BRATISLAVA/NEW YORK. Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák pokračoval v piatok v pracovnej návšteve sídla OSN v New Yorku. Jeho rokovaniam dominovala najmä téma reformy bezpečnostného sektoru (RBS), ktorej sa Slovensko na pôde OSN aktívne venuje od obdobia svojho nestáleho členstva v Bezpečnostnej rade OSN (2006 – 2007).
SR je zakladateľom a predsedom Skupiny priateľov OSN pre RBS. Pokračovanie angažovania sa SR pri budovaní kapacít pre RBS v rámci systému OSN, ako aj prezentáciu tejto dôležitej témy v regiónoch Afriky, Latinskej Ameriky a juhovýchodnej Ázie vysoko ocenil námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti B. Lynn Pascoe. Ocenil vedúcu úlohu SR v rámci Skupiny priateľov OSN pre RBS a v tomto kontexte vyzdvihol Slovensko ako pozitívny príklad aktívneho angažovania sa krajín s nedávnou skúsenosťou z transformačného procesu ako člena OSN.
M. Lajčák a B. Lynn Pascoe si vymenili názory na celý rad aktuálnych medzinárodných tém – Blízky východ, Cyprus, západný Balkán (Kosovo, Bosnu a Hercegovinu), Gruzínsko, Strednú Áziu, Irak a Afganistan. Partneri sa zhodli v zásadných hodnoteniach kľúčových výziev, ktorým medzinárodné spoločenstvo v týchto teritóriách čelí, ako aj na potrebe ešte intenzívnejšieho úsilia OSN v oblasti prevencie konfliktov. V tejto súvislosti B. Lynn Pascoe vysoko ocenil pôsobenie slovenského diplomata Miroslava Jenču na poste vedúceho prvého regionálneho centra preventívnej diplomacie OSN, ktoré bolo pre región Strednej Ázie vytvorené v turkménskom Ašchabade.
Minister Lajčák tlmočil plnú podporu SR úsiliu OSN o stabilizáciu situácie v jednotlivých konfliktných oblastiach. Zároveň podčiarkol záujem SR, aj ako člena EÚ a NATO, o pokračovanie a ďalšie zefektívnenie spolupráce medzi OSN a týmito medzinárodnými organizáciami.
B. Lynn Pascoe osobitne vyzdvihol dlhodobé diplomatické úsilie SR pri sprostredkovaní dialógu gréckej a tureckej komunity na Cypre. Minister Lajčák ho v tejto súvislosti informoval o budúcotýždňovom bratislavskom podujatí k 20. výročiu tohto sprostredkovateľského úsilia SR za účasti najvyšších predstaviteľov oboch komunít.
V kontexte bohatých skúseností ministra Lajčáka z pôsobenia v krajinách západného Balkánu sa námestník GT OSN pre politické záležitosti živo zaujímal o jeho hodnotenia aktuálneho vývoja v Kosove a v Bosne a Hercegovine. V reakcii šéf slovenskej diplomacie položil dôraz najmä na európsku perspektívnu krajín Západného Balkánu a na aktívne angažovanie sa EÚ, v úzkej spolupráci najmä s USA a OSN.
Téme reformy bezpečnostného sektoru boli prioritne venované aj rokovania ministra Lajčáka so stálymi predstaviteľmi Českej republiky, Rakúskej republiky a Argentíny pri OSN veľvyslancami Martinom Paloušom, Thomasom Mayr-Hartingom a Jorgem Argüellom. Česká republika, ako súčasný predseda Rady EÚ, úzko spolupracuje so Slovenskom najmä na posilnení a zefektívnení spolupráce medzi EÚ a OSN v oblasti RBS.
Za týmto účelom zapožičalo Slovensko svojho odborníka so skúsenosťami z členstva SR v BR OSN a z témy RBS do diplomatického tímu českého predsedníctva EÚ v New Yorku. Konkrétnym výrazom tejto spolupráce bude, okrem iného, medzinárodný seminár na posilnenie spolupráce EÚ-OSN v oblasti RBS, ktorý sa New Yorku uskutoční dňa 21. mája 2009. Slovensko na ňom bude zastupovať štátna tajomníčka MZV SR Diana Štrofová.
Agentúru SITA informoval hovorca MZV SR Ján Škoda.