SME

Gavorník: Za privatizáciou Nafty Gbely stál Gašparovič

V trojmiliardovom predaji Nafty Gbely mal prsty aj prezident Gašparovič. Všetky rozhodnutia sme však robili na Mečiarov pokyn, tvrdí bývalý šéf FNM Štefan Gavorník.

Bývalý šéf FNM Štefan Gavorník.Bývalý šéf FNM Štefan Gavorník.

BRATISLAVA. Rabovačka. Týmto slovom sa najčastejšie označuje rozpredaj štátneho majetku v rokoch 1994 – 1998. Koalícia Mečiarovho HZDS, Slotovej SNS a Ľuptákovho Združenia robotníkov Slovenska (ZRS) cez svojich ľudí vo Fonde národného majetku (FNM) presunula podniky za viac ako sto miliárd korún do rúk spriaznených podnikateľov. Samozrejme, výrazne pod cenu. O okolnostiach a hlavných „hrdinoch“ začal po rokoch konkrétnejšie hovoriť aj bývalý šéf FNM Štefan Gavorník.

Rozhovoril sa aj o privatizácii Nafty Gbely. Akcie podniku, ktoré mali v roku 1996 hodnotu asi tri miliardy korún, získala spoločnosť Druhá obchodná za 500 miliónov korún. V pozadí firmy stál Vladimír Poór, v tom čase trnavský šéf HZDS. Dlhé roky sa špekuluje, či z privatizácie podniku neprofitoval aj Ivan Gašparovič. Najskôr ho z toho obvinil Mečiar, teraz aj Gavorník, nominant Ľuptákovho ZRS.

Gavorník bol viackrát trestne stíhaný, prokuratúra ho obžalovala z prijímania úplatku. Súd ho oslobodil.

Mečiar, Slota a Gašparovič osobne zodpovedajú za privatizáciu v rokoch 1994 až 1998.

Viac v komentári Mariána Leška Korunný svedok Gavorník.

Telefonát s Gašparovičom

„Je smutné, že sa k tomu neprizná ako chlap,“ hovorí o Gašparovičovej účasti v privatizácii Nafty Gavorník. ZRS vraj bolo proti predaju podniku, predseda strany Ján Ľupták ho však presvedčil, aby ho „priklepli“ Gašparovičovi.

„Ľupták ma zavolal a povedal mi: „Bol som u starého (Mečiara – pozn. red.), povedal mi: Janko, bude to zlé, ale čo mám robiť, keď to ten Ivan chce? Povedzte Gavorníkovi, nech to pustí!“ povedal Gavorník pre týždenník Plus 7 dní.

Gavorník dokonca tvrdí, že pred rokovaním prezídia FNM s Gašparovičom telefonoval. „A nielen s ním.“ Dôkazy nemá, keďže hovorili cez tzv. čisté telefóny, ktoré sa nedajú odpočúvať. Gavorník sa Gašparoviča pýtal, či je ten Ivan, za ktorého sa prihováral Mečiar. A ako reagoval súčasný prezident? „Odpovedal mi na otázku. Neskúšajte ma, viac vám nepoviem. Všetko má svoj čas,“ hovorí pre SME Gavorník.

On vraj za predaj Nafty nehlasoval. „Odišiel som z prezídia. Mečiar sa niekam schoval.“ Rokovanie viedol viceprezident FNM Milan Rehák, dnes poslanec HZDS. Keď sme ho požiadali o reakciu, zrýchlil krok a zmizol v útrobách parlamentu.

Poór ako spojka

Podľa Gavorníka vystupoval v Gašparovičovom mene Poór, ktorý za ním chodil ako na klavír. „Vedelo sa, že je za tým Poór. A vedelo sa, že to pre niekoho robí. Veď to bol ten Ivan, to bol on!“ Prečo začal Gavorník hovoriť o privatizácii Nafty až po trinástich rokoch? „Nenechám na sebe, že som to ukul s Gašparovičom. To s ním ukul Mečiar.“

Podľa Gavorníka sa konali každú stredu privatizačné koaličné rady. „To bola politická privatizácia! Keď Mufty (Mečiar – pozn. red.) povedal – hlasovalo sa, ako povedal. Bol zoznam, čo kde komu ide. Všetci, čo sme tam sedeli, sme lobovali za tých, čo za nami chodili. To robil aj Gašparovič.“ Gavorníkove slová potvrdil aj bývalý člen prezídia FNM Milan Cagala, nominant HZDS. „Viem, že bola nejaká politická skupina, ale ja som tam nechodil,“ povedal SME.

Na otázku, či mu Gavorník hovoril, že všetky predaje riadia Mečiar s Gašparovičom, Cagala reagoval: „Možno pri víne, oficiálne nie.“ Boli privatizačné rozhodnutia z rokov 1994 – 1998, za ktoré hlasoval aj on, správne? „Bola taká doba, priniesla nové ekonomické smerovanie Slovenska,“ tvrdí Cagala.

Mečiar: Bol som chorý

Prezident Gašparovič na otázky, či telefonoval s Gavorníkom o predaji Nafty, či chodil na privatizačné koaličné rady, za koho loboval a aký je jeho vzťah s Poórom, neodpovedal. Tvrdí však, že s privatizáciou Nafty nemá nič spoločné. „Všetky články spájajúce prezidenta s privatizáciou tohto podniku považujeme za poškodzovanie dobrého mena a osobnej cti Ivana Gašparoviča, proti ktorým zaujmeme právne kroky,“ napísal jeho hovorca Marek Trubač.

Gavorníkove tvrdenia odmieta aj Mečiar, ktorý vraj za nikoho neloboval. „Je doložené lekárskymi správami, že som bol tri týždne chorý – nerozprával som, ani nepočul.“ Podľa Mečiara sa nekonali ani privatizačné koaličné rady. „O tom, kto bude čo privatizovať, rozhodovali viacerí. Kľúčové slovo však mal Mečiar, nech nezapiera nos medzi očami,“ reagoval Gavorník.

To, že Mečiar loboval za Gašparoviča, popiera aj Ľupták. Podľa neho z privatizácie profitoval Gavorník. „Ľupták nech nič nerozpráva, lebo keď začnem ja, bude mu veľmi horúco,“ odkazuje mu Gavorník. Svoje majetkové pomery zverejniť nechce. „Nie som verejný činiteľ, ja sa zodpovedám len príslušným orgánom.“

Výkupné za Gauliedera?

Gašparovič chcel odstúpiť, po záhadnom telefonáte však zostal.

BRATISLAVA. Účasť Ivana Gašparoviča v privatizácii Nafty naznačil aj jeho bývalý hovorca Ľuboš Jurík. V knihe Pokušenie moci píše, že Gašparovič sa chcel po vylúčení poslanca Františka Gauliedera vzdať funkcie predsedu parlamentu.

„Odrazu mu niekto volal. Vyšiel von, hoci dovtedy riešil všetky telefonáty v mojej prítomnosti. Keď sa vrátil, bol dosť rozrušený. Povedal, že zostáva,“ hovorí Jurík. Je presvedčený, že Gašparovičovi volal Mečiar.

„Zrejme mu povedal, že keď si to rozmyslí, dostane Naftu. Myslím, že to bolo výkupné za to, že zostane vo funkcii.“

Jurík však súhlasí so Štefanom Gavorníkom, že v privatizácii mal rozhodujúce slovo Mečiar. „Mečiarova finta, že Gašparovič sprivatizoval Naftu bez neho, keď bol chorý, je nezmysel. Bez Mečiara sa nepredal ani klinec.“

Podľa Gavorníka sa tešil priazni šéfa HZDS najmä Poór. „On privatizoval do aleluja, bol Mečiarov libling.“ Sprivatizovaných podnikov, v ktorých sa angažoval Poór, je podľa Gavorníka vyše dvadsať. „Poór mal v kancelárii maľovaný obraz Mečiara. Dokonca mi ho ponúkal. Povedal som mu, nech si svojho šéfa nechá.“
Poór na otázky SME nereagoval.

Ľupták: Pozrite mu na majetky

O privatizácii v rokoch 1994 až 1998 sme hovorili s bývalým podpredsedom parlamentu a predsedom ZRS JÁNOM ĽUPTÁKOM.

Je pravda, že ste súhlasili s Mečiarovou požiadavkou, aby Gašparovič sprivatizoval Naftu Gbely?

„Ale prosím vás. Prečo začal Gavorník teraz hovoriť? Čo si zmyslel?“

Vraj to nechcel robiť pred prezidentskými voľbami.

„Veď bol vyšetrovaný, prečo to nepovedal na polícii?“

Mečiar vás teda nežiadal, aby ste Gašparovičovi „pustili“ Naftu Gbely?

„Pravdaže nie.“

Prečo by to Gavorník hovoril? Čo by z toho mal?

„Asi sa kryje, ale to je druhá vec.“

Kryje?

„Treba sa pozrieť Gavorníkovi a jeho deťom na majetok. Poviem len toľko, že keď išiel do politiky, nemal nič.“

Gavorník tvrdí, že raz týždenne boli privatizačné koaličné rady, na ktorých sa rozhodovalo, kto dostane aký majetok. Chodili ste tam?

„Nie. Ja som v rámci privatizácie obhajoval len vytváranie zamestnaneckých akciových spoločností.“

Boli ste lídrom jednej z koaličných strán. Nechce sa mi veriť, že ste nevedeli, ako sa privatizuje.

„Ja som dal dôkazy o privatizácii v rokoch 1992 – 1994 vtedajšiemu generálnemu prokurátorovi, prezidentovi republiky aj STV. Zvolal som tlačovku, nikto nemal záujem. A zrazu sa tu začne po desiatich rokoch hovoriť o privatizácii z rokov 1994 – 1998.“

Otvoril to Gavorník, nominant vašej strany, ktorý bol na čele FNM. Podľa mnohých sa vtedy rozkradli miliardy.

„Nechcem obhajovať Gavorníka, ktorého som chcel potrestať, čo mi, bohužiaľ, nevyšlo. Podľa štatútu však stál na čele fondu viceprezident Rehák. Hoci to bol on, kto riadil fond, dnes je ticho ako voš pod chrastou a nikto sa ho nič nepýta.“

Mečiar s Gašparovičom nemali na privatizáciu žiadny vplyv?

„Pozrite sa, či ovplyvňovali, alebo nie... Ja som si stál za svojím a presadzoval, aby dostali akcie zamestnanci privatizovaných podnikov. Keď sme odišli, tak Dzurinda to všetko rozpredal do zahraničia. O čom to vlastne chcete hovoriť?“

Či bolo v poriadku, ako sa privatizovalo za Mečiarovej vlády, kde ste boli aj vy.

„Ja som sa vždy živil poctivou prácou. Nemal som žiadne informácie o pozadí privatizácie Nafty Gbely ani iných podnikov.“

Kto bol kľúčovým človekom, ktorý rozhodoval o privatizácii?

„To si už zistite vy.“

Podľa Gavorníka sa bez Mečiarovho súhlasu nedalo predať nič.

„Keď chcel Mečiar privatizovať banky a ja som bol proti, dva mesiace sme sa nevideli. Ale nechcem o tom viac hovoriť.“

Profitovali teda z privatizácie Mečiar alebo Gašparovič ?

„Neviem. Keby som to vedel, tak poviem.“

Marek Vagovič
Trnka: Nečítam Plus 7 dní

Generálna prokuratúra vyzvala Štefana Gavorníka, aby jej dal informácie o privatizácii Nafty Gbely.

BRATISLAVA. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka zatiaľ nevidí dôvod, aby sa začalo vyšetrovanie v kauze privatizácie Nafta Gbely. „Generálny prokurátor nečíta Plus 7 dní, a preto nedisponuje informáciami, ktoré mal poskytnúť pán Gavorník. Ak má informácie, ktoré by mohli pomôcť prokuratúre, môže sa na nás obrátiť,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Svetlana Močková.

Gavorník v rozhovore pre Plus 7 dní povedal, že krátko po privatizácii akcií Nafty Gbely, ktoré mali hodnotu okolo troch miliárd korún, sa našla na dividendách na kapitálových účtoch jedna miliarda 75 miliónov korún.
„Viete, čo to znamená? Že on (Poór – pozn. red.) dostal 575 miliónov korún zadarmo. Nie, že sprivatizoval Naftu za 500 miliónov, on tej pol miliardy zaplatil z toho, čo tam našiel!“

Prokuratúra sa Naftou zaoberala – nie však jej privatizáciou, ale tunelovaním, z ktorého bol podozrivý Vladimír Poór. Toho v roku 1999 polícia obvinila, že 300 miliónov korún z privatizovaného podniku skončilo na účte jeho akciovky Arad. V roku 2003 podala prokuratúra obžalobu, o dva roky zmenila názor. „Skutok nie je trestným činom,“ povedala Močková v januári 2006 časopisu .týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 694
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 329
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 12 357
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 666
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 981
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 613
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 366
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


Ilustračné foto.

Najčastejšou príčinou smrti boli v minulom roku choroby obehovej sústavy.


TASR
Ilustračné foto

Skončil v policajnej cele.


Zodpovednosť za umiestnenie detí preberú samosprávy.

Rodičom sa viac nestane, že sa dieťa nedostane do materskej školy.


Sportnet

Samuel Buček sa teší po strelenom góle v drese HK Nitra.

Nitranov delí od postupu do semifinále play-off jedno víťazstvo.


Blesky bodovali v ôsmom stretnutí v rade.


Oh my Hockey
Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu