BRATISLAVA. Bol to pekný plán. Dvadsaťsedemjamkový golfový areál iba 20 kilometrov od Bratislavy. Bývanie pre niekoľko tisíc ľudí na rozlohe 232 hektárov v zelenom prostredí. Renomovaný architekt, celková investícia vyše 6 miliárd korún, začiatok stavby v roku 2009.
Hokejista Miroslav Šatan a jeho finanční partneri Miroslav Guman a Libor Červenka sa zo sna zobudili, keď polícia začiatkom marca urobila sériu prehliadok. Namiesto stavby sa začalo trestné stíhanie.
Polícia mlčí
Policajti z Úradu boja proti korupcii prehľadali aj priestory firmy Ciridis, ktorá projekt Royal Golf Resort pri Veľkom Bieli realizuje. Riaditeľku Obvodného pozemkového úradu v Senci, Gabrielu Mačaiovú, zobrali na 48 hodín do väzby.
Polícia a prokuratúra odmietajú bližšie o prípade informovať, projektový manažér golfového areálu Jaroslav Holeša tvrdí, že polícia má podozrenie, že ľudia z Ciridis podplácali verejných činiteľov.
„Je to vyšetrovanie vo veci korupcie. Neznáme osoby poverené spoločnosťou Ciridis mali korumpovať (úradníkov) zo štátnych orgánov za účelom získania súhlasných stanovísk. Samozrejme, odmietli sme všetky veci, ktoré sú tam označené,“ opovedal Holeša.
Šatanovci zneisteli
Holeša hovorí, že nápad vznikol, keď Guman ponúkol Červenkovi možnosť kúpiť rozsiahle pozemky v blízkosti Senca. Chlapci z CI Holding, Červenkovej firmy, predtým začali hrať golf a uvedomili si, aký voľný je u nás trh s golfovými ihriskami. Na Slovensku boli tri, v Česku je ich 80.
Vzápätí oslovili hokejistu Šatana. „S Mirom sa poznáme 10 rokov a on niekoľkokrát povedal, že by chcel investovať na Slovensku, len nevedel, do čoho,“ povedal Holeša. „Golfový projekt sa mu zdal veľmi dobrý.“
Šatan kúpil tretinový podiel vo firme Ciridis za 55 miliónov korún. Zmluvu podpísali 13. decembra 2005 – len mesiac po tom, ako Guman a Červenka zvýšili základné imanie z jedného na 150 miliónov korún.
Urobili to zvláštnym spôsobom – vložením nepeňažného vkladu. Namiesto hotovosti vložili do podniku iný majetok, ktorý mal mať rovnakú hodnotu.
Hodnota ich vkladu je však otázna. Do Ciridisu vložili 10 kusov obligácií už neexistujúcej nemeckej spoločnosti Silesia Electric Corporation, vydaných v roku 1926 ako súčasť nemeckých reparácií po prvej svetovej vojne. Právnická analýza, ktorú si objednali, spochybnila či by sa z obligácií dali vôbec vymôcť nejaké peniaze „vzhľadom na čas, náklady a riziko vyplývajúce s vymáhaním“.
Peter Šatan, Mirov brat, ktorý ho zastupuje v Ciridis, priznal, že poznatky o pozadí transakcie ich zneisteli. „V poslednom čase sme sa aj my podozvedali takéto veci. Čo je pravda, ešte nevieme, čakáme na vyšetrovanie.“
S Červenkom sa nám nepodarilo stretnúť, bol v zahraničí. Správca Gumanovho domu v Miloslavove nám tiež povedal, že majiteľ je odcestovaný a že sa vráti o týždeň alebo o dva.
Holeša odmieta, že by Šatanovcov podviedli. „Podsúvalo sa, že sme sa snažili takýmto nepeňažným vkladom niekoho oblafnúť o finančné prostriedky, že sme sa snažili niekoho oklamať. Nie je to pravda. Každý akcionár reálne vložil 50 miliónov korún. Každý.“
Holeša vysvetlil, že po tom, ako nemecké obligácie vložili, pôvodní akcionári ich kúpili naspäť, a tak vložili do Ciridisu pozemky alebo peniaze. Šatan neskôr kúpil za najmenej 56,5 milióna korún zmenky od Ciridisu. Jeho brat pripustil, že jeho investícia spolu narástla na 150 miliónov korún. Holeša tvrdí, že ostatní dvaja akcionári investovali rovnaké peniaze.
Nátlak odmietajú
Ciridis má právoplatnú zmenu územného plánu vo Veľkom Bieli aj vyňatie z pozemkového fondu. Musí ešte získať stavebné povolenie.
Príbeh povolení bol napínavý. Vlani, 25. septembra, osem z deviatich poslancov Veľkého Bielu odmietlo memorandum o spolupráci s investorom. Žiadali, aby Ciridis investoval viac do miestnych škôl, ciest a infraštruktúry.
Nasledovalo súkromné stretnutie, o ktorom podľa poslancov Pavla Guláša a Antona Dantera dvaja ich kolegovia hovorili, ako sa ich snažili z Ciridisu podplatiť. „Je to lož,“ povedal Holeša.
Jeden z poslancov, ktorý údajne zažil pokus o podplatenie, Anton Szigeti, odmietol o prípade hovoriť. „Nemám na to nervy. Čau,“ povedal a zložil telefón. Manželku ďalšieho poslanca Roberta Fulopa vraj pri prechádzke s dieťaťom v kočíku neznámy muž oslovil, či je malý ešte zdravý. Fulop odmietol, že by k niečomu takému došlo.
Poslanci zmenili názor
Týždeň po stretnutí, 7. októbra, zasadlo mimoriadne zastupiteľstvo, na ktorom už šesť poslancov podporilo takmer rovnaké memorandum. Aj pri hlasovaní o zmene územného plánu Ciridis získal o hlas viac.
„Akým spôsobom ich získali? Čo na to mám povedať?“ povedal poslanec Guláš so smiechom. „Asi šikovnosťou.“
Holeša povedal, že aj tieto obvinenie stoja na vode, tak ako pri údajnom korumpovaní starostu Velkého Biela Antona Dantera a Gabriely Mačaiovej zo Senca.
„Je veľmi ľahké prísť a povedať policajtom, že títo lúdia dostali na taký veľký pozemok tieto a tieto stanoviská a museli preto pani korumpovať. Ale keď sa bavíme o pani Mačaiovej, myslíte si, že tú paniu, keby ju niekto korumpoval, že by ju po 48 hodinách pustili, a doteraz by nebola obvinená?“
S Mačaiovou sa nám nepodarilo spojiť, Danter sa odmietol vyjadriť. „Až keď to bude ukončené. Spýtajte sa na to Ciridis.“
Holeša odmieta, že by bol projekt v troskách. Pripúšťa, že je ohrozený, nielen ekonomickou krízou, ale aj pozornosťou polície. „Našou prvou úlohou je očistiť projekt a zbaviť sa obvinení, lebo to neprináša určite nič.“
Projekt prilákal podsvetie
BRATISLAVA. Financovať projekt golfového areálu pri Veľkom Bieli mal podľa informácií polície aj podnikateľ Ján Daniš, ktorý bol spoločníkom zavraždeného bratislavského mafiána Petra Steinhübela. „Ja som to počul, ale či je to pravda, nemôžem povedať,“ hovorí Peter Šatan.
S Danišom sme sa nedokázali spojiť. Podľa Jaroslava Holešu, projektového manažéra Royal Golfu, Daniš s projektom nemá nič. „Je možné, že sú nejaké obchodné vzťahy (medzi CI Holding a Danišom), lebo CI Holding má veľa partnerov. Ale určite nemá nič s Ciridis.“
Peter Danihel, majiteľ firmy, ktorá kúpila pozemky pre areál, sa tiež sťažoval, že narazil na podsvetie. Ukázal na firmu PŠK agentúra, ktorá dostala úlohu kúpiť pozemky pod príjazdovou cestou.
Juraj Ondrejčák, známy pod prezývku Piťo, priznal, že sa pozná s majiteľom PŠK Igorom Závišom, ale odmietol, že by s tým mal niečo spoločné. Holeša povedal, že Záviš je jeho dlhoročný kamarát a oslovil ho, lebo stratil dôveru v Danihela.
Z komunikácie medzi bratmi Šatanovcami je tiež zrejmé, že projekt prilákal „zlých chlapcov“, a to „pánov Bears“. V septembri 2007 Peter napísal Mirovi: „Svojvoľné zapojenie pánov Bears mi tiež otvára niekoľko otázok okolo Libora (Červenku, akcionár Royal Golfu): V akej spoločnosti sa pohybuje? Prečo sa tam pohybuje? Prečo oslovil Bears, dlží im niečo?“
Vysvetlenie, kto sú „páni Bears“, sme od Červenku nedostali. Holeša odmieta, že by bolo podsvetie v golfovom projekte zaangažované. „Keď sa rozprávame o tých mafiánskych skupinách, to je ďalšie podsúvanie.“
tom

Beata
Balogová
