edstavy.
Je to rovnaké, ako keď si vyberáte jogurt – nemáte žiadne meracie zariadenie, ktorým by ste zistili, či výrobok A má lepšie zloženie než výrobky B, C, D a E. Na čo sa spoliehate, sú: a) vaša doterajšia skúsenosť, b) intuícia či túžba vyskúšať niečo nové, c) odporúčanie známych, d) cenové zvýhodnenie alebo reklama. Záleží to na vašej nákupnej stratégii.
Isteže, politici (ale aj politickí komentátori) pri týchto slovách vždy vyjadrujú zásadný nesúhlas. Vraj dôsledky zlého výberu jogurtu a politickej strany sú neporovnateľné. Súhlasím. To však nič nemení na skutočnosti, že výber politickej strany je čisto subjektívna záležitosť.
Náš „politický mozog“ má psychologickú povahu, čo žiadna strana nechápe lepšie než Smer. Ich politiku môžeme nazvať populizmom či demagógiou, ale je to najefektívnejší politický marketing, aký kedy Slovensko zažilo. Ľudia v pozadí vedia presne určiť, ktoré emócie u cieľového publika zaberajú a ktoré nie. Ich opakovanou stimuláciou vytvárajú väzbu medzi značkou a týmito asociáciami. Od nich potom odvodia výstižné a ľahko zapamätateľné posolstvá.
Celé to vytvára súvislý, súdržný príbeh, natoľko jednoduchý a zrozumiteľný, aby ho pochopilo i malé dieťa. Musí v ňom byť nastolený problém, musí rozdeľovať hrdinov na dobrých a zlých, musia v ňom byť pomenované prekážky a celé to musí mať určité mravné ponaučenie.
Vzorovou ukážkou takéhoto „príbehu“ je predstavenie lídra kandidátky Smeru Borisa Zalu. V odpovediach na štyri otázky definuje problém: „(To,) aké bude Slovensko dnes, do veľkej miery závisí od toho, aká bude EÚ.“ Rozdeľuje hrdinov: „Pokiaľ vo voľbách do Európskeho parlamentu vyhrá pravica, budú sa zasa prijímať nesociálne opatrenia..., ak vyhráme my, zákony budú pre ľudí.“ Pomenúva prekážky: „Nesmú vyhrať politici SDKÚ či SMK,“ a „Potrebujeme každý jeden hlas.“ Ponaučenie: „Smer musí zvíťaziť. Jedine tak... prekonáme hospodársku krízu, ktorú zapríčinila protiľudová pravicová politika.“
Príbeh sa im dokonca v skrátenej, priam koncentrovanej podobe podarilo dostať na bilbordy: „Smer proti kríze.“ A pre istotu ho ešte „priklincovali“ aj Robertom Ficom – keď to fungovalo v prezidentských voľbách, prečo to nezopakovať? A „nezabudnúť na ľudí“.
Autor je marketingový poradca, United Consultants.
Autor: Marian Timoracký

Beata
Balogová
