BRATISLAVA. Vysoké školy systémovo zlyhali vo vyberaní školného v minulom akademickom roku. Po iniciatíve Za férové školné a Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť to oficiálne potvrdilo už aj ministerstvo školstva.
Kontrola rezortu ukázala, že osemnásť z dvadsiatich verejných vysokých škôl porušilo zákon. Študenti chcú peniaze späť.
Minister je ticho Školy porušovali zákon spôsobom oznámenia školného, v nedodržaní lehoty zverejnenia jeho výšky, či ho chybne určovali. Nepochybili iba Univerzita veterinárneho lekárstva a Univerzita Mateja Bela.
Minister Ján Mikolaj z SNS kontrolné závery správy nekomentuje. „Presný postup, čo podnikneme, je v materiáli,“ povedal SME vo štvrtok. V správe sa píše, že rektori majú predložiť opatrenia, ktoré prijali a menovať zamestnancov, ktorí sú vinní.
Študenti sa budú súdiť Na otázky prečo kontroly meškali štyri mesiace a či minister vyzve vysoké školy, aby vrátili školné, včera Mikolajovo ministerstvo nereagovalo. Minister po hovorkyni odkázal, že sa vyjadrí neskôr.
Keďže vysoké školy doteraz nepriznali pochybenia a neodškodnili študentov, iniciatíva Za férové školné sa plánuje súdiť.
„Podľa výsledkov kontrol, ktoré konštatovali existenciu závažných pochybení, si myslíme, že vymáhanie školného súdnou cestou je pravdepodobne jedinou schodnou cestou, ako dostať svoje peniaze,“ konštatujú študenti z iniciatívy. Ide podľa nich o bezdôvodné obohacovanie.
Majú zapojiť justíciu Nezákonné školné Od septembra 2007 platí novela zákona o vysokých školách, ktorá umožnila školám vyberať školné od študentov. V apríli 2008 štrajkovali študenti pred parlamentom proti vyberaniu školného a retroaktivite zákona. Minister školstva zareagoval na otvorený list kontrolou všetkých verejných vysokých škôl. V máji 2008 podali poslanci podnet na Ústavný súd. V októbri 2008 padla prvá žaloba – na Univerzitu Komenského. Správa z kontroly potvrdila, že 18 z 20 vysokých škôl porušilo zákon pri vyberaní školného .
Analytička Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že novela vysokoškolského zákona poškodila študentov. „Preto vyzývame školy, aby sa poškodeným študentom ospravedlnili a prijali adekvátne opatrenia na ich odškodnenie,“ hovorí Králiková.
Inštitút zároveň vyzval ministerstvo, aby informácie o porušení zákona v oblasti vyberania nelegálneho školného postúpilo polícii.
Okrem porušovania zákona pri školnom za nadštandardnú dĺžku štúdia zistili kontrolóri ministerstva aj vyberanie školného cez tretie subjekty.
Do zoznamu podozrivých škôl zaradilo ministerstvo aj Prešovskú univerzitu, ktorá mala prijímať školné formou darov cez mesto Trebišov. Ministerstvo však v správe tvrdí, že to škole nevie dokázať. „Kontrolnými postupmi nebolo možné jednoznačne preukázať, že Prešovská univerzita umožnila tretím subjektom požadovať od študentov finančné dary.“
Minister Mikolaj pri schvaľovaní novely v júni 2007 verejnosť presviedčal, že dlhoročné nelegálne vyberanie školného po prijatí novely prestane. Realita je iná. Ak škola totiž prizná, že vyberá školné, prichádza
o príspevok od štátu.

Beata
Balogová
