BRATISLAVA. Najvyšší kontrolný úrad po pol roku kontroly potvrdil to, na čo už dávnejšie upozorňujú médiá.
Nástenkový tender v réžii SNS bol netransparentný a v rozpore s viacerými zákonmi.
Nový minister výstavby Igor Štefanov odmieta výsledky kontroly uznať a podal proti nim námietku. „Zároveň považujeme za prekvapujúce, že Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad dospeli pri kontrole k odlišným záverom,“ vyhlásilo ministerstvo. Zistenia NKÚ sú oveľa vážnejšie ako zistenia ÚVO.
Nástenke neveria
Za hlavné porušenie označil NKÚ to, že tender bol zverejnený na nástenke. „Vstup do priestoru je prístupný s obmedzením, na chodbe cez dvere umožňujúce vstup iba s magnetickou kartou alebo ich otvorením vrátnikom,“ popísal situáciu NKÚ.
„Informačná tabuľa nebola ani v čase kontroly žiadnym spôsobom označená,“ tvrdia tiež kontrolóri. Označenie prikazuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Nástenku nepovažujú za verejne prístupné miesto ani v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Ministerstvo podľa nich „nevytvorilo podmienky súťažného prostredia“.
Najvyšší kontrolný úrad zistil porušenia zákona
uverejnenie oznamu o tendri na nástenke nebolo v súlade so zákonom, nie je to verejne prístupné miesto, keďže nástenka je až za dvermi ovládanými vrátnikom
nástenka nebola označená, čím bol porušený zákon o slobodnom prístupe k informáciám
výzvu neuverejnili na webovej stránke, hoci v iných prípadoch, s menšími sumami, tak urobili
uzavereli iný typ zmluvy ako bolo uvedené v súťažných podkladoch
nezverejnili cenu predpokladanej hodnoty zákazky
nesnažili sa o dosiahnutie najnižšej ceny
zmluva je pre štát nevýhodná z viacerých dôvodov - umožňuje navýšiť výdavky štátu nad rámec súťažných podkladov, umožňuje konzorciu firiem exkluzivitu
v zmluve je zakotvené, že každé verejné obstarávanie na ministerstve pôjde cez konzorcium firiem, čo je netransparentné
záväzok mlčanlivosti v zmluve je irelevantný, lebo je v rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám
v zmluve je zakotvené, že odmena sa môže zvyšovať vzhľadom na infláciu, nie je to ekonomicky najvýhodnejšie
NKÚ si všimol, že zmluva bola uzavretá deň po otvorení obálok prihlásených uchádzačov
ministerstvo výstavby uhradilo faktúru za účasť na konferencii aj za 63 ľudí, ktorí tam neboli
ministerstvo platilo faktúry aj za také právne služby, v prípade ktorých nevedia firmy preukázať, že ich naozaj urobili, čím bol porušený zákon o účtovníctve
Foto: SXC HU, koláž: SMe/SŠ
NKÚ kritizuje ministerstvo aj za to, že oznam o tendri nemal byť zverejnený len na nástenke, ale aj na webovej stránke, tak ako to urobili niekoľkokrát predtým, „a to aj s rádovo nižšími predpokladanými hodnotami zákazky“.
NKÚ nekritizuje len nástenku. Za nevýhodnú pre štát považuje aj zmluvu uzavretú s víťazom tendra. Kritizuje to, že výdavky štátu môžu vďaka zmluve narásť aj nad rámec súťažou definovaných položiek alebo pre infláciu. Práve infláciou sa pritom bývalý minister Marián Janušek bránil, keď zmluvu obhajoval. Tvrdil, že v zmluve sú pevne stanovené sumy na niekoľko rokov dopredu bez ohľadu na infláciu.
Videli len niektoré faktúry
Najvyšší kontrolný úrad skúmal aj preplácanie faktúr v tendri. Neprešiel ich však všetky, ale len tri na základe náhodného výberu.
NKÚ zistil, že ministerstvo zaplatilo za usporiadanie konferencie Národný strategický referenčný rámec sumu 1 milión 309–tisíc korún. Konferencia sa mala konať v Nitre a Trnave a malo na ňu prísť 500 ľudí. Podľa prezenčnej listiny ich však bolo o 63 menej.
Ministerstvo to odôvodnilo tým, že niektorí, ktorí záväzne tvrdili, že prídu, neprišli alebo prišli, ale sa nezapísali.
Vážnejšie je zistenie o dvoch náhodne vybraných faktúrach za právne služby v hodnote takmer tri milióny korún.
„Fakturované služby neboli preukázateľne doložené,“ napísali kontrolóri. To je v rozpore so zákonom o účtovníctve.
„Potvrdzuje sa, že súčasný minister je priamo zodpovedný za zlyhania v tendri a porušenia zákona a mal by byť z funkcie odvolaný,“ myslí si šéfka Aliancie fair–play Zuzana Wienk. Štefanov podľa nej svojím postupom pri kontrole dokazuje, že nezastupuje záujmy občanov, ale firiem blízkych šéfovi SNS.
„NKÚ jasne dokladoval, že peniaze nemali byť firmám vyplatené a zmluva je nevýhodná. Preto sa mi zdá absurdné, že minister výstavby sa s firmami dohodol na zrušení zmluvy a nežiada vyplatené financie späť,“ tvrdí Wienk.
Tender môže byť podvod
Ak niekto úmyselne vykráda štátny rozpočet, pácha podľa trestného zákona podvod. Právnici sú v prípade trestného dosahu kauzy skeptickí.
BRATISLAVA. Najvyšší kontrolný úrad zistil náhodne vybratými faktúrami, že ministerstvo platilo aj za niečo, čo sa neuskutočnilo. Trestný zákon hovorí, že kto iného uvedie do omylu, aby získal výhodu, pácha podvod.
Trestný čin spácha aj štátny úradník, ktorý to umožní.
Značná škoda
Trest sa odvíja od výšky škody. NKÚ zistil minimálne to, že za právne služby, ktoré ministerstvo výstavby nevie preukázať, štát zaplatil takmer tri milióny korún. Tým by boli splnené podmienky na škodu „značného rozsahu“, za čo je päť až dvanásť rokov väzenia.
Právnik Radoslav Procházka trestnoprávnej dohre kauzy nedáva „vo svetle doterajších skúseností s asertivitou orgánov činných v trestnom konaní voči vrchnosti“ veľkú šancu.
„Ak by aj bola naplnená objektívna stránka nejakého trestného činu, napríklad trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní, potrebný úmysel sa preukázať nepodarí,“ myslí si Procházka. Kauza podľa neho nedospeje „ani len na úroveň podania obžaloby“.
Polícia skúma
Problém v dokazovaní úmyslu vidí aj právnik Radovan Pala. „Starostlivý hospodár si faktúry vždy prekontroluje,“ myslí si Pala.
Tender už niekoľko týždňov preveruje Úrad boja proti korupcii. Trestné stíhanie dopĺňa o viaceré listinné dokumenty, vrátane výsledkov kontroly NKÚ.
Okrem podozrení v samotnom tendri preveruje úrad aj trestné oznámenie na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie Bélu Angyala.
mož
Fico: Už som urobil všetko
Premiérovi to, že nominanti Avocatu sú v štátnych podnikoch spadajúcich pod Smerom vedené ministerstvo dopravy, neprekáža.
BRATISLAVA. Nástenkový tender stál doteraz štátny rozpočet 350 miliónov korún. Účet mala pôvodne zaplatiť Európska komisia z eurofondov, ale neurobí tak, lebo tender považuje za netransparentný.
Nástenkový tender
oznam o tendri visel týždeň na nástenke v máji 2007
v júni 2007 podpísalo ministerstvo zmluvu s jediným uchádzačom, ktorý si oznam všimol
médiá si tender všimli v novembri 2008. Začali ho kontrolovať ÚVO a NKÚ a minister výstavby Janušek musel odstúpiť.
Štefanov by mal podľa šéfky Aliancie Zuzany Wienk napadnúť zmluvu na súde. Fico čaká na analýzu doteraz minutých peňazí, minister Igor Štefanov mu ju však stále nepredložil. Dokedy má čas, nie je známe.
Štefanov sa k tomu nevyjadruje. Minister tiež nepovedal, či už podpísal dohodu o zrušení zmluvy s konzorciom firiem a aký je jej obsah.
Spolumajitelia právnej firmy Avocat, člena konzorcia, Juraj Hatvany a Juraj Mravčák sú nominantmi štátu v štátnych podnikoch Železníc SR a Slovenskej pošty.
Fico na otázky, či mu to neprekáža aj vzhľadom na zistenia kontroly NKÚ, odmietol odpovedať. „Predseda vlády Robert Fico už v tejto kauze vykonal, čo sľúbil pred zverejnením správy NKÚ, a to v politickej rovine odvolaním Mariána Janušeka z funkcie ministra a v právnej rovine pokynom novému ministrovi, aby predmetnú zmluvu a vlastne celý tender zrušil,“ povedala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.
mož

Beata
Balogová
