KREMNICA.Zákaz vstupu, nebezpečie prepadnutia a smrteľného úrazu. Výstražné tabuľky s týmto nápisom sa objavili v blízkosti bývalej šachty Mária pri Kremnici, ktorá je starým banským dielom. Po jej prepadnutí zíva v zemi diera, ktorú si chodia obzerať početní zvedavci. Kvôli bezpečnosti štátny podnik Rudné bane lokalitu zabezpečil a ohradil.
Sanácia šachty bude pomerne náročná, keďže ju kvôli odtekaniu spodných vôd nemožno jednoducho zasypať. V okolí bývalej šachty je niekoľko domov a rekreačných chát. Riaditeľ štátneho podniku Rudné bane Banská Bystrica Jozef Širila je presvedčený, že bolo nešťastné stavať obytné stavby v bezprostrednej blízkosti starých banských diel. Dom a hospodárska budova, ktoré sú najbližšie k šachte, sú podľa neho v ohrození a situáciu označil ako vážnu.
„ S odborníkmi z Rudných baní sme sa zhodli, že by nebolo dobré šachtu zasypať. Mohlo by prísť k zastaveniu odtekania podzemných vôd, čo je dôležité pre stabilizáciu starých banských diel a poddolovaného územia," povedala primátorka Kremnice Zuzana Balážová. Hneď po tom, ako sa šachta prepadla, pomáhali zháňať odborníkom staré banské mapy.
„ Už prvý pohľad do nich ukázal, že územie okolo šachty Mária je silno poddolované a preto sa Rudné bane rozhodli vykonať aj geofyzikálny prieskum," dodala primátorka. Sanačný plán podľa jej slov počíta s novým betónovým krytom, pričom technické riešenie bude pomerne náročné: „ V tomto smere sa spoliehame na odborníkov. Pre mesto je to však ďalšie poučenie, že banská činnosť zanecháva na krajine trvalé následky, ktoré sa môžu prejaviť po desiatkach rokov."
Ťažobné spoločnosti v tom čase už neexistujú a problém sanácie zostáva na pleciach štátu. V okolí mesta sú desiatky zostatkov starých banských diel, ktoré sú tichou hrozbou. Primátorka upozornila, že je to jeden z dôvodov, prečo mesto už dlhú dobu bojuje proti obnoveniu ťažby zlata. Podľa banského zákona sanáciu starých banských diel financuje ministerstvo hospodárstva.
Igor Šturza, ktorý má dom neďaleko prepadnutého miesta povedal, že všetko sa odohralo veľmi rýchlo: „ Vytryskol doslova gejzír vody a vyvrátil aj mohutnú borovicu."
Strach z toho, že aj jeho dom je v blízkosti štôlne, ktorá na šachtu nadväzovala však nemá. Tvrdí, že podobné prepadnutia sa stávajú ojedinele: „ Otázne je, či by sa malo dávať stavebné povolenie na miestach, ktoré sú v blízkosti starých banských diel."
Podľa archívnych záznamov existovala šachta Mária už v 16. storočí, jej činnosť sa skončila začiatkom 20. storočia. Podľa pamätníkov však spôsobila problémy už okolo roku 1932, kedy tu tiež zaznamenali prepadnutie.
Autor: FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Beata
Balogová
