BRATISLAVA. HZDS by dalo hlas už druhý mesiac po sebe menej ako päť percent voličov. Ukazuje to najnovší prieskum agentúry Focus. Ide o historicky najnižšie hodnoty, na ktorých sa hnutie ocitlo.
Poslanci HZDS o poklese preferencií nechcú hovoriť. Podpredseda strany Peter Sika včera odkázal na hovorkyňu Moniku Zakariásovú. Tá povedala, že iné agentúry namerali strane vyššiu popularitu a reálne podľa nej majú okolo osem percent.
HZDS a SNS sú vo výraznom tieni Smeru.
Martin Slosiarik, agentúra Focus
Strana Vladimíra Mečiara mala vo voľbách v roku 2006 takmer deväť percent. Z rovnakej hladiny sa v decembri postupne dostala až na hranicu zvoliteľnosti do parlamentu. Do volieb zostáva iba rok.
Strácajú sa za Smerom
V dobrej situácii nie je ani SNS, ktorá mala vlani v auguste viac ako 13 percent, v marci sa dostala len na 6,6 percenta.
Trend dlhodobého poklesu Slotovej strany potvrdzujú aj aprílové čísla. Chce ju voliť len 7,7 percenta. Martin Slosiarik z Focusu hovorí, že sa preferencie SNS a HZDS zrejme prelievajú k Smeru.
Prieskum: Preferencie politických strán. Zdroj: FOCUS
Potenciál celej koalície sa totiž nemení a spolu si dlhodobo zachovávajú približne 60 percent rozhodnutých voličov. Hlavnú príčinu poklesu menších vládnych strán analytik vidí v tom, že sú „vo výraznom tieni Smeru“. Vidieť to aj na komunikácii riešení dosahov hospodárskej krízy.
V médiách vidieť premiéra Roberta Fica a niekoľkých ďalších politikov z jeho strany. Osobitným problémom HZDS je podľa Slosiarika „vnútorná obroda a personálne výmeny “.
Slota môže rásť
Popularita HZDS klesá aj napriek tomu, že sa mu škandály v posledných mesiacoch vyhýbajú. Strana má vo vláde len dvoch ministrov - Štefana Harabina, ktorý zodpovedá za spravodlivosť a Stanislava Becíka, spravujúceho pôdohospodárstvo.
Obaja sa vyjadrujú len k rezortným záležitostiam. S Mečiarovou stranou ich teda mnohí nemusia spájať. Strana po minuloročnom škandále s „igelitkovými“ darcami vymenila dvoch z troch podpredsedov. Okrem Mečiara sú v najužšom vedení neznámi ľudia.
SNS v posledných mesiacoch strieda škandál za škandálom. Po vlaňajšej podpisovej afére Jána Slotu a Rafaela Rafaja prišiel v zime nástenkový tender a teraz kauza nevýhodného predaja emisií.
Analytik Slosiarik hovorí, že časť voličov SNS nemieni akceptovať takéto prešľapy. Čísla Focusu hovoria, že Slotovi ubúdajú najmä mladší voliči.
Navyše, SNS ubudlo „maďarskej agendy“. Podľa sociológa má však práve vďaka tomuto „programu“ SNS väčšie šance zvýšiť si popularitu ako HZDS.

Beata
Balogová
