SME

SGI: Vysokoškolská novela systémovo zlyhala

Správa ministerstva školstva o kontrole v súvislosti s vyberaním školného a poplatkov na verejných vysokých školách je podľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) dôkazom systémového zlyhania pri implementácii novely.

BRATISLAVA. Správa ministerstva školstva o kontrole v súvislosti s vyberaním školného a poplatkov na verejných vysokých školách (VŠ) je podľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) dôkazom systémového zlyhania pri implementácii novely zákona o VŠ z júla 2007 ako aj v súvislosti so zamedzením vyberania nelegálneho školného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa uvádza v stanovisku SGI, ktoré dnes agentúre SITA poskytla analytička inštitútu Renáta Králiková, pozitívom zverejnenej správy je, že by mohla pomôcť VŠ k odhaleniu nedostatkov a k ich náprave a k tlaku na VŠ dodržiavať zákon. Zároveň však treba podotknúť, že tento efekt kontrol sa nemusí naplniť, pokiaľ by malo ísť len o jednorazovú aktivitu. Doteraz totiž boli kontroly vyberania školného skôr sporadickou aktivitou MŠ SR, než konzistentnou stratégiou.

SkryťVypnúť reklamu

Pochybili pri vyberaní školného

SGI upozorňuje, že výsledky kontrol poukazujú na mnohé pochybenia v oblasti vyberania školného na 18 z 20 slovenských verejných VŠ. Nejde teda o ojedinelé zlyhanie, ale o systémový problém v implementácii novely zákona o VŠ z júla 2007 sprevádzaný zlyhaním samotných VŠ.

Na polovici VŠ, kde došlo k pochybeniam, bolo problémom neskoré zverejnenie výšky školného, ktoré má byť zverejnené najneskôr dva mesiace pred ukončením podávania prihlášok na štúdium. V niektorých prípadoch išlo o oneskorenie až o jeden celý rok oproti zákonom uloženej povinnosti (Akadémia umení v Banskej Bystrici) alebo oznámenie nebolo zverejnené vôbec (Fakulta architektúry STU). Táto skutočnosť potvrdzuje námietky študentov z iniciatívy Za férové školné, ktorí sa pred rokom obrátili otvoreným listom na ministra školstva.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s vyberaním nelegálneho školného prostredníctvom darov pre tretie osoby MŠ SR skonštatovalo bezmocnosť v riešení tejto otázky. Deje sa tak aj napriek tomu, že novela zákona o VŠ z roku 2007 zvýšila pokutu pre tieto inštitúcie trojnásobne. Ministerstvo im však prostredníctvom publikovanej správy vyslalo signál, že ich konanie postihovať nevie a nebude.

Mikolaj priznal porušenie zákona

Podľa SGI, implementácia novely zákona o VŠ z júla 2007 poškodila študentov vysokých škôl, ktorí by mali byť v centre záujmu vysokých škôl a MŠ SR. Z tohto dôvodu SGI vyzýva relevantné VŠ, aby sa poškodeným študentom ospravedlnili a prijali adekvátne opatrenia na ich odškodnenie. SGI vyzýva ministerstvo školstva, aby informácie o porušení zákona v oblasti vyberania nelegálneho školného postúpilo orgánom činným v trestnom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Verejné vysoké školy vyberajú školné aj protizákonne. Vyplýva to zo záverov kontroly ministerstva školstva, ktoré preverovalo všetkých 20 verejných vysokých škôl. Minister školstva Ján Mikolaj doposiaľ oficiálne nezverejnil výsledky kontroly. Agentúra SITA má k dispozícii list ministra, ktorý poslal školskému parlamentnému výboru. Výbor si od neho vyžiadal informácie o kontrolách. Mikolaj v liste priznáva, že ministerskí kontrolóri zistili viaceré porušenia vysokoškolského zákona.

Vo viacerých prípadoch odhalili, že školné v rozpore so zákonom určili fakulty a nie samotné školy, taktiež nesprávne rozhodli, že študent má platiť školné. "V niektorých prípadoch bola chybne určená výška školného za súbežné štúdium v jednom akademickom roku," píše v liste Mikolaj. Porušenia sa týkali aj vyberania poplatkov za vydanie dokladu o absolvovaní štúdia, neskorého zverejnenia výšky školného, rozhodnutia dekana a nie rektora o znížení, odpustení alebo odložení termínu splatnosti školného.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu