SME

Rekordné teplo vysušilo Slovensko

Príroda potrebuje niekoľkodňový výdatný dážď. Meteorológovia ho nepredpovedajú.

Polia sú vysušené najmä na západnom Slovensku. Takto to vyzerá pri bratislavskom letisku.Polia sú vysušené najmä na západnom Slovensku. Takto to vyzerá pri bratislavskom letisku. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Tohtoročny apríl bol historicky najteplejší. Na niektorých miestach Slovenska nespadlo ani päť milimetrov zrážok.

BRATISLAVA. Neprší, a keď zaprší, tak málo. Na Slovensku to trvá už päť týždňov. Polia a záhrady vyprahli, poľnohospodári veštia slabú úrodu. Ničivú silu sucha znásobujú vysoké teploty. Tohtoročný apríl bol vôbec najteplejší od začiatku meteorologických meraní v roku 1851.

Za dážď sa už modlia aj veriaci v kostoloch. Na pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne o to napríklad prosilo minulú sobotu asi päťdesiat ľudí. Kňaz po skončení omše vyzval veriacich, aby sa spolu pomodlili. Potom odriekal krátku modlitbu za dážď a dobrú úrodu. Ľudia odpovedali Otčenášom a Zdravasom.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujeme 30 mm zrážok Sucho a teplo Apríl bol najteplejší od roku 1851. Priemerný mesačný úhrn zrážok: asi 20 milimetrov, na niektorých miestach to nebolo ani päť. Pomohol by niekoľkodňový tichý dážď, nie búrky Príroda nutne potrebuje 20 až 30 milimetrov zrážok. Postihnuté plodiny: jačmeň, pšenica, repka ozimná a čerešne. Ohrozené plodiny, ak nezačne pršať: cukrová repa, kukurica a broskyne. Extrémne sucho môže v máji spôsobiť lesné požiare.

„Situácia nevyzerá priaznivo,“ hovorí o najbližších dňoch klimatológ Milan Lapin. Pršať by malo už dnes, modely predpovede počasia však predpokladajú len desaťmilimetrové zrážky, a to je málo. „Potrebovali by sme, aby napršalo 20 až 30 milimetrov pokojného dažďa,“ dodáva. Búrky pôdu nezavlažia, až trištvrtiny vody pri nich odtečú. Sucho by odvrátil niekoľkodňový vytrvalý tichý dážď.

SkryťVypnúť reklamu

Klimatológ varuje, že ak nepríde, už v polovici mája môžeme očakávať katastrofálne sucho. Nedostatok vlahy Slovensko pociťuje už od prvého apríla. Vďaka nemu je tohtoročná jar jedna z najsuchších v dejinách meteorologických meraní. Zaradila sa k rekordne suchým z rokov 1947, 1993, 2002, 2003 a 2007.

Najhoršie je na tom západné a južné Slovensko, kde za apríl nenapršalo na niektorých miestach ani päť milimetrov zrážok. Priemer za Slovensko bol tiež veľmi nízky, okolo 20 milimetrov.

Jačmeň, pšenica a repka Mizerné zrážky zrážajú náladu najmä poľnohospodárom a záhradkárom. „Porasty sú zdecimované,“ hovorí Ivan Oravec, bývalý predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Sucho najviac škodí jačmeňu, repke ozimnej a pšenici. Nedostatok vlahy pociťuje najmä repka, ktorá je teraz v plnom kvete.

SkryťVypnúť reklamu

Oravec, súčasný šéf poľnohospodárskeho družstva v Nových Sadoch predpovedá, že ak nezačne výdatne pršať, ohrozená je aj úroda cukrovej repy a kukurice. A ak to bude pokračovať, bude celkovo slabá úroda.

Agrárny analytik Petr Havel dodáva, že ak by sucho nebolo len lokálnou stredoeurópskou záležitosťou, ceny potravín by sa mohli zdvihnúť o desať percent.

Nedostatok čerešní Straty začínajú počítať aj záhradkári. „Máme menej čerešní, ako po minulé roky,“ hovorí predseda Slovenského zväzu záhradkárov Ivan Hričovský. Vysvetľuje to najmä vysokými aprílovými teplotami, ktoré atakovali 25 stupňov Celzia. Lapin hovorí, že priemerné teploty boli o päť stupňov vyššie, ako je dlhodobý priemer. „Apríl bol v podstate teplejší ako normálny máj.“

Aprílové „horúčavy“ podľa Hričovského urýchlili vegetáciu až o tri týždne. Keďže zima zdecimovala počty včiel, zakvitnuté čerešne nemal kto opeliť. Ohrozená môže byť aj úroda broskýň.

SkryťVypnúť reklamu

Lapin pripomína, že vysoké teploty a sucho môžu v máji spôsobiť mnohé lesné požiare.

Pesimistické očakávania podporuje aj predpoveď počasia: dnešný dážď bude len prechodný a od piatku má byť opäť teplo a sucho.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu