V tejto pravidelnej rubrike Vám budeme každý deň prinášať prehľadné informácie o tom ako a o čom rozhoduje Európsky parlament. Ako sa jeho aktivity týkajú práve Vás a či Vás to presvedčí o potrebe ísť voliť. Posledné prieskumy ukazujú, že k urnám by malo prísť menej ako 20 percent voličov. Dnes sa budeme venovať téme bezpečnosť. Tiež postupne prinesieme prehľad, ako o danom probléme hlasovali slovenskí europoslaci.
Rozširovanie Európskej únie
Aj Európsky parlament sa vždy vyjadrí k rozšíreniu únie. Napríklad v apríli 2005 drvivou väčšinou hlasov podporil vstup Rumunska a Bulharska od roku 2007. Parlament dáva zelenú aj novým členom eurozóny. O Slovensku hlasoval 17. júna 2008: za bolo 579 poslancov, proti 17 a 86 sa zdržalo hlasovania. Parlament tiež odobril začatie prístupových rokovaní o vstupe s Tureckom. Najbližšie je k členstvu Chorvátsko a ďalšou kandidátskou krajinou je Macedónsko.
Prisťahovalecká politika v EP
EP sa po dlhej diskusiu vyjadril aj k ilegálnym prisťahovalcom z mimočlenských krajín. Úpravu schválil v júni 2008. Hovorí napríklad o tom ako vypovedať ilegálnych prisťahovalcov a kedy sa môžu vrátiť. Smernica hovorí aj o trvaní väzby a deportáciách. Maximálna dĺžka väzby je šesť mesiacov, výnimočne 12 mesiacov. Zákaz opätovného vstupu trvá maximálne päť rokov okrem prípadov, kedy by osoba ohrozovala bezpečnosť.
Napíšte nám!
Chcete vedieť ako sa v europarlamente správajú vaši volení zástupcovia? Či hlasujú ľavicovo, pravicovo? Pošlite email politickej strane, ktorú volíte a dajte nám vedieť ako zareagovali. Ak máte otázku k eurovoľbám alebo k Európskemu parlamentu, pošlite nám ju na brano.ondrasik@gmail.com a my sa ju pokúsime zodpovedať.