Trojblok Smer, SNS, HZDS zrejme vydrží do riadnych volieb na jar budúceho roku. Predčasné voľby totiž nevyhovujú nikomu z nich.
BRATISLAVA. Ani výmena dvoch z troch ministrov za SNS kvôli podozreniam z klientelizmu za posledné tri týždne neprivádza Smer k myšlienkam zbaviť sa Slotovej strany. Podľa ľudí z vedenia Smeru je vylúčenie SNS z koalície úplne neadekvátne situácii a otázku predčasných volieb vraj u nich nikto oficiálne neotvoril.
Lukáš Fila o kauze Chrbet a pomeroch za tejto koalície - KLIKNITE
Sám Fico na tlačovke neodpovedal na otázku, či Chrbetovo počínanie a nástenkový tender nespochybňujú SNS ako koaličného partnera.
Šéf poslaneckéh klubu Smeru Miroslav Číž hovorí o možnom rozpade koalície pre škandály SNS ako o „špekuláciách“.
Kliknite - obrázok zväčšíte
„Proti rozpadu koalície jednoznačne hovorí to, že v súčasnosti – v čase krízy – vládna kríza nemôže prispieť k vyriešeniu veci.“ Na otázku, či je SNS pre nich stále dôveryhodný partner, však priamo neodpovedal.
Poslanca Borisa Zalu „veľmi mrzí činnosť niektorých ministrov, a v tomto prípade sú to ministri za SNS“. Odkazuje im, že by mali „konať podľa zákona a nie podľa predstáv ich straníckeho šéfa“. Ani on však o možnom rozpade koalície nehovorí.
V Smere sa však podľa informácií SME začína hovoriť o „paralelnej kontrole“ nad eurofondmi, ktoré má pod palcom najmä SNS. Vytvorenie stáleho tímu, ktorý by narábanie s fondmi kontroloval, sa však zatiaľ ukazuje ako málo pravdepodobné.
Zároveň sa v strane čoskoro otvorí otázka, či sa SNS sama nevylučuje ako možný partner v budúcej koalícii. Niektorí z poslancov už naznačujú, že by opätovnou koalíciu so Slotom boli nadšení ešte menej ako v roku 2006.
SNS mlčí. Ako pri Janušekovi
Ľudia zo Slotovej strany sa – rovnako ako po páde ministra Mariána Jaušeka – ku kroku premiéra nechceli vyjadrovať.
Zjavne čakajú na oficiálne stanovisko, ktoré prednesie predseda možno už dnes popoludní. Po odpovedi, že sa vyjadrí strana, skladali telefóny.
„Je to záležitosť premiéra a SNS. Našej strany sa to netýka,“ povedal poslanec za HZDS Milan Urbáni.
Na otázku, či neľutuje, že sú s SNS v koalícii, odpovedal: „Koalícia je ako manželstvo. Stále tam nejaký problém bude.“
Podľa Urbániho vývoj nesmeruje k rozloženiu koalície a udrží sa až do riadnych volieb.
Podpora pre predčasné voľby sa zrejme nenájde
Prípadný odchod SNS z vlády by nasledovali rokovania o tom, či sa nájde aspoň dočasná podpora pre menšinovú vládu a ak nie, ako sa dopracovať k predčasným voľbám.
Tie však nikto z koalície nechce a ani prípadná chuť Smeru ísť do nich sa zrejme nestretne s nadšením opozície, ktorá by musela nápad podporiť. V parlamente totiž skrátenie volebného obdobia musí podporiť najmenej 90 poslancov.
Slota opäť hľadá nového ministra
BRATISLAVA. SNS musí po zásahu premiéra opäť hľadať ministra životného prostredia. Už pri hľadaní nástupcu Jaroslava Izáka mala Slotova strana problém nájsť človeka, ktorý sa tejto oblasti venoval. Chrbet s ňou nemal spoločné nič.
Minulý rok sa špekulovalo o šéfovi výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jánovi Slabom, poslancovi Jaroslavovi Paškovi, či o štátnom tajomníkovi z rezortu pôdohospoadárstva Viliamovi Turskom. Slota dokonca ponúkal premiérovi aj svojho právnika Karola Gordíka. Fico ho však odmietol Táto zostava kandidátov zrejme bude základňou pri Slotovom vyberaní nového člena vlády. Definitívne rozhodne predsedníctvo.
Miroslav Kern
Prečo ministri odchádzajú?
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico už vymenil polovicu svojej vlády. Jeho hovorca Braňo Ondruš nedávno vyhlásil, že ministri odchádzajú, lebo premiér je prísny a nie preto, že si Fico vybral do vlády nekvalitných ľudí.
SNS označila otázky o tom, či nemá nekvalitných ľudí, keď funkcie nezvládajú, za tendenčné.
Častá výmena ministrov neprospieva rezortom, ktoré riadia. „Je to zložitý rezort. Navyše nemenil sa len minister, ale aj ľudia z odborných útvarov. Nepáči sa mi to,“ povedal bývalý minister životného prostredia László Miklós z SMK.
Podľa neho SNS v rezorte, pokiaľ ide o legislatívu, nebola nijako aktívna.
Monika Tódová
Štefanov: Na všetkom pracujeme
Premiér stále nevyriešil tender ministra výstavby Štefanova. Dokedy mu dáva čas, nepovedal.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico stále nepovedal, či bude štát žiadať konzorcium firiem blízkych predsedovi SNS Jánovi Slotovi, aby vrátili peniaze z nástenkového tendra.
Predseda SNS Ján Slota aj minister výstavby Igor Štefanov vrátenie peňazí odmietajú. Fico však Štefanova pred týždňom požiadal o analýzu doteraz minutých peňazí. Až potom, čo ju dostane, sa chce vyjadriť.
Štefanov mu analýzu stále nedodal. Fico nepovedal, dokedy bude na ňu čakať. „Bude treba rozlíšiť medzi prácami, ktoré boli reálne vykonané, viac informácií v tomto okamihu nemám, mňa zaujíma predovšetkým zrušenie tohto tendra,“ povedal Fico.
Médií sa premiér opýtal, či im nesmrdeli peniaze z tendra, keďže časť z nich išla aj na inzerciu. Štefanov neodpovedal na otázky, či už podpísal dohodu o zrušení nástenkovej zmluvy s konzorciom firiem, rovnako ani na to, v akom štádiu je vypracovanie analýzy.
„Na činnostiach, ktorých sa vaše otázky týkajú, sa pracuje,“ povedala hovorkyňa ministerstva Dagmar Vanečková. Zrušiť zmluvu zaviazala Štefanova vláda. Ministerstvo tiež podľa Vanečkovej plánuje rokovať s Európskou komisiou o tom, či niektoré položky z tendra predsa len nepreplatí.
Komisia považuje tender za netransparentný a odmieta zaň uhradiť účet. Kontrolu nástenkového tendra stále neskončil Najvyšší kontrolný úrad. Kontrolóri so Štefanovom minulý týždeň prerokúvali záverečný protokol, rokovanie však prerušili. V rokovaní by podľa hovorkyne NKÚ Lenky Nosálovej mali pokračovať dnes.
Po tom, čo obe strany protokol podpíšu, NKÚ výsledky kontroly zverejní. Podľa Nosálovej to bude ešte tento týždeň.
Monika Tódová

Beata
Balogová
