodnúť, kedy dôjde k samotnému aktu odvolania," dodal premiér. Podľa ústavy prezident odvoláva člena vlády na návrh premiéra.

Za predaj emisných kvót získalo Slovensko podľa Fica viac ako dve miliardy korún (približne 70 miliónov eur), ktoré majú ísť na zateplovanie bytov a domov. Chrbet predaj vyčíslil na 75 miliónov eur (zhruba 2,3 miliardy korún).

Ja takýchto strašiakov nepotrebujem, nepotrebujem ľudí, ktorí jednoducho sa naplašia pri prvom probléme a ujdú mi z vlády a povedia, že nech vláda rozhodne.

Robert Fico o Chrbetovi


Za predaj emisných kvót získalo Slovensko podľa Fica viac ako dve miliardy korún (približne 70 miliónov eur), ktoré majú ísť na zateplovanie bytov a domov.

Predaj kvót kritizovala opozícia, podľa ktorej ministerstvo emisné povolenky predalo za nižšiu cenu ako iné krajiny a navyše neznámej spoločnosti registrovanej v Spojených štátoch. Premiér povedal, že od nového ministra očakáva, že odstráni všetky pochybnosti o predaji.

Niekdajší poslanec parlamentu za SNS sa stal ministrom vlani v auguste. Vo funkcii vystriedal nominanta SNS Jaroslava Izáka, ktorý musel odísť pre sporné prideľovanie dotácií z Environmentálneho fondu. Z kabinetu musel nedávno odísť po výzve Fica aj ďalší z troch nominantov SNS vo vláde, minister výstavby Marian Janušek.

HZDS: Je to medzi Ficom a SNS

"Je to vec premiéra. Dal si niektoré podmienky a sám si aj vyhodnotil, či boli splnené alebo nie," reagoval na aktuálnu situáciu poslanec Národnej rady SR za ĽS-HZDS Milan Urbáni. Podobne stručný bol dnes vo svojom vyjadrení aj jeho stranícky kolega Tibor Cabaj. "Je to medzi premiérom a SNS," povedal pre TASR.

Predseda SNS Ján Slota sa dnes k návrhu premiéra Roberta Fica na odvolanie ministra životného prostredia Jána Chrbeta nevyjadrí. Ako uviedla dnes pre agentúru SITA tlačová tajomníčka SNS Jana Benková, Slota sa k návrhu vyjadrí v najbližších dňoch, pravdepodobne už v stredu. Podpredseda SNS Dušan Švantner mal málo informácií, aby mohol zaujať stanovisko.

Dzurinda: Je vo verejnom záujme, aby premiér zverejnil zmluvu o predaji kvót

Predseda opozičnej SDKÚ Mikuláš Dzurinda vyzval premiéra Roberta Fica, aby zverejnil zmluvu Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR o predaji emisných kvót so spoločnosťou Interblue Group.

"Je vo verejnom záujme a v záujme občanov, ktorí poctivo platia dane, aby vedeli, ako sa narába s ich peniazmi," zdôvodnil svoju výzvu na brífingu šéf najsilnejšej opozičnej strany. Dodal, že zodpovednosť za škandál s predajom kvót nenesie len minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS), o ktorého odchode z funkcie dnes premiér Fico rozhodol, ale predovšetkým sám predseda vlády.

Premiér sa podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša rád tvári, že je principiálny, ale je to iba póza. Dôkazom je podľa neho množstvo netransparentných verejných obstarávaní súčasnej vlády. "Pripravili sme podrobný zoznam. Len pri 30 najväčších prípadoch plytvania a rozkrádania prišiel štát o 78 miliárd Sk (2,59 miliárd eur)," priblížil exminister financií.

Poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Pavol Frešo pripomenul, že vo štvrtok 7. mája o 9. hodine sa na ministerstve životného prostredia uskutoční poslanecký prieskum. "Minister by mal by reagovať na sedemnásť otázok, ktoré sú súčasťou poslaneckého prieskumu. Premiér by sa mal zasadiť o to, aby nám vo štvrtok tie otázky zodpovedal," povedal Frešo.

SMK: Odvolanie Chrbeta je logické, Fico dešifroval pravú tvár SNS

Za logický krok považuje Strana maďarskej koalície Ficovo rozhodnutie.

"Zdá sa, že Robert Fico potreboval tri roky na to, aby dešifroval pravú tvár SNS a aby si uvedomil, aké nebezpečenstvo znamená pre Slovenskú republiku pustiť k moci takú politickú stranu, ktorá produkuje každý mesiac škandály pre vládnu koalíciu a netransparentnými verejnými obstarávaniami kazí dobré meno Slovenska," konštatuje sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa SMK Eva Dunajská.

KDH trvá na zverejnení zmluvy medzi MŽP a Interblue Group

Kresťanskodemokratické hnutie bude trvať na zverejnení zmluvy o predaji emisných kvót medzi Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR a firmou Interblue Group. "Tam sa ukáže, kto je za druhou zmluvnou stranou. Čo ak sú tam čísla kont členov vládnej koalície?" opýtal sa na dnešnej tlačovej konferencii predseda KDH Pavol Hrušovský.

Aj podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica je zvláštne, že minister životného prostredia Ján Chrbet (nominant SNS) ponúkol ako riešenie odstúpenie od zmluvy, nie však jej zverejnenie. "Ak sa ministrovi radšej oplatí zmluvu zrušiť ako zverejniť, pýtam sa, čo je v nej," povedal. Lipšic pripomenul, že keď mal za bývalej vlády spor s exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom ohľadom zverejnenia zmluvy, vláda rozhodla o jej zverejnení, hoci obsahovala utajovaciu klauzulu.

Stav korupcie a klientelizmu je podľa Hrušovského na Slovensku zlý a premiér by mal v boji proti tomuto typu problémov vystupovať aktívnejšie. "Nie je nám ľahostajné prizerať sa, ako sa ľuďom, ktorí trpia následkami krízy, priamo pred oknami rozkráda majetok," povedal predseda KDH.

"Zodpovedným za stav slovenskej politiky a štýl jej robenia robíme premiéra Roberta Fica," dodal Hrušovský, podľa ktorého by mal premiér v čase krízy dosiahnuť, aby vládna koalícia "prestala kradnúť".

Samotné odvolanie Chrbeta KDH nestačí. "Kresťanskodemokratické hnutie to považuje v tejto chvíli len za gesto, ak nebude pokračovať v boji proti korupcii, ktorá sa mu hromadí," odkázal Hrušovský Ficovi.

Hrušovský kritizoval aj SNS, ktorej ministri viedli rezorty životného prostredia a regionálneho rozvoja, kde vznikli kauzy "nástenkového tendra" a emisných kvót. "Na príklade ďalšieho ministra za SNS vidíme, aká je ich národná politika," poznamenal. Lipšic dodal, že premiér síce vymenil viacerých ministrov, ale v konečnom dôsledku viaceré kauzy "nedoťahuje". "Je to riešenie, že príde na MŽP ďalší blízky priateľ Jána Slotu?" opýtal sa Lipšic. Zároveň sa zaujímal o to, či sa štátu vrátili všetky pozemky vo Veľkom Slavkove, respektíve finančné prostriedky vyplatené v kauze Tipos.

Marušiak: Fico sa možno pokúsi o predčasné voľby

Partnerstvo so Slovenskou národnou stranou (SNS) sa stáva pre premiéra Roberta Fica dosť problematické. "Je dosť možné, že sa bude usilovať o predčasné parlamentné voľby. Takýmto scenárom sa zrejme nebude vyhýbať," konštatoval pre TASR politológ Juraj Marušiak na margo dnešného premiérovho návrhu na odvolanie ministra životného prostredia Jána Chrbeta (nominanta SNS).

"V súvislosti s postupujúcou krízou má možno poslednú šancu vyjsť z takýchto volieb s relatívne slušným výsledkom a pôsobiť aj v druhom funkčnom období s relatívne stabilnou vládou," dodal Marušiak.

S myšlienkou predčasných volieb sa stotožňuje aj politológ Rastislav Tóth. "Vláda nemusí vydržať celé funkčné obdobie," povedal pre TASR. Problémom je podľa neho kríza vládnutia. "Jednotliví ministri viditeľne vnímajú svoj rezort ako majetok a tak sa k nemu aj správajú, nerešpektujúc požiadavky predsedu vlády," zhodnotil Tóth, podľa ktorého je návrh na Chrbetovo odvolanie správnym krokom.

Podľa Marušiaka SNS zrejme nemá inú alternatívu, ako pôsobiť vo Ficovej vláde. "Jej koaličný potenciál je obmedzený na Fica. Pre SNS je pôsobenie, zotrvanie vo vláde zatiaľ veľmi výhodné," spresnil.

Zároveň upozornil, že hoci Fico odvoláva ministrov, ktorí majú prístup k najvýznamnejším zdrojom prostriedkov, ešte to neznamená, ako sa ukázalo v prípade výmeny Mariana Janušeka za Igora Štefanova (tiež nominanti SNS), že by im úplne zastavil prístup k týmto prostriedkom.

Po skúsenostiach s Janušekom, ktoré Smeru-SD priniesli pokles preferencií, je podľa politológa jasné, že premiér teraz musí ukázať odhodlanie bojovať proti korupčnému alebo netransparentnému správaniu.

tasr
Prehľad zmien na postoch ministrov súčasnej vlády

27. novembra 2007 - Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová po tom, čo kreslo ministra musel opustiť podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa pre podozrivé prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde. Jeho odvolanie si vyžiadal premiér Robert Fico (Smer-SD), čo vyvolalo roztržku vo vládnej koalícii.

25. januára 2008 - Minister obrany František Kašický oznámil, že podá demisiu. Dôvodom boli predražené miliardové tendre na upratovanie na ministerstve. Post po ňom prebral štátny tajomník ministerstva obrany Jaroslav Baška. Obidvoch nominoval do vlády Smer-sociálna demokracia.

3. júna 2008 - Prezident Ivan Gašparovič odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorý podal demisiu z osobných dôvodov. Príčiny svojho odchodu Valentovič nespresnil. Za nového ministra bol vymenovaný Richard Raši, ktorý dovtedy viedol bratislavskú fakultnú nemocnicu. Kreslo ministra zdravotníctva patrí strane Smer-SD.

22. júla 2008 - Predseda vlády Robert Fico oznámil, že požiadal šéfa koaličnej SNS Jána Slotu o novú nomináciu do čela ministerstva životného prostredia. Premiér ministrovi Jaroslavovi Izákovi vyčítal, že nesie zodpovednosť za sporné dotácie na ochranu životného prostredia, ktoré financuje štát. Vo funkcii ho nahradil poslanec za SNS Ján Chrbet.

14. augusta 2008 - Predseda vládnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar navrhol premiérovi odvolanie ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej pre sporné miliónové dary pre vládnu ĽS-HZDS. Nástupcom sa stal predseda Združenia agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou Stanislav Becík.

17. decembra 2008 - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš (nominant Smeru-SD) oznámil, že odíde z vlády, pretože sa stane novým výkonným tajomníkom Európskej hospodárskej komisie OSN (UNECE) v Ženeve. Kubiša v januári 2009 nahradil Miroslav Lajčák, ktorý pôsobil ako zástupca medzinárodného spoločenstva v Bosne.

9. apríla 2009 - Premiér Robert Fico vyzval ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS), aby pre výsledky kontroly kontroverzného tendra za 3,6 miliardy korún (119,5 milióna eur) odstúpil. Janušek jeho požiadavke vyhovel, vo funkcii ho v polovici apríla nahradil Igor Štefanov.

5. mája 2009 - Predseda vlády Robert Fico oznámil, že podáva návrh na odvolanie ministra životného prostredia Jána Chrbeta (SNS). Dôvodom je Chrbetov postup ohľadom spornej zmluvy na predaj prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého.

čtk

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 289
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 005
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 965
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 261
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 5 404
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 626
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 289
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 497
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 766
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 612

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

ŠPORT

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart.

Neprehliadnite tiež

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Inštruktor: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je trénerom lyžovania a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Mount Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

Úrazov na svahoch je viac ako vlani

Horskí záchranári v tomto roku zaznamenali viac ako 1400 úrazov na lyžiarskych svahoch.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop