BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia by mal viesť odborník. Tvrdia to predstavitelia ochranárskej organizácie Greenpeace Slovensko. Podľa jej šéfa Juraja Rizmana je tento post obsadzovaný po straníckej línii a nie odbornej a vedie to k alarmujúcemu stavu v rezorte.
Ak si teraz predstavitelia vládnej koalície neuvedomia situáciu a neurobia takú nomináciu, ktorá by bola schopná odborne pokryť problematiku, zaručiť istú kontinuitu a rozbehnúť projekty, tak tie škody, ktoré môžu vzniknúť, budeme musieť dlhodobo financovať a budeme sa s nimi vysporadúvať dlhé roky, skonštatoval dnes na tlačovej besede Rizman. Riaditeľ Greenpeace Slovensko sa obáva, že ak sa do kresla opäť dostane neskúsený nominant, tak v rezorte bude reálne vykonávať funkciu asi pol roka, lebo dovtedy sa bude musieť zoznámiť s rezortom. "Ja by som nerád špekuloval, kto bude minister, ale chcelo by to schopného manažéra, ktorý sa aspoň trošku vyzná," zhodnotil.
"Momentálne sa pravdepodobne rokuje o ďalšom nástupcovi na post ministra životného prostredia. Po architektovi a profesionálnom vojakovi by sme chceli apelovať na vládnych predstaviteľov, aby tentokrát rezort naozaj viedol niekto, kto má aspoň základné znalosti v problematike," povedal. Podľa Rizmana je v prípade politických nominácií krízová situácia v tom, že sa narobili chyby. "Napríklad odbor ochrany ovzdušia a zmeny klímy vedie bývalý riaditeľ vojenskej spravodajskej služby, čo skutočne nie je človek, ktorý by sa vyznal v problematike klímy," uviedol Rizman a dodal, že v súčasnosti je v rezorte viac bývalých vojakov a bezpečnostných expertov. "Je dosť veľký rozdiel medzi protivzdušnou obranou a ochranou klímy," skonštatoval. Podľa neho za tejto vlády odišlo z rezortu viac odborníkov a terénnych pracovníkov. Byrokratov neubudlo, skonštatoval.
Ako ďalej uviedol Rizman, škandál na MŽP SR s predajom emisných kvót sa začal už oveľa skôr, a to samotnou politickou nomináciou posledných dvoch ministrov, ktorých navrhla SNS - Jaroslava Izáka a Jána Chrbeta. "Je treba si uvedomiť, že agendu MŽP nemožno zúžiť len na problematiku financií a čerpania eurofondov, aj napriek tomu, že je to jedna z deklarovaných priorít," skonštatoval Rizman. Rezort má vo svojej agende aj také priority, akými sú zdravie a regionálny rozvoj. "Bohužiaľ, v týchto oblastiach práve nevidíme posun," dodal.