BRATISLAVA. Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS sa na júnovej schôdzi parlamentu pokúsi presadiť zákon, na základe ktorého by boli zmluvy, v ktorých sa narába s verejnými financiami, účinné až dňom zverejnenia na internete. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovala poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.
Opozičný návrh je podľa jej slov reakciou na súčasný stav, keď je problém so zverejňovaním zmlúv, pričom sú často nevýhodné pre štát. "Napríklad, aby mohol štát dostať 2,3 miliardy Sk (76,3 milióna eur) za predaj emisných kvót, tak podľa našej iniciatívy by sme najskôr museli zmluvu vidieť na internete a až potom by mohol štát inkasovať peniaze," vysvetlila Žitňanská. Poslankyňa pripúšťa aj výnimky týkajúce sa zverejňovania zmlúv v prípade, ak ide o skutočnosti podliehajúce režimu utajenia. "Myslím si, že takúto situáciu, s akou sa stretávame dnes, sme ešte nemali. Ide o sériu nevýhodných zmlúv, ktoré keby neboli publikované v médiách, alebo si ich nevyžiadali občania, tak možno by sme o nich ani nevedeli," podotkla.
Jej stranícky kolega Pavol Frešo zdôraznil, že je to už týždeň, čo exminister životného prostredia Ján Chrbet chcel na rokovanie vlády predložiť návrh na zrušenie zmluvy o predaji emisných kvót AAU. "Odvtedy sme svedkami personálnych rošád a zmareného poslaneckého prieskumu a rôznych nemiestnych výrazov premiéra, ako že robíme cirkus. Dokonca máme predložiť dôkazy, že vláda predala kvóty netransparentne. Toto je postavenie veci z nôh na hlavu," domnieva sa Frešo. Tvrdí totiž, že vláda je zodpovedná parlamentu a nie opačne.
Opätovne vyzval premiéra, aby zakročil, okamžite spomínanú zmluvu zverejnil, následne ju zrušil a predal kvóty tak, ako napr. Česi a Poliaci, "teda o polovicu výhodnejšie". Frešo zároveň vyjadril obavu, či naozaj nie sme v situácii, že zmluva neexistuje, resp. sa teraz prerába.
Na otázku, či opozícia na premiérovu výzvu predloží dôkazy, ktoré by usvedčili ministerstvo životného prostredia (MŽP) s nevýhodného predaja kvót, Frešo odvetil, že nevie, aké dôkazy šéf kabinetu hľadá. "Pokiaľ si pozrie agentúry, ktoré sa špecializujú na túto oblasť, tak zistí ceny, v akých sa pohybovalo Poľsko, Česko či Ukrajina. Ten, kto má dokazovať, že to bol výhodný obchod pre Slovensko, je samozrejme premiér. Z toho sa jednoducho nevyvlečie," dodal.
Spomínaný poslanecký prieskum, ktorý sa na MŽP uskutočnil 7. mája, bol podľa Freša zmarený. Poslanec vysvetlil, že zastupujúci minister Ján Mikolaj v úrade nebol a na výzvu sa nedostavili ani dvaja štátni tajomníci rezortu Miloslav Šebek a Jaroslav Jaduš. Ako dodal, poslanci sa navyše dozvedeli šokujúcu správu od generálneho riaditeľa sekcie kvality životného prostredia Pavla Tehlára, že exminister Ján Chrbet si stiahol všetky dokumenty, týkajúce sa predaja emisných kvót a má ich u seba. "Je to v tejto chvíli jeden nezákonný stav," upozornil Frešo ešte minulý týždeň s tým, že Chrbet ich má poskytnúť až svojmu nástupcovi.
Hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová po telefonickom rozhovore s exministrom Chrbetom vyvrátila informáciu, že by čokoľvek bolo mimo ministerstva. "Všetky dokumenty sa nachádzajú v kancelárii ministra. Čakáme na nového, ktorý si od bývalého šéfa rezortu túto agendu prevezme," upozornila.
Minuloročný predaj emisných kvót spoločnosti Interblue Group už dlhšiu dobu kritizuje opozičná SDKÚ-DS. Podľa jej predstaviteľov predávala Ukrajina prebytočné kvóty japonskej vláde za cenu desať eur za tonu (301,26 Sk), Česká republika za deväť eur (271 Sk) za tonu tej istej krajine. Slovensko predalo kvóty súkromnej firme Interblue Group údajne za 6,05 eura (182 Sk) za tonu.
Poslanec ĽS-HZDS Milan Urbáni považuje opozičnú legislatívnu iniciatívu za nepoctivú. "Tento zákon mali prijať, keď boli vo vláde a mali zverejniť zmluvy o predaji Slovenských elektrární a o SPP. Potom by som ich bral poctivo, teraz iba chcú robiť problémy," reagoval pre TASR.
Hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová oznámila, že premiér nebude na dnešné vyhlásenia SDKÚ-DS reagovať.