SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:00

Po Ficovom monológu v STV navrhla SDKÚ nepovinné koncesionárske poplatky

Predseda vlády povedal, že chce dovládnuť v dnešnej zostave, je ale pripravený ísť aj do principiálneho konfliktu.

(Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico má záujem dovládnuť v dnešnej zostave, ak by však išlo o dobré meno Slovenska alebo vlády, je pripravený ísť aj do principiálneho konfliktu. Povedal to v dnešnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť.

Zároveň zdôraznil, že jeho prioritou je "dobré dovládnutie" a do konfliktov by radšej išiel s opozíciou. Odvolanie troch predstaviteľov Slovenskej národnej strany (SNS) z funkcií v relatívne krátkom čase bolo podľa premiéra náhodným nahromadením udalostí. "Nebudem v mene dobrých vzťahov rešpektovať subjektívne zlyhania," povedal s dôvetkom, že každý, kto robí, robí aj chyby, tie však potom "treba napraviť".

SNS možno príde o post šéfa SARIO

Čo sa týka vymenovania nového ministra životného prostredia na miesto odvolaného nominanta SNS Jána Chrbeta, premiér očakáva návrhy Slovenskej národnej strany. "Budem rešpektovať koaličnú zmluvu, ale budem chcieť hovoriť do výberu tohto človeka," vyhlásil.

O post riaditeľa agentúry SARIO možno SNS príde celkom. Podľa premiéra doterajšieho riaditeľa Petra Hajaša minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek neodvolal kvôli nejakej konkrétnej kauze, ale kvôli snahe dosiahnuť vyššiu efektivitu práce agentúry, ktorá má na starosti získavanie zahraničných investícií. "Jahnátek si môže vybrať akéhokoľvek kandidáta, nemusí hľadieť na nomináciu politického charakteru," vyhlásil predseda vlády, ktorý dal ministrovi pri výbere nového riaditeľa "voľnú ruku".

shooty.jpg

Premiér odmietol tézu, podľa ktorej súčasný minister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Štefanov niesol ako ministerský úradník zodpovednosť za "nástenkový tender". Politickú zodpovednosť niesol podľa neho exminister Marian Janušek, ktorého odvolal z funkcie. Od Štefanova očakáva, že vyrokuje zrušenie zmluvy bez toho, že by za to štát znášal akékoľvek sankcie. Čo sa týka peňazí, ktoré boli firmám Avocat a Zamedia už vyplatené, podľa premiéra záleží na tom, či boli použité efektívne.

Zmeny v rozpočte nevylučuje

Premiér dnes pripustil, že v júni sa na základe nových prognóz bude revidovať štátny rozpočet. Očakáva viazanie výdavkov štátu, ale aj rast deficitu nad tri percentá. "Za normálnych okolností by deficit nemal byť vyšší ako tri percentá, ale 13 zo 16 krajín eurozóny ho tohto roku bude mať vyšší," poznamenal.

Zároveň upozornil na relatívne dobré hodnotenie slovenskej ekonomiky zo strany Európskej komisie. "Slovenská republika z hľadiska prognóz, ktoré sú k dispozícii, bude mať v roku 2010 najvyšší hospodársky rast v eurozóne a tretí najvyšší v EÚ," poznamenal premiér. V roku 2010 by malo mať o jednu desatinu percenta vyšší rast HDP len Švédsko a Poľsko. Fico dodal, že o takéto pozitívne informácie nemá slovenská tlač záujem a ak by neboli "dožiadali" Slovenskú televíziu, možno by túto správu ani nikto neuverejnil.

Z ekonomických opatrení považuje premiér za kľúčovú výstavbu diaľnic a atómovej elektrárne v Mochovciach. Pokiaľ by sa našli peniaze, predseda vlády je aj za dokončenie rekonštrukcie Bratislavského hradu, ktorý považuje za národný symbol a významnú pamiatku. Z hľadiska opatrení proti kríze, na ktorú podľa premiéra USA reagujú "tlačením peňazí", bude vláda zvažovať aj ďalšie opatrenia, napríklad zriadenie štátnej realitnej kancelárie, ktorá by spravovala štátny nehnuteľný majetok.

Slota: Zmluvy by mali medzi slušnými ľuďmi platiť

Zmluvy by mali podľa predsedu SNS Jána Slotu medzi slušnými ľuďmi platiť po celú dobu platnosti a nehovoriť o tom, že niečo iné je dôležitejšie. Takto reagoval predseda národniarov v Novinách TV Joj na dnešné vyhlásenia premiéra Roberta Fica.

"Podľa Koaličnej zmluvy každá strana dáva svojho ministra, nominanta bez toho, že by jej niekto iný do toho rozprával. Za posledné týždne sa toho narozprávalo. SNS by mohla tiež všeličo rozprávať, ale SNS a ja si osobne ctím svojich priateľov z koalície a ctíme si stabilnú koalíciu," vyhlásil Slota. Je presvedčený, že premiér chce zotrvať v koalícii a riešiť predovšetkým hospodársku krízu na Slovensku.

Galbavý: Nech STV platia len voliči Smeru

Ak verejnoprávna Slovenská televízia (STV) ešte raz umožní premiérovi Robertovi Ficovi vystúpiť v diskusnej relácii bez politického oponenta, poslanec za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý navrhne v parlamente, aby boli koncesionárske poplatky pre STV dobrovoľné.

"Nech si STV platia voliči Smeru, nech si ju platí každý, kto má záujem počúvať monológ predsedu vlády,“ povedal dnes Galbavý médiám pred vrátnicou STV na spoločnom brífingu so svojím straníckym kolegom Pavlom Frešom.

Poslanci tak reagovali na dnešné Ficovo vystúpenie v relácii STV O 5 minút 12 bez oponenta, v ktorej dostala priestor aj ďalšia členka Smeru Viera Tomanová a len jeden opozičný diskutér, podpredseda KDH Július Brocka. Podľa Freša, STV nie je televíziou Smeru, ani privátnym kasínom či kaviarňou strany, ale inštitúciou platenou z koncesií všetkých občanov, nielen voličov Smeru-SD.

Galbavý v mene SDKÚ-DS vyzval Slovenskú televíziu na objektivitu, ktorú jej prikazuje zákon, tiež požiadal Radu STV, aby si plnila svoje povinnosti a dohliadala na dodržiavanie zákonných kritérií. Redaktorom televízie odkázal, aby si ctili morálku, novinársku slobodu a nezávislosť - a tým činom sa nenechali zneužívať na propagandistické vysielania. Na brífingu pred vrátnicou verejnoprávnu STV zastupoval len kameraman, dorazil tesne pred koncom.

Frešo: Fico je európska rarita

Frešo označil Ficove vystúpenia v STV za "samodiskusné“. V tejto súvislosti upozornil, že slovenský predseda vlády je asi jediným premiérom v demokratických krajinách Európy, ktorý ešte verejne o hospodárskej kríze nedebatoval so žiadnym politickým oponentom. "Zatiaľ čo u nás máme nových 80 000 nezamestnaných, zatiaľ čo očakávame rekordný prepad, stále táto téma nebola (prediskutovaná, pozn. SITA) nielen v médiách, nielen s politickými oponentmi, ale dokonca opakovane aj na pôde parlamentu bola odmietnutá,“ uviedol Frešo.

Poslanci za SDKÚ-DS vinia za situáciu v STV samotnú televíziu, ktorej servilnosť voči vládnej koalícii sa prejavuje tak v spravodajstve ako aj publicistike. STV podľa nich zlyhala aj v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, pretože občanov informuje nedostatočne. SDKÚ tvrdí, že si STV chaoticky napĺňa aj svoju zákonnú povinnosť zabezpečiť priestor pre politické strany počas volebnej kampane.

Podľa Galbavého, televízia 5. mája oznámila zástupcom politických strán, že si môžu kúpiť 30-sekundové spoty a na rozhodnutie im dala dva dni. Ako povedal, cena spotov niekoľkonásobne prevyšuje technické náklady STV na ich vysielanie, pričom verejnoprávna televízia ponúkla stranám čas s najnižšou sledovanosťou.

SDKÚ sa rozhodla protestovať proti nevýhodným podmienkam nezáujmom. "Považujeme za výsmech túto kombináciu času a ceny politickej reklamy. Nebudeme pomáhať zachraňovať rozpočet pánovi Nižňanskému, nemáme záujem o takúto politickú reklamu,“ dodal Galbavý.

Znepokojené je aj KDH

Podpredseda KDH Július Brocka je vážne znepokojený ako je Slovenská televízia zneužívaná jednou politickou stranou. Ako príklad uviedol dnešný trištvrtehodinový monológ premiéra Roberta Fica. "Nech Fico chodí do diskusií s hociktorým predsedom strany," uviedol Brocka v druhej časti relácie Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť.

Fico je podľa Brocku zodpovedný za škandalózne tendre na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, ale tiež v rezorte životného prostredia. Pripomenul, že Fico obhajoval ministra Mariána Janušeka, až kým neprišiel list z Európskej komisie. "Robert Fico kryje špinavé obchody koaličných partnerov. Nie kríza, ale táto vláda je ohrozením Slovenska," vyhlásil Brocka.

Zároveň dodal, že na týchto ministerstvách sú aj nominanti Smeru-SD, preto sa Ficova strana z toho nevyzuje. "Na Slovensku chamtiví ľudia prehlbujú krízu," dodal.

"Predseda vlády Robert Fico zvykne vystupovať aj v iných médiách bez politického oponenta, preto ani jeho dnešné vystúpenie nebolo ničím výnimočným," povedala dnes pre agentúru SITA hovorkyňa STV Želmíra Habánová. Zároveň dodala, že STV je zo zákona povinná vytvárať pluralitu a nestranné spravodajstvo.

Zalovi prekáža pštrosia politika SNS

Pri odvolávaní ministrov za SNS konal premiér Robert Fico promptne a vládna koalícia nič nezakrývala, no poslancovi NR SR Borisovi Zalovi (Smer-SD) prekáža, že zástupcovia SNS momentálne praktizujú "pštrosiu politiku". Svoje veci by mali totiž vysvetľovať a zdôvodňovať, uviedol dnes v relácii TV Markíza Na telo na margo káuz, po ktorých ministri Marian Janušek a Ján Chrbet museli odísť z vlády.

Podľa predsedu opozičného KDH Pavla Hrušovského je takáto rétorika otrepaná. Ministrovanie pod taktovkou SNS nazval zločineckým a obáva sa, či neboli podpismi zmlúv naplnené skutkové podstaty trestných činov. Existujú dôkazy, že sa SNS na tzv. nástenkovom tendri či zmluvami o predaji nadbytočných emisných kvót obohatila, podotkol. "Chcem požiadať premiéra, aby odvolal pána Štefanova," povedal šéf kresťanských demokratov s tým, že premiér nekoná.

Zala to odmietol, podľa neho vláda veci dáva do poriadku a pri menovaní nového ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova premiér rešpektoval, že ide o ministerský post SNS. Tak isto sa to stane pri menovaní nového ministra životného prostredia, no teraz bude mať premiér "právo istého veta". Nový minister bude tiež musieť prisľúbiť pred tým, ako bude menovaný, že zverejní zmluvu o predaji kvót.

V súvislosti s nástenkovým tendrom dostal Štefanov úlohu predložiť vláde návrh, ako riešiť vrátenie prostriedkov z tendra a ako vypísať nový. Malo by sa tak stať do mesiaca, myslí si Zala, ktorý tvrdí, že výkriky z radov opozície sú pokrytecké, pretože kým súčasná vláda v prípade zlyhania ministra koná, predchádzajúca veci zakrývala a dnešné finančné kauzy sú "neporovnateľné s tými za Dzurindovej vlády".

Podľa Hrušovského je zrejmé, že s ĽS-HZDS a SNS sa nedá vládnuť, lebo majú zločineckú politiku. "Nastavili ste svoje funkčné obdobie a po vás môže prísť potopa," zhrnul a dodal, že koalícia sa nerozpadne, pretože ju držia pokope peniaze. Zala to odmietol s tým, že banánová republika tu bola za predchádzajúcej vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 153
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 118
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 136
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 744
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 762
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 366
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 409
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 264
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 184
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 936
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vláda Igora Matoviča

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.