SENEC. Keďže v okresnom meste Senec žijú obyvatelia slovenskej a maďarskej národnosti, aj tabule nesú dvojjazyčný text.
Senecká pobočka Konfederácie politických väzňov (KPVS) má 24 členov, v súčasnosti väčšinou pozostalých a príbuzných po politických väzňoch. Žijúci pamätníci prenasledovania sú už len traja, František Mikula, Zuzana Bacigálová a František Trubač. Vedúca pobočky Alžbeta Rosenbergová pripomenula, že v okrese boli najviac prenasledovaní kňazi, inteligencia a súkromní roľníci. Za svoje presvedčenie prišli o majetok, dostali pokuty vo výške niekoľkých desiatok tisíc korún a tresty odňatia slobody až do výšky desať rokov.
Predseda KPVS Anton Srholec pri tejto príležitosti pre TASR uviedol, že konfederácia má na Slovensku 24 pobočiek. Chráni dedičstvo ľudí, ktorí trpeli za komunistického režimu. "Snažíme sa o niečo ako archeológiu veľkého utrpenia, prenasledovania a ponižovania. Snažíme sa, aby to vošlo do pamäti národa ako doba, v ktorej boli ľudia ochotní za slobodu, za demokraciu, za ľudské práva, za svoju vieru prinášať aj tie najväčšie obete," povedal Srholec.
Komunistický režim na Slovensku popravil viac ako 130 ľudí. Viac ako 70.000 ľudí bolo odsúdených a väznených. "Prenasledovali ich za vieru, za iný názor, a tu konkrétne v Senci perzekvovali predovšetkým samostatne hospodáriacich roľníkov, ktorí odmietli vstúpiť do družstva a boli označení za kulakov. Napriek mnohým utrpeniam snažíme sa ľuďom vysvetľovať, aby na túto dobu nemysleli s nenávisťou, aby tu nebola pomsta, ale aby si predovšetkým mladí ľudia uvedomili, že sloboda je vzácna vec a že v minulosti za ňu mnohí zaplatili majetkom, zdravím, dokonca i životom," doplnil Srholec.