BOJNICE.
Na hodnotiacich anketových lístkoch, ktoré po prehliadke zámku vypisovali, sa táto pripomienka vyskytovala najčastejšie. A to aj napriek tomu, že časť zámockých komnát bola zatemnená a návštevníci nevedeli, čo ich kde čaká, prekvapene konštatovala manažérka múzea Petra Gordíková. Podľa nej to znamená, že ľudia chcú kúsok hrôzy zažiť na vlastnej koži.
Počas dvoch predĺžených víkendov strašidelný Bojnický zámok navštívilo vyše 21 tisíc ľudí. Boli medzi nimi nielen návštevníci z rôznych kútov Slovenska, ale aj Litvy, Ukrajiny, Rumunska, Českej republiky, Nemecka a ďalších krajín. Nevadilo im, že museli často čakať na vstup do zámku aj niekoľko hodín. V ňom sa pod hrozivým názvom Besnota, opakovane, každých osem až desať minút, v jednotlivých komnatách a na nádvoriach odohrával ukrytý príbeh panovníka Matúša Čáka Trenčianskeho.
Svojho času, na prelome 13. a 14. storočia, Matúš Čák vlastnil na 14 stolíc, 500 dedín a 50 hradov na území dnešného Slovenska, vrátane Bojnického zámku. Získal ich často intrigami a iným nekalým spôsobom. Mal svoje vojsko s počtom až 6000 bojovníkov. Postavil sa nielen proti kráľovi, ale aj cirkvi. V Trenčíne si vytvoril vlastný kráľovský dvor, razil vlastné mince a nechal sa oslovovať titulom knieža.
Pretože sa nezachovali záznamy o jeho súkromnom živote, je pravdepodobné, že zápisy z kroník nechal sám zničiť, aby ho neusvedčili z jeho podvodov. Túto skutočnosť využila skúsená scenáristka a režisérka týchto festivalov Monika Gerbocová. Aby sa návštevníci dozvedeli "pravdu" o Matúšovi Čákovi, musela si však zobrať na pomoc okultizmus a vyvolať ducha Matúša Čáka a niektorých jeho príbuzných a blízkych spolupracovníkov.
A tak aj za pomoci návštevníkov ožívali duchovia, zámkom sa ozývalo zavýjanie a rev besných psov, trolov a iných nadprirodzených bytostí, ktoré Čákovi pomáhali, ale útočili aj na divákov. Nechýbali výjavy ako Čák vychováva svojho syna zabíjať, či stretnutie so skutočnou historickou postavou kardinálom Gentilisom, ktorý Matúša Čáka exkomunikoval z cirkvi.
V scénkach účinkovalo takmer sto hornonitrianskych divadelných ochotníkov a asi desiatka komparzistov a maskérov.