PRIEVIDZA. Výmena skúseností a oboznámenie sa s novými informačno-komunikačnými technológiami (IKT) v školstve bolo cieľom 3. celoslovenskej konferencie učiteľov s medzinárodnou účasťou. Podujatie sa uskutočnilo dnes v Prievidzi pod názvom Učíme pre život, učíme moderne.
Zúčastnilo sa na ňom vyše 350 pedagógov základných a materských škôl z celého Slovenska a Českej republiky. Pôvodne chcelo mesto organizovať túto konferenciu iba pre učiteľov prievidzských škôl a okolia. Avšak už po prvej konferencii o IKT sa zdvihol veľký záujem o výmenu poznatkov aj z iných regiónov. Prievidza totiž patrí medzi priekopníkov uplatňovania moderných metód výučby.
Všetky základné školy (ZŠ) už štvrtý rok pracujú s interaktívnymi školskými tabuľami. V tomto roku chcú nimi vybaviť aj materské školy, aby sa deti už od malička zoznámili s výpočtovou technikou, konštatoval primátor mesta Ján Bodnár.
Splnomocnenec vlády SR pre územnú samosprávu Ján Turčan v tejto súvislosti zdôraznil, že hoci ministerstvo školstva tento trend podporuje aj v súvislosti s reformou školstva, vždy záleží na miestnej samospráve, poslancoch, ako modernizáciu v školstve podporia. Upozornil, že môžu na to využiť štrukturálne fondy Európskej únie. Je možné, že sa niekde využívaniu nových IKT učitelia bránia, musia sa ich totiž takisto naučiť ovládať. Pedagógovia vo svojom povolaní zostávajú večnými žiakmi, povedal splnomocnenec vlády. Verí, že samosprávy zabezpečia, aby rozvoj školstva a jeho modernizáciu nezabrzdila hospodárska kríza.
Učiteľka zo ZŠ na Ulici P. J. Šafárika v Prievidzi Ivana Sobotová si využívanie interaktívnych tabúľ a výpočtovej techniky pochvaľuje. Výsledok je badateľný, pretože žiaci si častokrát ani neuvedomujú, že sa takouto hravou formou učia. Priznala však, že je to dosť veľké bremeno pre pedagógov, ktorí sa musia na vyučovacie hodiny oveľa intenzívnejšie pripravovať. Vytvárať programy, hľadať vhodné informácie či ilustrácie, napríklad na internete.
Preto víta takúto konferenciu, kde jednotliví kolegovia prezentujú, ako prebiehajú ich vyučovacie hodiny, aké prostriedky a metódy používajú. Môžu si totiž vymieňať nielen skúsenosti, ale aj konkrétne programy, dodala Sobotová.
Predpoludním si účastníci vypočuli základné prednášky o novinkách v IKT a jednotlivých výučbových programoch a technike. Popoludní sa rozdelili do pracovných sekcií podľa zamerania a školských predmetov, aby mohli detailnejšie rozobrať všetky skúsenosti a poznatky.