SMER - sociálna demokracia (SMER-SD), kandidátska listina č. 3
1. Boris Zala je poslanec NR SR za stranu Smer-SD. Narodil sa 9.12.1954. Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre získal v roku 2001 titul docent. V minulosti pôsobil ako redaktor Slovenského rozhlasu, vystriedal rôzne robotnícke zamestnania. Zastával funkciu vedúceho sekretariátu predsedu Slovenskej národnej rady a bol tiež vedúcim Katedry politológie a európskych štúdií na UKF v Nitre. Dva roky bol predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska a od roku 2002 je poslancom NR SR za Smer-SD.
2. Podpredseda strany Smer-SD, europoslanec a hlavný spravodajca pre rozpočet Európskej únie na rok 2010 Vladimír Maňka je podľa strany prvý Slovák, ktorý riadi financie EÚ. Tvrdí, že žiadna krajina nezvládne súčasnú hospodársku krízu sama. "Preto je dôležité, aby nás v Európskom parlamente zastupovali tí najschopnejší a najzodpovednejší," uviedol. Bývalý primátor Zvolena Maňka spolupracuje so starostami a primátormi z celého Slovenska. Ako europoslanec presadil zníženie byrokracie, aby využívanie financií z európskych fondov bolo jednoduchšie. Maňka sa venuje aj charite a je spoluzakladateľom združenia Štvorlístok deťom, ktoré každý rok pripravuje letné tábory pre deti zo sociálne odkázaných rodín.
3. Monika Flašíková-Beňová je poslankyňa Európskeho parlamentu za Smer-SD. Narodila sa 15.8.1968. Absolvovala štúdium medzinárodných vzťahov a diplomacie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je podnikateľka, spoluzakladateľka strany Smer-SD, v ktorej zastávala aj funkciu podpredsedníčky. Pôsobila i ako poslankyňa NR SR a v súčasnosti tento post zastáva v EP, kde je zaradená do Socialistickej skupiny, pracuje vo Výbore pre zahraničné záležitosti a vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti má úlohu náhradníčky. Jej kolegovia v EP o nej hovoria v superlatívoch, pre poslankyňu EP a vedúcu členov zahraničného výboru v Strane európskych socialistov Veronique de Keyserovú "je práca v zahraničnom výbore s Monikou veľkým privilégiom". Predsedovi Strany európskych socialistov v EP Martinovi Schulzovi je zas "sympatické jej nadšenie a zápal, s akým reprezentuje záujmy Slovenska na pôde Európskeho parlamentu".
4. Do EP kandiduje aj 52-ročná poslankyňa NR SR a starostka MČ Košice-Dargovských hrdinov Monika Smolková. Má pedagogické vzdelanie a na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach absolvovala dvojročné postpromočné štúdium. Pracovala ako účtovníčka, vychovávateľka, ekonómka, zástupkyňa starostu MČ Košice-Dargovských hrdinov a od roku 2006 pôsobí ako poslankyňa NR SR a starostka. Zároveň je okresnou predsedníčkou Smeru-SD v okrese Košice III a krajskou podpredsedníčkou strany v Košickom kraji.
5. Katarína Neveďalová sa narodila 10.11.1982 v Čeľadiciach v okrese Nitra. Je podpredsedníčka Mladých sociálnych demokratov a viceprezidentka Mladých európskych socialistov. Verí, že sociálnodemokratické myšlienky solidarity a sociálnej Európy sú jediným liekom a nástrojom na budovanie novej, lepšej budúcnosti pre Európu a jej občanov. "Chcem byť silným hlasom mladých ľudí v Európskom parlamente," vyhlásila.
6. O post europoslanca sa uchádza aj Alexander Kurtanský, ktorý je vysokoškolský pedagóg a podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Počas svojho profesionálneho života aktívne prispieva k zlepšovaniu pracovných a mzdových podmienok slovenských zamestnancov. Ako sa uvádza na stránke Smeru-SD, treba vytvoriť novú priemyselnú stratégiu Európy založenú na vzdelaní a udržateľnom raste. Poslaním kandidáta Kurtanského je presadzovať záujmy slovenských pracujúcich.
7. Peter Hanulík má 48 rokov a pracuje ako stavebný inžinier. Je tiež poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Dúbravka, poslanec mesta Bratislava a člen Okresnej rady strany Smer-SD. Podľa neho strana po voľbách 2006 "otočila kormidlo vládnutia viac k ľuďom". Ako dodal, "takúto zmenu potrebujeme aj v Európe". Hanulík je presvedčený, že Smer-SD a jeho kandidáti "sú zárukou, že EP bude pracovať aj pre ľudí na Slovensku, pretože preukazuje, že vie zabojovať za Slovensko, keď treba."
8. Gabriela Kečkéšová je 31-ročná rodáčka zo Zlatých Moraviec s univerzitným vzdelaním v odbore politológia, európske štúdie, francúzsky jazyk a literatúra. Šesť rokov pracuje ako politická poradkyňa v Skupine sociálnodemokratických strán (PES) a vedúca kancelárie slovenskej delegácie v Európskom parlamente. Aktívne hovorí po francúzsky a anglicky, pasívne ovláda taliančinu a španielčinu. Do eurovolieb sa rozhodla kandidovať preto, lebo je presvedčená, že "je najvyšší čas presadiť reformu finančných trhov, ktorá bude pôsobiť v prospech ekonomiky a pracovných miest". Zároveň si myslí, že treba navrátiť etiku a zodpovednosť do ekonomiky. Dodala, že "je najvyšší čas, aby sme posilnili záujem občanov o európsku politiku a zbavili ich pocitu, že je pre nich vzdialená a nezrozumiteľná".
9. Peter Markovič má viac ako 20-ročnú prax v energetike, ktorá je podľa neho zárukou odbornosti. Ako tvrdí, hlavným cieľom jeho snaženia na mieste, o ktoré sa v EP uchádza, bude "svetlo a teplo pre občanov Slovenska". V prípade úspechu v eurovoľbách tak plánuje predkladať návrhy a zasadzovať sa za myšlienky, ktoré prispejú k energetickej nezávislosti a bezpečnosti Slovenska. Chcel by tiež zabezpečiť podporu a pomoc pri zjednodušení malého a stredného podnikania. Na margo svojej charakteristiky uviedol, že si stojí za slovom, ktoré robí chlapa, môže mať cenu zlata, a preto sľubuje len to, čo dokáže splniť.
10. Jozef Štrba pracuje ako výkonný riaditeľ, má 46 rokov a žije v Žiline. Do EP sa rozhodol kandidovať preto, lebo je podľa neho dôležité, aby v ňom boli najmä zástupcovia sociálnej demokracie, ktorá jediná má šancu vyviesť Európu z hospodárskej krízy. "Celý život pracujem s obyčajnými ľuďmi. Snažím sa im rozumieť a pomáhať im. Každého z nich sa však dotýka hospodárska kríza," vysvetlil kandidát.
11. Vladislav Petráš je 45-ročný technický riaditeľ a odborný poradca s aktívnou znalosťou anglického a nemeckého jazyka. Do EP kandiduje preto, lebo, ako tvrdí, globálna finančná kríza a jej dôsledky nanovo ukázali opodstatnenosť sociálnodemokratickej politiky ako správnej odpovede na problémy 21. storočia. Práve sociálna politika je podľa neho spôsob riešenia súčasnej krízy. Petráš podporuje sústredené úsilie EÚ posilňovať ekonomickú a sociálnu súdržnosť regiónov v rámci projektu Európa regiónov, ktorého cieľom je nielen zmenšiť existujúce rozdiely v životných podmienkach a príležitostiach obyvateľov rôznych regiónov, ale aj dosiahnuť ekonomickú výkonnosť a konkurencieschopnosť únie ako celku. "Pokiaľ ide o nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu, v plnej miere podporujem stanovisko predsedu Strany európskych socialistov o potrebe silnejšieho zastúpenia európskych socialistov v inštitúciách EÚ, aby európska politika mala podstatne sociálnejšiu tvár ako doteraz," uzavrel.
12. Ďalšou eurokandidátkou za stranu Smer-SD je 32-ročná Prešovčanka Svetlana Pavlovičová pracujúca ako vedúca odboru Sprostredkovateľského orgánu pre Regionálny operačný program v Prešovskom samosprávnom kraji. Na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach vyštudovala mineralurgiu a environmentálne technológie a na Ekonomickej fakulte si vzdelanie rozšírila o odbor bankovníctvo, financie, investovanie. Jej cieľom v EP je podpora solidarity, akú EÚ poskytuje formou finančnej pomoci z eurofondov, čím chce dosiahnuť, "aby sme my mohli byť sociálni pre ľudí so skutočnými problémami a pomohli pri inklúzii tým, ktorí sú na hrane". Zároveň by chcela získať pre svoj región postavenie, ktoré mu patrí, podporiť stabilitu rodín, udržať spokojné komunity v zdravom životnom prostredí.
13. Z Partizánskeho pochádza Milan Magát, ktorý sa narodil 18.11.1963 a je absolventom Právnickej fakulty UK v Bratislave. Od roku 1999 je členom strany Smer-SD a je predsedom rozhodcovskej komisie strany. Hovorí po anglicky, nemecky a poľsky. Do EP kandiduje na základe presvedčenia, že v ňom chýba sociálna väčšina a zástupcovia, ktorí budú obhajovať potreby Slovenska a jeho ľudí. Dôležitou súčasťou programu európskych sociálnych demokratov je podľa Magáta aj energetická bezpečnosť, diverzifikácia a podpora obnoviteľných zdrojov. "Takáto politika je v záujme Slovenska a ja osobne ju podporujem," zdôraznil.
Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana (SDKÚ-DS), kandidátska listina č. 5
1. Eduard Kukan je poslanec Národnej rady SR a podpredseda SDKÚ-DS pre zahraničnú politiku. Má 69 rokov, žije v Bratislave a má za sebou bohatú politickú kariéru. Okrem iného pôsobil vyštudovaný právnik ako veľvyslanec a minister zahraničných vecí SR. Hovorí po anglicky, rusky, španielsky, swahilsky. Slovensku a voličom ponúka v eurovoľbách svoje skúsenosti, "pretože Slovensko dnes potrebuje, aby ho v EP reprezentovali poslanci s rozhľadom a skúsenosťou v medzinárodnej politike". Slovensko podľa neho stále potrebuje dôstojné a skúsené zastúpenie v EP a Európa potrebuje aj "naše skúsenosti a náš hlas". Je presvedčený, že SDKÚ-DS má dobrý volebný program a správne priority ako aj kandidátov, ktorí dokážu tento program presadzovať.
2. Bývalý hokejový útočník a súčasný europoslanec Peter Šťastný má 52 rokov a žije v Bratislave a má slovenské aj kanadské občianstvo. Do roku 2005 pôsobil vyše štyri roky ako generálny manažér Slovenského zväzu ľadového hokeja. "Som šťastný, že som mohol päť rokov ako slovenský europoslanec reprezentovať a presadzovať záujmy Slovenska v Európskom parlamente a ako podpredseda výboru EP pre medzinárodný obchod presadzovať záujmy Európy vo svete," vyhlásil europoslanec. Rád by pokračoval v práci v prospech Slovenska a Európy aj v čase ekonomickej krízy. "Chcem podporovať slobodný obchod, budem sa angažovať v prospech posilňovania demokratických princípov v krajinách, kde ľudia nežijú tak slobodne ako u nás. A budem aj naďalej silným zástancom transatlantickej spolupráce Európy a USA," predstavil svoj zámer v EP.
3. Milan Gaľa má 56 rokov, je z Lipian, pôsobí ako europoslanec a vzdelaním je zubný lekár. Tvrdí, že kvalitné vzdelanie, čisté životné prostredie, zdravý spôsob života a podpora malého a stredného podnikania sú dôležitými predpokladmi pre rozvoj slovenských regiónov. "Využijem skúsenosti z Európskeho parlamentu pri presadzovaní vízie moderného Slovenska v Európskej únii," avizoval.
4. Pavol Kubovič je 48-ročný vyštudovaný stavebný inžinier a súčasný poslanec NR SR žijúci v Bratislave. Pôsobil ako starosta Mestskej časti Bratislava Ružinov a dodnes zastáva funkciu podpredsedu SDKÚ-DS. Je presvedčený, že odstránenie administratívnych prekážok, včasné preplácanie nákladov, dobrá informovanosť, správne a transparentné využívanie fondov zabezpečí rýchlejší rast regiónov Slovenska. "Ako poslanec Európskeho parlamentu chcem napĺňať uvedené ciele a využiť pritom moje doterajšie skúsenosti," poznamenal.
5. Jarmila Tkáčová je poslankyňa NR SR, má 48 rokov, je z Košíc a v minulosti pôsobila aj ako predsedníčka Sekcie pre poľnohospodárstvo SDKÚ-DS. Ako uviedla, poslanec EP zastupuje záujmy občanov únie "a tak chcem upozorniť na zdravie ohrozujúci stav životného prostredia regiónu východného Slovenska a získať prostriedky na jeho regeneráciu, presadiť rovnaké podmienky pre farmárov v rámci celej únie s dôrazom na zmenšovanie regionálnych rozdielov, zapojiť do práce poslanca aktívnych študentov našich stredných a vysokých škôl pre budúcnosť Slovenska v Európe". Hovorí po nemecky, anglicky, rusky a má základy taliančiny.
6. Europoslankyňa Zita Pleštinská má 47 rokov a pochádza z Chmeľnice, kde pôsobila ako predsedníčka MZ SDKÚ-DS. Hovorí po maďarsky a po anglicky. Svoju opätovnú kandidatúru do EP vysvetľuje tým, že svojimi aktivitami v EP prispela k získaniu 5,67 milióna eur z Fondu solidarity EÚ na odstraňovanie následkov veternej kalamity vo Vysokých Tatrách z novembra 2004, preto pozná možnosti ako pomôcť Slovensku aj v prípade ničivých prírodných katastrof. "Skúsenosťami získanými v úlohe spravodajkyne EP som získala dôveru najväčšej politickej skupiny v EP - Európskej ľudovej strany, preto by som v nasledovnom volebnom období dokázala ešte výraznejšie hájiť záujmy Slovenska pri tvorbe európskej legislatívy," myslí si Pleštinská, ktorú teší dôvera Slovákov v EP. "Preto by som chcela Brusel oveľa viac priblížiť Slovensku vtiahnutím slovenských expertov a občanov do tvorby európskej legislatívy," dodala.
7. Juraj Šváč pochádza z Tajova, má 46 rokov, narodil sa v Olomouci a pôsobí ako lekár. Hovorí po anglicky, nemecky a rusky. Slovensko podľa neho stojí pred veľkou výzvou akcelerovať rast životnej úrovne tak, aby sa čo najviac priblížilo k úrovni rozvinutých štátov Európskej únie. "V európskom parlamente budem presadzovať opatrenia a legislatívne normy uľahčujúce život menej rozvinutým regiónom," uviedol.
8. Marián Török je 27-ročný hlavný radca odboru zahraničných vzťahov a protokolu v NR SR. Pochádza z Popradu. Jeho prioritou je dôsledné napĺňanie štyroch základných európskych hodnôt voľného pohybu pracovníkov, služieb, tovaru a kapitálu. "Rovnaké práva. Rovnaké postavenie. Rovnaké povinnosti," vysvetlil.
9. Júlia Hurná pôsobí ako odborná asistentka poslanca EP. Má 34 rokov, pochádza z Bratislavy a je členka Sekcie zahraničnej politiky SDKÚ-DS. Má štátnu jazykovú skúšku z angličtiny, ruštiny, dohovorí sa po francúzsky a má základy z nemčiny. Rozhodnutia v Bruseli už podľa nej ovplyvňujú aj každodenný život Slovákov, či ide o programy pre mladých, vytváranie pracovných miest v mestách a regiónoch, kvalitnejšie služby alebo čistejšie životné prostredie. "Ako poslankyňa Európskeho parlamentu by som chcela prinášať do európskych rozhodnutí tie najlepšie riešenia," vyhlásila.
10. Eugen Szép pôsobí ako zubný lekár v Trenčíne, má 59 rokov a je členom predsedníctva MZ SDKÚ-DS Trenčín. Považuje Európsky parlament za dôležitú inštitúciu Európskej únie, ktorá v mnohých oblastiach dokáže efektívne brániť záujmy. "Svojou kandidatúrou chcem dokázať, že Európa sa dá budovať a ovplyvňovať v úzkej spolupráci s občanmi a že dianie v Bruseli sa dá práve prostredníctvom europoslancov priniesť bližšie k občanom," vysvetlil. Okrem nevyhnutných jazykových znalostí, skúseností zo zahraničia či z komunálnej politiky ponúka podľa vlastných slov cit a odborné znalosti lekára.
11. Lekár a poslanec NR SR 58-ročný Alexander Slafkovský je z Liptovského Mikuláša. Je člen Ústrednej rady SDKÚ-DS a presvedčený Európan. "Pätnásť rokov som pracoval v európskych štruktúrach dotýkajúcich sa samospráv a myslím si, že úspešne a v prospech Slovenska. Chcem ponúknuť svoje schopnosti a vedomosti pre SDKÚ-DS, pre úspech európskej myšlienky a prospech Slovenska," vyhlásil. Hovorí po anglicky, po francúzsky a pasívne po rusky.
12. Štefan Mikula je 52-ročný podnikateľ zo Senice, kde zastáva aj post podpredsedu MZ SDKÚ-DS. Hovorí po nemecky a po rusky. Ako uviedol, prostredníctvom regionálneho rozvoja, cezhraničnej spolupráce a podpory činností v rámci mikroregiónov sa ako regionálny politik už vyše desať rokov snaží aj o uchovanie jedinečných kultúrnych a spoločenských aktivít - tradícií zdedených a rozvíjaných našimi predkami už mnoho generácií. Kandiduje preto, lebo sa "rozhodol osobne podieľať aj na pôde Európskeho parlamentu na zachovaní a rozvoji týchto vzácnych kultúrnych a spoločenských odkazov ľudu podtatranského regiónu, nielen z dôvodu, aby nezanikli, ale hľadať cesty, ako ich šíriť a rozvíjať v súčinnosti s ostatnými regiónmi spoločnej Európy s cieľom vzájomnej úcty, rešpektu a duchovného obohacovania".
Strana maďarskej koalície - Magyar Koalíció Pártja (SMK), kandidátska listina č. 10
1. Edit Bauer sa narodila 30. 8. 1946 v Šamoríne. Je poslankyňou EP a členkou predsedníctva. Absolvovala Vysokú školu ekonomická v Bratislave a v minulosti pracovala napríklad v Prognostickom ústave Slovenskej akadémie vied. Neskôr sa stala poslankyňou NR SR za stranu SMK a pôsobila aj ako štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Súčasná viceprezidentka 88. Zasadnutia Medzinárodného úradu práce zastávala v období rokov 1998 - 2002 aj post podpredsedníčky SMK pre sociálnu politiku. Hovorí po anglicky a po rusky.
2. Alajos Mészáros je vysokoškolský pedagóg a bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku. Narodil sa 18. 6. 1952 v Podunajských Biskupiciach v Bratislave. Má vysokoškolské vzdelanie a v roku 2005 získal titul profesor v odbore chemické inžinierstvo a riadenie procesov. Pôsobil na Chemickotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti je riaditeľom Ústavu inžinierskych štúdií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Absolvoval viaceré zahraničné pobyty, v rámci ktorých navštívil napríklad Atény, Dublin, Univerzitu v Ríme a iné. Bol vedúcim slovenského tímu bilaterálneho slovensko-maďarského výskumného projektu a tiež kontaktným partnerom medzinárodného projektu v rámci programu "Nórsky finančný mechanizmus". Je členom v niekoľkých slovenských aj zahraničných organizáciách. Ovláda maďarský, anglický, nemecký a ruský jazyk.
3. Attila Lancz je členom SMK a zahraničného výboru a výboru pre strategické záležitosti. Narodil sa 28. 2. 1976, je absolventom Právnickej fakulty na Pázmány Péter Katolikus Egyetem v Budapešti. Študoval aj na Centre for Political Parliamentary Education and Training, Robert Schuman Foundation, Brussels - Budapešť. Pôsobil na Ministerstve školstva Maďarskej republiky, neskôr ako asistent poslanca NR SR. Post asistenta zastáva aj v súčasnosti, no tentokrát v EP. Hovorí po maďarsky, anglicky a nemecky.
4. Sándor Albert sa narodil vo Veľkých Kapušanoch. Je absolventom Technickej univerzity v Košiciach. Titul kandidáta vied a titul docenta získal na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Pôsobil ako vedúci Katedry inžinierskej pedagogiky na TU v Košiciach. V januári 2004 bol poverený zriadením univerzity v Komárne a stal sa 1. rektorom Univerzity J. Selyeho. Bol tiež poslancom Národnej rady SR a vedúcim stálej delegácie Stredoeurópskej iniciatívy, stálej parlamentnej delegácie v Rade Európy (v Štrasburgu) a pracoval v legislatívnom výbore. Je držiteľom striebornej plakety vlády SR, získal aj vysoké vyznamenanie Ministerstva školstva MR, cenu Apáczai Csere Jánosa. Bol vyznamenaný cenou Pro Universitate et Scienta a pamätnou medailou Dániela Fehéra za medzinárodne uznávanú vedeckú činnosť.
"V Európskom parlamente rozhodujú aj o nás. Je preto dôležité, aby sme mali silné zastúpenie aj v Bruseli. Je dôležité, aby nás v Bruseli zastupoval človek, ktorý má potrebné vedomosti a skúsenosti, aby nás zastupoval človek, ktorý pozná pomery na východnom a strednom Slovensku," tvrdí Albert.
5. Szabolcs Hodosy sa narodil 7. 6. 1983 v Dunajskej Strede. Dosiahol právnické vzdelanie na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Hovorí po maďarsky, anglicky, nemecky a má základy latinčiny. Absolvoval odbornú stáž na Ústavnom súde SR v Košiciach, v Ženeve na Stálej misii SR. Pracoval napríklad ako vedúci na Správe predstavenstva ZSE Distribúcia, a. s. V súčasnosti je podpredsedom Republikovej komisie SMK pre dohľad nad stanovami, členom Republikovej rady SMK pre právo a legislatívu, výkonným podpredsedom mládežníckej organizácie SMK: VIA NOVA ICS a členom predsedníctva Základnej organizácie SMK v Dunajskej Strede.
6. Zoltán Bara sa narodil 13. 1. 1976 v Komárne. Má vysokoškolské vzdelanie v odboroch politológia anglický jazyk amerikanistika, medzinárodné vzťahy a medzinárodná ekonomika a európska integrácia. Pôsobil ako poradca v medzinárodných otázkach SMK a v súčasnosti je zahraničným tajomníkom strany. Hovorí maďarsky a anglicky, v nemčine a francúzštine je začiatočníkom.
7. Gábor Klenovics sa narodil 30. 11. 1977 v Bratislave a je inžinierom ekonómie. Pôsobí ako asistent europoslankyne Edit Bauer. Predtým robil zahraničného tajomníka SMK a referenta Odboru regionálneho rozvoja Bratislavského samosprávneho kraja. V rokoch 2002 - 2003 absolvoval prípravu na prácu v EP a mesačnú stáž v EP. Od roku 2001 je členom SMK a pôsobil ako člen Zahraničného výboru SMK. Hovorí po maďarsky, anglicky a francúzsky.
8. Zuzana Andrássy pochádza z Dunajskej Stredy, narodila sa 6. 3. 1978. Má ukončené doktorandské štúdium na Fakulte medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Hovorí po maďarsky, má výbornú znalosť angličtiny a nemčiny, jej francúzština je na pokročilej úrovni. Pôsobila na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR a absolvovala stáž v Európskej komisii. V súčasnosti je poradkyňou pre eurofondy v Združení za spoločné ciele.
9. Pavol Banai Tóth sa narodil 25. 10. 1975 v obci Moča. Univerzitné vzdelanie získal na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, kde študoval ekonomiku poľnohospodárstva zahraničný obchod poľnohospodárskych komodít. Spolupracoval s Tlmočníckym a prekladateľským centrom pri Univerzite Jána Selyeho ako odborný tlmočník pre jazykové kombinácie slovensko-anglický, maďarskoanglický, slovenskomaďarský v odbore ekonomika, manažment, poľnohospodárstvo. Dodnes je tlmočníkom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Maďarskej poľnohospodárskej komory na medzinárodných rokovaniach. Plynule hovorí aj po taliansky, nemčinu ovláda dobe. Má skúsenosti v oblasti daňového poradenstva, potravinárstva, poľnohospodárstva či priemyselnej výroby.
10. Béla Keszegh sa narodil 9. 5. 1976 v Komárne. Študoval angličtinu a literatúru na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a po absolvovaní univerzity začal učiť na gymnáziu. Neskôr vyučoval hospodársku angličtinu v Univerzitnom centre Jánosa Selyeho. Ďalej absolvoval politologické štúdium na Ekonomickej univerzite v Budapešti. Aktívne pracuje vo Zväze maďarských doktorandov na Slovensku. Zúčastnil sa viacerých odborných konferencií v rôznych tematických okruhoch v početných krajinách Európy od Litvy až po Veľkú Britániu. Pôsobil ako asistent poslanca a v Bruseli a Štrasburgu absolvoval prax, preto, ako sám tvrdí, nie je pre neho "vnútorný svet Európskej únie" úplná neznáma.
11. Csaba Cúth sa narodil v roku 1978 v Leviciach, študoval v Budapešti na Právnickej a filologickej fakulte Vedeckej univerzity Loránda Eötvösa (ELTE), kde súbežne získal diplom právnika a učiteľa maďarského jazyka. V súčasnosti je doktorandom na Filologickej fakulte ELTE a zaoberá sa používaním maďarského jazyka na Slovensku, v rámci toho používaním maďarského jazyka v právnych záležitostiach a vo verejnej správe. V SMK bol členom Okresného predsedníctva v Leviciach, momentálne je členom Odbornej komisie pre školstvo a Rady pre dozor nad dodržiavaním stanov.
12. Július Slovák sa narodil 18. 12. 1962, žije v Rožňave. Univerzitné vzdelanie získal na Vysokej škole technickej v Košiciach. Absolvoval aj stáž na Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre regionálny rozvoj v Bruseli. Pôsobil ako vedúci referátu bezpečnosti práce, vedúci Turistickej informačnej kancelárie, ale aj na Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR. V súčasnosti je konateľom spoločnosti s r. o. v Rožňave. Hovorí po anglicky, maďarsky, pasívne ovláda nemčinu a ruštinu.
13. Gergely Agócs sa narodil 23. 7. 1986 v Šali. V máji tohto roka ho čakajú štátnice v odbore politológia na Filologickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa. Hovorí plynule po anglicky, po nemecky a španielsky na základnej úrovni. Od februára 2008 je predsedom základnej organizácie SMK v Kráľovom Brode. Bol zvolený aj za predsedu miestnej koordinačnej rady vytvorenej na zachovanie škôl.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), kandidátska listina č. 17
1. Lídrom eurokandidátky je poslanec NR SR a podpredseda KDH pre zahraničnú politiku Martin Fronc, rodák z Košík, býva v obci Divina v okrese Žilina. Má dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a pôsobí ako poslanec NR SR. V minulosti zastával okrem iného aj post štátneho tajomníka Ministerstva školstva SR a neskôr sa stal šéfom rezortu. Hovorí po anglicky, španielsky a rusky.
2. Europoslanec za KDH Ján Hudacký sa narodil vo Vranove nad Topľou a žije v Prešove. Má dosiahnuté univerzitné vzdelanie a skôr ako sa stal poslancom EP pracoval ako hlavný energetik, vedúci marketingový pracovník, ale aj riaditeľ Podnikateľského poradenského centra. Je členom KDH, hovorí aktívne po anglicky, pasívne po rusky a vo francúzštine je začiatočník.
3. Europoslankyňa za KDH Anna Záborská sa narodila vo švajčiarskom Zürichu a žije v Bojniciach. V blížiacich sa voľbách by chcela "znovu prispieť k vynikajúcemu výsledku KDH v eurovoľbách ako v roku 2004, keď som bola líderkou kandidátky KDH a keď KDH získalo druhý najlepší výsledok vo svojej histórii (16,19 percenta)". Absolvovala Lekársku fakultu UK v Martine a pracovala ako lekárka. Od roku 1990 je členkou KDH a počas svojho pôsobenia v strane zastávala post podpredsedníčky pre zahraničnú politiku, pôsobila ako poslankyňa NR SR, kde bola aj predsedníčkou parlamentného výboru pre zdravotníctvo. V EP je zaradená do skupiny Európskej ľudovej strany a Európskych demokratov, je tiež predsedníčkou Výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví. Hovorí po francúzsky, taliansky, anglicky a nemecky.
4. Opätovne kandiduje aj súčasný europoslanec za KDH, ktorý je členom frakcie Európska ľudová strana (kresťanskí demokrati) Európski demokrati Miroslav Mikolášik. Narodil sa v Dolnom Kubíne, kde aj žije. Absolvoval Lekársku fakultu Karlovej univerzity v Prahe a pôsobil ako odborný lekár, neskôr zastával funkciu poslanca NR SR. Pôsobil aj ako sekčný šéf zahraničných vzťahov na Ministerstve zdravotníctva SR a bol mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Kanade. Ovláda niekoľko cudzích jazykov. Vo francúzskom jazyku dosiahol prekladateľskú úroveň, plynule hovorí po anglicky, čiastočne rusky a nemecky a dohovorí sa aj po poľsky.
5. Na kandidačnú listinu sa dostal aj Ján Vančo z Nitry, ktorý má dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie v odbore prekladateľstvo anglický jazyk a kultúra. Plynulo hovorí po anglicky aj po nemecky a od roku 2005 je poslancom a podpredsedom v Nitrianskom samosprávnom kraji.
6. Bratislavčan Peter Lenč je absolvent Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, v súčasnosti pôsobí ako zástupca starostky v Mestskej časti Bratislava Karlova Ves. Je členom KDH, ako aj Mestského koordinačného výboru v Bratislave. Hovorí po anglicky.
7. V Bratislave žije Renáta Ocilková z Humenného, je vysokoškolsky vzdelaná a v súčasnosti pracuje v Kancelárii Národnej rady SR. Pôsobila aj na Ministerstve školstva SR, na Úrade vlády SR a tiež na Inštitúte zahraničného obchodu a vzdelávania Ministerstva hospodárstva SR. Dohovorí sa po anglicky a nemecky.
8. Vo voľbách do EP druhýkrát kandiduje člen kabinetu Európskej komisie Jána Figeľa Pavol Kossey z Bratislavy. Má vysokoškolské vzdelanie a počas svojej kariéry pôsobil ako riaditeľ oddelenia pre zahraničné vzťahy, ale aj ako výkonný sekretár Komisie pre laikov v Konferencii biskupov Slovenska. Dohovorí sa po anglicky, nemecky, rusky a má aj základy francúzštiny.
9. Martin Hladký pochádza z Piešťan. Je absolvent Filozofickej fakulty sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Fakulty humanistiky v odbore politológia na Trnavskej univerzite. V minulosti pôsobil ako asistent poslanca NR SR a je členom KDH. Hovorí po nemecky, rusky a pasívne ovláda latinčinu.
10. V eurovoľbách kandiduje aj súčasný hovorca KDH Martin Krajčovič pôvodom z Trnavy. Je absolvent Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a od roku 2003 je členom KDH. Ovláda anglický jazyk na pokročilej úrovni.
11. Ďalším kandidátom je Martin Kalafut, ktorý sa narodil v Spišskej Novej Vsi a žije v Dubnici. Má ukončené vysokoškolské vzdelanie na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a absolvoval zahraničné študijné pobyty na univerzitách v rakúskom Grazi a vo švajčiarskom Berne. Hovorí po nemecky, anglicky a rusky a je predsedom KDH Nová Dubnica.
12. Za ním nasleduje Jozef Bobík z obce Veľaty žijúci v Michalovciach. Absolvoval Elektrotechnickú fakultu na Vysokej škole technickej v Košiciach. V minulosti pôsobil okrem iného ako primátor mesta Michalovce, dnes je projektový manažér Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Zastáva tiež post predsedu KP MRS Košického kraja a hovorí po anglicky.
13. Posledným na eurokandidátke je Ján Morovič zo Šale. Má vysokoškolské vzdelanie a v súčasnosti pôsobí ako výskumný a pedagogický pracovník na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Je tiež členom KDH a okrem iného aj predsedníctva Bratislava Staré Mesto. Hovorí po anglicky, nemecky, rusky, taliansky, maďarsky a pasívne ovláda francúzštinu.
Slovenská národná strana (SNS), kandidátska listina č. 13
1. Dušan Švantner sa narodil 19.12.1946 a žije v Brezne. Má vysokoškolské vzdelanie a v súčasnosti pracuje ako štátny tajomník Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. V minulosti pôsobil napríklad ako poslanec VÚC Banskobystrického samosprávneho kraja, neskôr sa stal poslancom Národnej rady SR. Dohovorí sa po nemecky a po rusky.
2. Poslanec NR SR, člen Ústavnoprávneho výboru NR SR a vysokoškolský učiteľ Jaroslav Paška sa narodil 20.6.1954 a žije v Bratislave. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a Fakultu architektúry na Slovenskej vysokej škole technickej opäť v Bratislave. Študoval tiež na Jaspex UK v Bratislave, ale aj vo francúzskom C.E.R.A.V.U.M. (Centre d'Etudes et de Recherches Audio - Visuelles d'Universitaires a Montpellier). Pôvodne pracoval ako architekt, projektant, neskôr bol vysokoškolským učiteľom. V roku 1993 zastával post ministra školstva a vedy SR. V rokoch 1998-2002 bol členom Spoločného výboru NR SR a EP a okrem iného si skúsil aj pozíciu zástupcu NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy v Štrasburgu. Od tohto roka je kontaktný zástupca sekretariátu Komisie pre rovnosť príležitostí Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu pre Slovenskú republiku. Hovorí po francúzsky a po rusky.
3. O post europoslanca sa uchádza aj štátny tajomník Ministerstva vnútra SR a vysokoškolský profesor Vladimír Čečot. Narodil sa 19.6.1951 a žije v obci Košúty. Na Fakulte vyšetrovania bývalej Vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti v Bratislave dosiahol právnické vzdelanie. Je kandidátom právnych vied v odbore trestné právo a kriminalistika a okrem iného získal aj titul profesor vo vednom odbore bezpečnostné služby na Akadémii Policajného zboru. V minulosti pracoval ako vyšetrovateľ na Ministerstve vnútra SR , pôsobil aj ako komerčný právnik a advokát. Bol prodekanom pre výchovno-vzdelávaciu činnosť Právnickej fakulty UK v Bratislave a vedúci katedry trestného práva Fakulty Janka Jesenského v Sládkovičove. Aktívne hovorí po rusky a absolvuje kurz na zdokonalenie angličtiny. Bol predseda slovenskej časti Slovensko-ukrajinskej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu (KPCS), predseda slovenskej časti Slovensko-poľskej medzivládnej KPCS, predseda slovenskej časti Slovensko-českej medzivládnej KPCS a predseda slovenskej časti Medzivládnej slovensko-maďarskej zmiešanej KPCS. Je držiteľom dvoch štátnych vyznamenaní za službu a obranu vlasti.
4. Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Daniel Klačko sa narodil 14.10.1953 a žije v Žiline. Je absolventom Fakulty všeobecného lekárstva Karlovej univerzity v Prahe v odbore gynekológia a pôrodníctvo. Ako lekár v tomto odbore aj pracoval. Neskôr pôsobil ako priamy predstavený Sekcie medzinárodných vzťahov na MZ SR. V zastúpení ministra zdravotníctva sa zúčastňuje ministerských konferencií organizovaných WHO, ako aj aktuálne predsedajúcou krajinou EÚ. Rovnako v zastúpení MZ SR niekedy rokuje so zahraničnými delegáciami a prijíma veľvyslancov v SR. Dohovorí sa po anglicky, čiastočne po rusky a pasívne ovláda nemčinu.
5. Riaditeľka kancelárie ministra životného prostredia SR Tatiana Poliaková sa narodila 16.9.1964 a býva v Prievidzi. Absolvovala študijný odbor pedagogikaošetrovateľstvo na Univerzite Komenského v Bratislave a doktorandské štúdium vo vednom odbore sociálna práca absolvovala na Trnavskej univerzite v Trnave. V minulosti pracovala ako robotníčka v bojnickej zoo a neskôr obsadila pozíciu vedúcej oddelenia sociálnych služieb v Prievidzi. V rokoch 2004-2007 pôsobila ako vedúca odboru starostlivosti o občana opäť v Prievidzi. Dohovorí sa po rusky, francúzsky a po anglicky.
6. Poslanec NR SR za SNS Štefan Zelník býva v Žiline a narodil sa 22.12.1954. Má vysokoškolské vzdelanie a v minulosti pracoval napríklad ako chirurg a vedúci chirurgického oddelenia NsP Nemocnica Žilina. V rokoch 19941998 bol štátnym tajomníkom Ministerstva zdravotníctva SR a v roku 2003 riaditeľom neštátneho zdravotníckeho zariadenia. V súčasnosti je členom a vedúcim trvalej Stálej delegácie NR SR v Stredoeurópskej iniciatíve. Hovorí po nemecky, anglicky a rusky.
7. Poslanec NR SR a predseda Klubu poslancov za SNS Rafael Rafaj sa narodil 19.10.1959 a žije v Bratislave. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vyštudoval žurnalistiku. Pôsobil ako chemik, neskôr ako tlačový tajomník SNS, hovorca tej istej strany a v roku 2006 sa stal starostom Mestskej časti BratislavaRača. Je predseda skupiny priateľstva Medziparlamentnej únie s Kanadou a USA. Z cudzích jazykov ovláda pasívne anglický.
8. Poslanec NR SR Emil Vestenický sa narodil 17.7.1948 a žije v Trenčíne. Ukončil štúdium na VVU OJ vo Vyškove na Morave, smer tankový-veliteľský s civilným zameraním na matematiku a priemyselnú výrobu. Postgraduálne štúdium taktiky a operačného umenia vševojskových veliteľov absolvoval na Vojenskej akadémii v Brne, štúdium operačného umenia, stratégie, výstavby ozbrojených síl štátu a koaličných ozbrojených a ekonomických zoskupení na Vojenskej akadémii generálneho štábu v Moskve. Študoval aj jazyk a právne normy riadenia spojeneckých vojenských operácií pod mandátom OSN v podmienkach NATO v USA v San Antonio na Rhode Islande. Pôsobil ako veliteľ, dva roky ako poradca ministra obrany a v rokoch 20042006 bol prezidentom Občianskeho združenia STOP MÍNAM. Hovorí po anglicky, maďarsky a rusky.
9. Na kandidačnej listine národniarov sa objavil aj štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR nemeckej národnosti Augustín Jozef Lang žijúci v Bratislave, ktorý sa narodil 19.06.1948. Absolvoval Slovenskú vysokú školu technickú v Bratislave a neskôr Filozofickú fakultu Univerzity Komenského tiež v Bratislave. Vzdelanie si doplnil aj v Slovenskej akadémii vied. Má za sebou bohatú kariéru. Pracoval ako samostatný vedecký pracovník, člen Rady vlády SR pre národnosti, člen implementačnej skupiny SR pre Rámcový dohovor o ochrane práv národnostných menšín a delegát MK SR pri rokovaniach OBSE o ľudských a menšinových právach. Od roku 1996 do roku 1999 bol generálnym konzulom SR v Mníchove pre štáty Bavorsko, Bádensko-Württembersko a získal ocenenie bavorskej vlády za rozvoj bavorsko-slovenských vzťahov. Pôsobil v Sekcii menšinových kultúr a európskej integrácie MK SR i ako delegát MK SR na rokovaniach OBSE vo Viedni a vo Varšave. Hovorí po nemecky, rusky, poľsky a anglicky.
10. Vladislav Bachár sa narodil 13.9.1938 a žije v Bratislave. Absolvoval Vysokú školu ekonomickú The Johns Hopkins University a v súčasnosti pracuje na Ministerstve hospodárstva SR. V minulosti pracoval pre Ekonomický ústav SAV, v bankovom sektore a tiež na Ministerstve financií SR. Pôsobil v niekoľkých medzinárodných organizáciách a inštitúciách ako je Medzinárodný menový fond a Svetová banka alebo na University of New York.
11. Ďalším kandidátom do eurovolieb za SNS je Roman Stopka, ktorý sa na rodil 10.2.1969 a žije v Trenčíne. Absolvoval Vysokú školu J. A. Komenského v Prahe a pracoval ako generálny riaditeľ spoločnosti so zahraničnou účasťou či projektant. V Súčasnosti je majiteľom aj riaditeľom spoločnosti s ručením obmedzeným Neco. Hovorí aktívne po anglicky a ruský jazyk ovláda na pokročilej úrovni.
12. Kardiológ Ján Stanecký z Čane sa narodil 11.5.1949. Je absolventom Lekárskej fakulty UPJŠ Košice a v súčasnosti pôsobí v Nemocnici KošiceŠaca. Predtým pracoval ako lekár Interného oddelenia, v nemocnici v Šaci. Dohovorí sa po nemecky, rusky, anglicky.
13. Prednosta Obecného úradu v Stropkove Stanislav Čečko sa narodil 17.4.1963 a v súčasnosti žije Stropkove. Je absolventom Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Z cudzích jazykov ovláda pasívne nemecký a s anglickým jazykom začína.
Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS), kandidátska listina č. 1
1. Poslanec Európskeho parlamentu za ĽS-HZDS Sergej Kozlík sa narodil 27. 7. 1950 v Bratislave, kde absolvoval vysokoškolské štúdium na Fakulte riadenia Ekonomickej univerzity v Bratislave so zameraním na ekonomicko-matematické výpočty. Po ukončení štúdia pracoval na Slovenskom cenovom úrade, Ministerstve financií SR či na Protimonopolnom úrade SR. Od roku 1992 pôsobil na ústredí ĽS-HZDS, neskôr zastával aj post podpredsedu vlády SR. Od júna 2004 až dodnes pôsobí ako poslanec EP, kde je členom skupiny nezaradených poslancov, je členom Delegácie pri spoločnom parlamentom výbore AKP-EÚ, členom výboru pre rozpočet, náhradníkom výboru pre hospodárske a menové veci.
2. Poslanec EP za ĽS-HZDS Peter Baco vzdelaním národohospodár pôdohospodár sa narodil 9. 4. 1945 v Opatovej nad Váhom. Absolvoval Prevádzkovo-ekonomickú fakultu na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre, odbor ekonomika a organizácia. Prednášal na univerzitách a odborných seminároch v problematike riadenia pôdohospodárstva, rozvoja vidieka a agrárnej politiky, absolvoval prezentácie na pôde EÚ, OECD, FAO, CEFTA a v NR SR na aktuálne témy rezortu MP SR. V minulosti zastával post ministra pôdohospodárstva, v súčasnosti je poslancom EP za ĽS-HZDS, v rámci ktorého patrí do skupiny nezaradených poslancov EP. Je tiež členom výboru pre poľnohospodárstvo a náhradníkom výboru pre regionálny rozvoj. Hovorí rusky, anglicky a čiastočne nemecky. Na svojom konte má aj niekoľko vyznamenaní, vrátane Striebornej medaily FAO OSN za osobný príspevok v zápase proti hladu.
3. Súčasná europoslankyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS) sa narodila 13. 3. 1948 v Piešťanoch. Absolvovala štúdium na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, na Európskej škole onkológov a v minulom roku sa prihlásila na Postgraduálne štúdium na Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU). Pracovala ako lekárka doma aj v zahraničí, ako riaditeľka Fakultnej nemocnice. Je členkou ĽS-HZDS a okrem iného zastávala post štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí SR a ministerky zdravotníctva. Od roku 2004 je poslankyňou EP. Zároveň je členkou jeho najvyššieho orgánu - Konferencie predsedov politických skupín EP, podpredsedníčkou parlamentného zhromaždenia EÚ a krajín Latinskej Ameriky (EUROLAT), členkou skupiny nezaradených poslancov EP, členkou výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, členkou podvýboru pre ľudské práva a náhradníčkou výboru pre rozvoj. Od roku 2007 vykonáva aj pedagogickú činnosť na SZU.
4. Do EP kandiduje aj ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Ivana Kapráliková, ktorá od roku 2005 pôsobí ako politický poradca na Sekretariáte nezaradených poslancov v EP. Absolvovala Pedagogickú fakultu UK v Bratislave odbor pedagogika anglický jazyk ako aj študijný pobyt v Londýne. Neskôr vyštudovala politológiu na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. Hovorí anglicky, francúzsky, maďarsky a rusky. Je zakladajúcou členkou a predsedníčkou Demokratického fóra mladých. Pôsobila ako asistentka poslanca Národnej rady SR Vladimíra Mečiara. Pracovala tiež napríklad vo výbore pre zahraničné veci či v pracovnej skupine na reformu EP.
5. Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR, členka republikového predstavenstva ĽSHZDS a zároveň predsedníčka Krajského predstavenstva Bratislava Diana Štrofová sa narodila 1. 9. 1973. Absolvovala Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave, financie. Od roku 1998 pôsobila ako poslankyňa NR SR, bola členkou delegácie SR do PZ NATO ako aj parlamentnej skupiny pre urýchlený vstup SR do NATO. Od roku 2006 zastáva post štátnej tajomníčky MZV SR. Hovorí anglicky, nemecky a rusky.
6. Poslanec NR SR a predseda krajského predstavenstva ĽS-HZDS v Nitre Ján Kovarčík sa narodil 2. 7. 1951 v Poľnom Kesove. Štúdium absolvoval na Ekonomickej fakulte Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Po skončení štúdia vykonával rôzne vedúce hospodárske funkcie. Pôsobil aj ako generálny riaditeľ Rádia Hviezda FM a od roku 2002 je poslancom NR SR. Zastáva funkciu podpredsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, je členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a vedúcim Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO.
7. Kandidátom do eurovolieb za ĽS-HZDS je aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia SR Jaroslav Jaduš, narodený v Prešove 16. 9. 1967. Absolvent Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach v odbore prístrojová regulačná a automatizačná technika zastával v minulosti riadiace funkcie vo viacerých súkromných spoločnostiach a v období rokov 2002 - 2006 pôsobil ako poslanec NR SR. Od roku 2006 zastáva funkciu štátneho tajomníka MŽP SR. Hovorí anglicky a rusky.
8. Miesto na eurokandidátke získal aj profesor z Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici Jaroslav Ďaďo, ktorý sa narodil 15. 9. 1954 v obci Kňažia v okrese Dolný Kubín. Po ukončení štúdia na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave v odbore ekonomika priemyslu pracoval okrem iného ako vedúci odboru miestneho hospodárstva na Okresnom národnom výbore Dolný Kubín, vykonával funkciu predsedu Akademického senátu UMB a tiež pedagogickú činnosť. Od roku 2002 pôsobí ako daňový poradca a je súdnym znalcom pre odbor účtovníctvo a dane. Absolvoval niekoľko pobytov na zahraničných univerzitách a inštitúciách. Hovorí po anglicky, rusky, srbsky (srbochorvátsky), poľsky.
9. Poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Krištof sa narodil v Trenčíne a má 41 rokov. Je absolventom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, zúčastnil sa niekoľkých doškoľovacích kurzov a vykonával funkciu kontrolóra kvality. Pôsobil tiež ako univerzitný učiteľ a tajomník Fondu národného majetku SR. Od roku 2006 je poslancom Trenčianskeho samosprávneho kraja, kde pôsobí vo funkcii predsedu komisie pre medzinárodnú spoluprácu. V súčasnosti je okrem členstva v ĽS-HZDS aj členom byra Združenia európskych regiónov so sídlom v Štrasburgu.
10. Poslankyňa NR SR za ĽS-HZDS Beáta Sániová sa narodila 25. 2. 1948 v Martine, kde tiež absolvovala Lekársku fakultu UK. Pôsobila ako lekárka, odborná asistentka a od roku 1990 ako vysokoškolská pedagogička na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. V súčasnosti je okrem iného členkou Stálej delegácie NR SR v Zhromaždení Západoeurópskej únie a náhradníčkou stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení OBSE.
11. Ďalšou kandidátkou do volieb do EP je Jana Kandráčová, narodená 5. 10. 1978 v Košiciach-Šaci. Je absolventkou Strojníckej fakulty na Technickej univerzite, kde študovala odbor environmentálny manažment. Pracovala ako vedúca leteckej prepravy či obchodná zástupkyňa pre námornú a leteckú prepravu. Svoje prednosti vidí v komunikatívnosti a organizačných schopnostiach ako aj v schopnosti individuálnej a kolektívnej práce. Podľa vlastných slov robí rýchle a operatívne rozhodnutia a hovorí po anglicky a nemecky.
12. Igor Liška sa narodil 1. 11. 1980 a vyštudoval odbor železničná doprava so špecializáciou na prevádzku a ekonomiku na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov na Žilinskej univerzite v Žiline. V súčasnosti pracuje ako likvidátor škôd na motorových vozidlách. Obľubuje horskú turistiku, návštevy slovenských hradov a zámkov ako aj európskych veľkomiest. K jeho záľubám patrí aj doprava a automobilový priemysel.
13. Ladislav Kokoška je súdny znalec a absolvent Strojníckej fakulty na Vysokej škole dopravnej v Žiline. Po skončení štúdia vystriedal niekoľko pracovných pozícií a v rokoch 2003 - 2006 zastával aj pozíciu starostu obce Kapušany. Od roku 2007 vykonáva pedagogickú činnosť. Dohovorí sa rusky a nemecky.
Slobodné Fórum (SF), kandidátska listina č. 16
1. Milan Izák je očný chirurg, ktorý ide do volieb do EP s cieľom presadzovať slobodný prístup k liečebnej starostlivosti rovnakej pre všetkých v celej EÚ. Je dlhoročným prezidentom Slovenskej oftalmologickej spoločnosti a hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR.
2. Krédom redaktorky a komunálnej poslankyne Ľudmily Farkašovskej, ktoré chce uplatňovať aj v EP, je "urobiť všetko pre to, aby sme slobodne a tvorivo dokázali rozvíjať svoju jedinečnosť, a to tak na úrovni jednotlivcov, ako aj na úrovni krajín". EÚ nepovažuje za superštát, ale za spoločenstvo krajín, ktoré dospeli k poznaniu, že spolu dokážu viac. Jednou z oblastí, ktorej sa chce v prípade jej úspechu v eurovoľbách venovať, je slobodný prístup k informáciám, internet pre všetkých a zrušenie poplatkov za roaming. Zároveň chce presadzovať, aby "sme všetci všade v EÚ mali právo na rovnakú zdravotnícku starostlivosť".
3. Mária Lévyová je zdravotná sestra a prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. "Môj program je orientovaný na posilňovanie zdravotníckych a sociálnych politík, implementovaných v rámci EÚ, zameraných na podporu a umožnenie rovnakého prístupu verejnosti ku bezpečným, kvalitným a účinným zdravotníckym službám," uviedla. Úplnosť zdravotného systému zahŕňa podľa Lévyovej potreby verejnosti, efektívne rozmiestnené a vynaložené finančné zdroje, plánovanie a stabilizáciu ľudských zdrojov v súlade s potrebami zdravotníckeho trhu, komunikáciu, spoluprácu, kontinuitu, vzdelávanie, manažment, využívanie nových technológií, partnerstvo všetkých zúčastnených strán pri stanovovaní stratégií a cieľov zdravotnej politiky.
4. Bezproblémovú vymožiteľnosti práva v celej Európe chce v EP presadzovať kandidátka SF advokátka Miriam Repáková. Dôležitá je podľa nej aj "ponuka istoty, že v prípade vzniku problému ktoréhokoľvek občana v SR v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ sa má na koho obrátiť". Repáková chce tiež presadzovať rovnosť práv a povinností občanov EÚ vo všetkých oblastiach týkajúcich sa bežného života.
5. Na kandidačnej listine SF si miesto našiel aj profesionálny tanečník a tanečný pedagóg Milan Plačko. "Som tanečník telom aj srdcom," uviedol na margo svojej charakteristiky.
6. Alexandra Pafčová je študentka Právnickej fakulty, ktorá ako sama tvrdí, je "jedna z mnohých mladých ľudí u nás, ktorí chcú lepšie a spravodlivejšie Slovensko". Verí, že aj v EP sa dá robiť politika, ktorá bude prehľadnejšia a prospešnejšia pre každého. V prípade úspechu ako europoslankyňa chce presadzovať slobodu jednotlivca a slobodu v ekonomickej otázke, zrušenie poplatkov za roaming či jednotnú zahraničnú politiku Európy. "Chcem sa venovať podpore školstva, športu a mládeži, ponechať suverenitu v daňovej politike jednotlivým štátom, rozšíriť program podpory ľudskej a občianskej dôstojnosti, posilniť ochranu základných ľudských a občianskych práv a nastaviť efektívnejší proces kontroly," vymenovala svoje ciele v EP.
7. Európsky projekt "Zdravie pre všetkých" chce v prípade svojho úspechu v eurovoľbách aktívne podporovať kardiochirurg Peter Lukáč. Zároveň chce presadzovať prijatie direktívy cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, zriadenie Európskeho ombudsmana pacientov či založenie "národných kontaktných centier" na získavanie relevantných informácií pre pacientov. Za cieľ si dáva aj aktívnu podporu zníženia platov a výdavkov pre europoslancov a v prípade svojho zvolenia do EP sa plánuje vzdať polovice svojho poslaneckého platu v prospech Slovenskej republiky a jej daňových poplatníkov.
8. Odborná asistentka Kvetoslava Matlovičová sa chce v prípade svojho zvolenia za europoslankyňu usilovať, "aby sa v EÚ postupne presadila minimálna podpora vzdelávania v jednotlivých členských krajinách na úrovni 5,5 percenta HDP a podpora výskumu a vývoja na úrovni 3 percent HDP". Chce sa tiež zasadzovať za väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie a za to, aby EÚ zahrnula do svojej agendy stimulovanie krajín s cieľom maximalizovať vymožiteľnosť práva.
9. Katarína Cselovszká je ekonomická poradkyňa presvedčená o tom, že EÚ má podporovať súdržnosť členských štátov, aby vystupovali v niektorých dôležitých otázkach jednotne. "Podporujem voľný pohyb vedomostí vrátane väčšej mobility študentov, akademikov a výskumníkov medzi členskými štátmi, tzv. jednotný trh intelektuálneho vlastníctva," uviedla s tým, že rovnako podporuje aj systém "modrých kariet" pre pracovných migrantov.
10. Študent Ľubomír Malák má za cieľ priblížiť politiku obyčajným ľuďom. "Najmä mladým, keďže mnoho z nich pociťuje apatiu voči súčasnému politickému dianiu," vysvetlil. V Európe chce ukázať, že na Slovensku máme veľa šikovných a ambicióznych ľudí. "Chcem otvoriť cestu mladým do politiky, do rozhodovania aj o ich budúcnosti," doplnil.
11. Elektrotechnický inžinier Jozef Dušenka chce ako prípadný europoslanec vypracovať a prijať kvalitný zákon o športe. Zároveň plánuje presadzovať zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy, prepracovať systém rozvoja zapojenia mládeže do pravidelného športovania a rozvoja športovo-talentovanej mládeže prepojeného na školský systém, športové zväzy, samosprávu a štátnu politiku v športe.
12. Fitness trénerka Jana Kordiaková si kladie za cieľ zintenzívniť uplatňovanie športových aktivít pre deti, mládež, dospelých a seniorov prostredníctvom vytvorenia koncepcie "Šport Výchova Vzdelávanie Celoživotné zdravie". V EP chce aj prispieť k vytvoreniu spoločnej športovej politiky EÚ pre základné a stredné školstvo. Plánuje tiež posilniť vplyv informačnej kampane pre udržiavanie zdravého životného štýlu.
13. Do EP kandiduje aj odborný poradca Radomír Szabó, ktorý v prípade úspechu plánuje presadzovať prácu bez hraníc a pre všetkých, ktorí chcú pracovať, viac európskych peňazí pre slovenských zamestnávateľov, zjednodušenie zamestnávania a flexibilnejší pracovný trh ako aj zjednodušenie zdravotného poistenia u pracovníkov pracujúcich v krajinách EÚ.
Komunistická strana Slovenska (KSS), kandidátska listina č. 11
1. Lídrom eurokandidátky je Juraj Brecko, 65-ročný podnikateľ v oblasti projekcie a stavebníctva z Michaloviec. V prípade zvolenia má záujem predovšetkým o oblasti regionálneho rozvoja, životného prostredia a mladej generácie.
2. Karol Ondriaš je 57-ročný vedecký pracovník SAV a bývalý poslanec NR SR žijúci v Bratislave. Svoju pozornosť venuje otázkam zahraničnej politiky a životnému prostrediu.
3. Ďalšou kandidkátkou je Anna Sotáková, 51-ročná očná lekárka a poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Humennom zvolená za KSS, ktorá je zároveň podpredsedníčka KSS Humenné. V centre pozornosti jej záujmu sú predovšetkým otázky zdravotníctva, sociálnej politiky a zamestnanosti.
4. O post europoslanca sa uchádza aj 58-ročný ekonóm a podnikateľ Vladimír Chlebo z Košíc.
"Ostatní kandidáti sa orientujú predovšetkým na oblasti bezpečnostnej politiky, poľnohospodárstva, dôchodkovej politiky," uviedol Hrdlička.
5. Branislav Rusiňák je 21-ročný poslucháč vysokej školy zo Spišskej Novej Vsi.
6. Z Veľkých Úľan pochádza kandidát Štefan Borovský, ktorý má 55 rokov a je výsluhový dôchodca.
7. Rovnako výsluhový dôchodca je aj 61-ročný Michal Kotian z Liptovského Mikuláša.
8. Do EP kandiduje aj Pavol Suško, živnostník z Trenčína, ktorý má 56 rokov.
9. Ľubica Kleniarová je 52-ročná ekonómka z Banskej Bystrice.
10. O post europoslanca sa uchádza tiež vysokoškolský učiteľ Juraj Lazarčík, ktorý má 60 rokov a je z Nitry.
11. Rastislav Kopecký je 27-ročný technik z Lehoty pod Vtáčnikom.
12. Posledným eurokandidátom za KSS je Miroslav Pomajdík, 22-ročný poslucháč vysokej školy zo Smižian.
Strana zelených Slovenska, kandidátska listina č. 4
1. Jana Budáčová je 23-ročná členka predsedníctva Strany zelených a predsedníčka občianskeho združenia (OZ) Mladí zelení z Hronského Beňadika. V súčasnosti študuje na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave v odbore verejná politika. Cudzie jazyky a kultúru absolvovala na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Hovorí po anglicky a pasívne ovláda nemčinu, ruštinu a francúzštinu. V EP chce presadzovať dostupnosť zdravých potravín za primeranú cenu ako prostriedok prevencie pred civilizačnými chorobami a zdravého vývoja budúcich generácií. Zároveň sa plánuje zaoberať podporou aktívnej participácie mladých v politike a investovaním do školstva, vedy a výskumu aj napriek finančnej kríze.
2. Nezávislý kandidát, novinár a spoluzakladateľ týždenníka Slovo a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár má 37 rokov, pochádza z Modry a žije v Galante. Je absolventom žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a interkultúrnych vzťahov na University of Warwick vo Veľkej Británii. Je autorom niekoľkých publikácií a aktívne vystupoval proti násiliu v bývalej Juhoslávii, Afganistane, Iraku, Libanone, Izraeli, Darfúre a inde. Aktívne ovláda angličtinu, španielčinu, ruštinu a poľštinu. V EP sa chce vyjadrovať k najdôležitejším medzinárodným otázkam. Zároveň plánuje podporovať mierové riešenie sporov, odzbrojenie a dodržiavanie medzinárodného práva. V prípade úspechu v eurovoľbách sa bude zúčastňovať na prijímaní mechanizmov smerujúcich k ústavnej demokratizácii, ale aj federalizácii EÚ a plánuje presadzovať rovnosť pre všetky skupiny občanov EÚ a ľudské práva vo svete, najmä v krajinách mimo záujmu veľmocí.
3. Oľga Pietruchová je 43-ročná nezávislá kandidátka z Bratislavy. Ukončila štúdium analytickej a fyzikálnej chémie na Chemicko-technologickej fakulte STU v Bratislave. Tému rodových štúdií vyštudovala na Rose Mayreder College vo Viedni, kde získala titul M.A. (Master of Art in Women Studies and Gender Research). V máji 2001 sa stala predsedníčkou OZ Možnosť voľby, ktoré pokračuje v obhajobe ženských práv nielen v oblasti reprodukčných práv, ale aj v oblasti rovnosti príležitostí a eliminácie násilia páchaného na ženách. V súčasnosti pracuje ako výkonná riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo a v spomínanom OZ. Je predsedníčka Ženskej loby Slovenska. Hovorí po anglicky a po nemecky, pasívne ovláda ruštinu. V EP sa plánuje zasadzovať za sociálnu spravodlivosť, kvalitné a dostupné verejné služby aj pre rodiny s deťmi. Chce obhajovať zamestnanecké práva a bezpečnosť zdravia. "Moja snaha bude smerovať k posilneniu európskeho sociálneho modelu, k zaručeniu ľudských práv a k skutočne rovnoprávnemu postaveniu žien a znevýhodnených skupín na úrovni EÚ," uviedla.
4. Miroslav Král je 46-ročný člen predsedníctva Strany zelených žijúci v Pezinku. Ukončil štúdium na Katedre astronómie, geofyziky a meteorológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a získal titul doktora prírodovedy vo vednom odbore geofyzika. V súčasnosti sa venuje vyhľadávaniu, ochrane a využívaniu geotermálnych vôd. Je poslancom Mestského zastupiteľstva v Pezinku, kde pôsobí v komisii územného rozvoja a životného prostredia, hovorí anglicky, rusky, pasívne francúzsky. V EP plánuje presadzovať ochranu životného prostredia pre budúce generácie a vytváranie kvalitnej legislatívy.
5. Nezávislá kandidátka Eva Drozdová má 42 rokov a je z Bratislavy. Má univerzitné vzdelanie v odbore ekonomika vnútorného obchodu na Obchodnej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. Od roku 2000 je aj aktívna členka Slovenskej asociácie malých podnikov. V súčasnosti sa aktívne podieľa na riešení krízových opatrení v sociálnej a daňovej oblasti a v oblasti zatepľovania objektov v súvislosti s energetickou úsporou. Hovorí po anglicky, maďarsky, pasívne po nemecky a srbochorvátsky. Do EP kandiduje s cieľom riešiť problémy finančnej a ekonomickej krízy na európskej a globálnej úrovni. Zároveň podporovať energetickú efektívnosť a rozvoj energie z obnoviteľných zdrojov a odbúranie administratívneho, legislatívneho a informačného stresu.
6. Lekár Juraj Mesík z Banskej Bystrice má 46 rokov a je z Banskej Bystrice. Bol prvým predsedom Strany zelených a v rokoch 1990-1992 pracoval ako poradca ministra a riaditeľ odboru sociálnych súvislostí Federálneho výboru pre životné prostredie. Hovorí po anglicky a po rusky a v EP sa chce snažiť o presadenie opatrení na obmedzenie korupcie a zneužívania prostriedkov z eurofondov, ako aj o zvýšenie podpory pre úspory energií a využitie slnečnej, veternej a ďalších obnoviteľných zdrojov energie. Chcel by sa tiež usilovať o zefektívnenie rozvojovej pomoci EÚ.
7. Ľubica Trubíniová je 50-ročná nezávislá kandidátka z Bratislavy. Je absolventkou Stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave a spoluzakladala Stranu zelených. Pôsobila ako aktivistka mimovládnych environmentálnych organizácií. Dohovorí sa po anglicky, francúzsky a rusky. Účasťou v EP chce posilniť reálnu a efektívne fungujúcu participáciu verejnosti na rozhodovaní v praktickom živote, súlad a reálne využívanie environmentálnej a ľudskoprávnej legislatívy EÚ v legislatíve a najmä v praxi na Slovensku. Presadzovať chce aj systémovú podporu efektívneho využívania energie a obnoviteľných zdrojov, princípy trvalej udržateľnosti v legislatíve, rozhodovacích mechanizmoch aj v praktickom živote.
8. Miroslav Gálik je 47-ročný člen Strany zelených zo Zvolena. Vyučuje matematiku a technickú výchovu na základnej škole. Hovorí po anglicky a rusky. V EP by sa chcel zasadzovať za podporu vedy a školstva, prístupnosť k bývaniu a primeranej zdravotnej starostlivosti či využívanie obnoviteľných zdrojov. Zaoberať sa chce aj postupnou likvidáciou jadrovej energetiky, vyrovnávaním životnej úrovne v štátoch EÚ, podporou mladých rodín a uľahčením života hendikepovaných občanov.
9. O post europoslankyne sa uchádza aj 44-ročná nezávislá kandidátka a niekoľkonásobná majsterka SR v triatlone Mária Kuriačková z Levíc. Je absolventkou Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave a v súčasnosti je členkou Mestského zastupiteľstva v Leviciach, kde vykonáva funkciu predsedníčky komisie športu. Hovorí po nemecky a po maďarsky. V EP chce presadzovať zdravý život, prírodu a potraviny, prevenciu pred civilizačnými chorobami a bojovať proti obezite. V prípade úspechu v eurovoľbách bude v EP zdôrazňovať potrebu pohybu a športu v prírode, ako aj rozvoj školstva a športu pre mládež.
10. Milan Barlog zo Spišskej Novej Vsi má 50 rokov a má dosiahnuté univerzitné vzdelanie v odbore environmentálne manažérstvo výchovných zariadení na Prírodovedeckej fakulte UMB Banská Bystrica. Za cieľ v EP si dáva ochranu prírody a prírodných zdrojov, podporu poľnohospodárskych a lesníckych postupov v súlade s hospodárením v územiach siete Natura 2000. Presadzovať bude aj rovnosť prístupu k platbám za obmedzenia hospodárenia z dôvodov ochrany prírody v lesníctve a poľnohospodárstve. V EP sa chce zaoberať aj rómskou problematikou.
11. Hana Fábry je 45-ročná nezávislá kandidátka z Bratislavy, ktorá v súčasnosti pracuje v spravodajskej produkcii STV. Má víziu spoločnosti, ktorá nerozdeľuje a nediskriminuje ľudí z dôvodu sexuálnej orientácie. "Mojou prácou v Európskom parlamente bude prostredníctvom záväznej európskej legislatívy presadzovanie práva a slobody neheterosexuálnych partnerstiev a rodín v národných štátoch i v rámci Európskej únie a snaha o odstránenie nerovnakého postavenia neheterosexuálnych ľudí a ďalších znevýhodnených skupín v Európe," uviedla.
12. Za Stranu zelených kandiduje aj predseda okresného združenia strany v Novom Meste nad Váhom Peter Nováčik, ktorý má 50 rokov. V roku 1990 bol zakladateľ SZ v Novom Meste nad Váhom, viackrát bol zvolený do predsedníctva strany. V súčasnosti sa venuje aktivitám proti ťažbe uránu na Slovensku. Pracuje na Obvodnom úrade životného prostredia v Novom Meste nad Váhom, kde má na starosti odpadové hospodárstvo a posudzovanie vplyvov na životné prostredie. V EP chce presadiť zákaz ťažby uránu v preľudnenej EÚ a povinné zálohovanie sklených obalov, AL plechovíc a PET fliaš. Pozornosť EP by chcel presunúť aj na výskum, ktorý by sa mal sústrediť na efektívnejšie využívane obnoviteľných zdrojov energie.
13. Diana Chladeková je 24-ročná členka predsedníctva Strany zelených z Bratislavy, ktorá minulý rok ukončila bakalárske štúdium na UCM v Trnave v odbore Masmediálne štúdiá. Momentálne študuje na Fakulte masmédií na BVŠP. V rámci členstva v predsedníctve strany sa venuje téme zdravý životný štýl a vzťahom so zahraničím. Hovorí po anglicky a po nemecky.
Sloboda a solidarita (SaS), kandidátska listina č. 2
1. Ján Oravec je 45-ročný prezident Nadácie F. A. Hayeka a prezident Združenia podnikateľov Slovenska z Cerovej. Pôsobil v rôznych sférach spoločnosti, v akademickom svete, mimovládnom sektore, vo finančníctve a v bankovníctve, v súkromnom sektore ako aj v exekutíve. V EP sa chce venovať príprave novej zmluvy o EÚ, zrozumiteľnej pre všetkých a príprave nástrojov proti nezdravej centralizácii Európskej únie.
2. Emil Burák je odborný radca, metodik vzdelávania z Dolného Kubína a má 46 rokov.
3. Kandiduje aj 25-ročná právnička Katarína Majdlenová z Handlovej.
4. Z Prešova pochádza predseda Mladých liberálov Richard Švihura, ktorý má 32 rokov.
5. Szilárd Somogyi je 40-ročný manažér a riaditeľ obchodnej spoločnosti pochádzajúci z Dunajskej Stredy.
6. Do eurovolieb kandiduje aj zamestnanec banky 32ročný Jozef Rajtár z Bratislavy.
7. Zo Žiliny pochádza kandidátka Katarína Sliviaková, ktorá pôsobí ako manažérka a má 26 rokov.
8. Manažérsky post zastáva aj ďalší eurokandidát 35-ročný Richard Fekete z Bratislavy.
9. V Prešove býva 36-ročný eurokandidát a lekár Karol Kyslan.
10. Renáta Kaščáková je 43-ročná manažérka z Trenčína.
11. Softvérový vývojár Michal Matoušek má 29 rokov a pochádza z Bratislavy.
12. Jozef Mihál pracuje ako ekonóm, má 44 rokov a býva v Bratislave.
13. Kandiduje aj 42-ročný vedec z Bratislavy Robert Mistrík.
Konzervatívni demokrati Slovenska - Občianska konzervatívna strana (KDS-OKS), kandidátska listina č. 9
1. Vladimír Palko sa narodil 10. 5. 1957 v Bratislave. Je d