SME

Ombudsman chce dohliadať na viac práv, problémom sú prieťahy

Verejný ochranca práv Pavel Kandráč chce dohliadať na viac práv, ako má v súčasnosti. Nežiada zvýšiť právomoci, ale pôsobnosti, ktorým by sa venoval.

BRATISLAVA. Verejný ochranca práv (VOP) Pavel Kandráč chce dohliadať na viac práv, ako má v súčasnosti. Nežiada zvýšiť právomoci, ale pôsobnosti, ktorým by sa venoval. V súčasnosti chráni základné práva a slobody fyzických a právnických osôb v konaniach pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci, ak je ich konanie, rozhodovanie alebo nečinnosť v rozpore s právnym poriadkom. Pôsobnosť by chcel rozšíriť na všetky práva a slobody fyzických a právnických osôb, vyplýva z jeho dnešných vyjadrení pred novinármi.

SkryťVypnúť reklamu

"Vedeli by sme pomôcť občanovi napríklad v probléme bytovej otázky," upozornil Kandráč. Tá však v súčasnosti v jeho kompetencii nie je, lebo to nie je základné právo. Dodal, že ak by bola jeho pôsobnosť rozšírená, pracovníci kancelárie ombudsmana by vedeli v tejto oblasti pomôcť. Obrátili by sa na príslušné úrady a vec by posunuli ďalej, zdôraznil. Rozšírením pôsobnosti by sa podľa neho Slovensko priblížilo k iným európskym krajinám, kde majú ombudsmani väčšiu pôsobnosť.

Od marca 2008 do konca februára adresovali občania ombudsmanovi najviac sťažností na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov. Najviac ich zaznamenal v súdnom konaní, bolo ich 104. Medzi nimi bol aj prípad, keď sa dedič takmer 30 rokov nedočkal právoplatného rozhodnutia či 17 rokov trvajúce súdne konanie o vyplatenie náhrady za stratu na zárobku. Niektoré súdy nie sú personálne dostatočne obsadené, pozornosť by sa podľa Kandráča mala venovať aj výkonnosti sudcov a kvalite absolventov právnických fakúlt.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s predchádzajúcim obdobím ochranca práv upozornil, že došlo k mierne zvýšenému počtu preukázaných porušení základných práv a slobôd. Od nástupu do jeho funkcie zistil, že práva občanov porušili v 971 prípadoch. Kým v minulej správe o činnosti preukázal porušenie v 195 prípadoch, v uplynulom roku to bolo o deväť prípadov viac. Po súdoch sa najčastejšie prieťahov dopúšťala Sociálna poisťovňa, štátna správa katastra, orgány obcí a miest, obvodné pozemkové úrady a iné orgány verejnej správy.

V podnetoch voči orgánom územnej samosprávy sa občania najčastejšie sťažovali na konanie miest a obcí ako stavebných úradov. Negatívne vnímajú dodatočné povoľovanie stavieb stavebnými úradmi a problémom je aj neznalosť ich zákonných povinností. "Jedným z príčin je nekvalifikovanosť pracovníkov verejnej správy, druhou je, že nevieme diskutovať, berieme kritiku príliš osobne, neberieme to z nadhľadu," vysvetlil Kandráč. Nedostatky by podľa neho mohla odstrániť väčšia slušnosť medzi občanom a úradníkom verejnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

Kandráč si nemyslí, že by nedostatky odstránil vyšší počet ombudsmanov na našom území. Systém štyroch nezávisle činných parlamentných ochrancov, ktorý je v Maďarsku, je maďarskou špecialitou, citoval novinárom z listu maďarského parlamentného komisára pre ľudské práva Mátéa Szabóa. "Je to zvláštny hybridný jav, ktorý si nevydobyl nijaké uznanie v Európe, ani v okolitých krajinách," napísal mu jeho maďarský partner, ktorý to považuje iba za akýsi druh "maďarského vrtochu".

Kandráč vlani dostal 2 541 podnetov, čo je za sedem rokov jeho činnosti druhý najvyšší počet. Za celé jeho funkčné obdobie to bolo 16 204 podnetov, vybavil z nich 96,5 percenta. Spolu s právnikmi Kancelárie VOP osobne v sídle v Bratislave a v jej 12 regionálnych pôsobiskách poskytol nad rámec svojej pôsobnosti vyše 31-tisíc právnych usmernení. Správa o činnosti je dostupná na internetovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 533
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 264
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 532
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 334
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 219
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 407
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu