BRATISLAVA. Vláda, ktorá vzíde z budúcoročných parlamentných volieb, môže mať až o štyroch ministrov menej. Premiér Robert Fico už cez víkend aj včera na programovej konferencii Smeru ohlásil redukciu ministerstiev a zrušenie krajských úradov, ktoré podliehajú niektorým ministerstvám. To všetko preto, aby šetril.
Fico v nedeľu v Slovenskej televízii povedal, že nechce nikoho plašiť, „ale sú rezorty, ktoré už v minulosti boli spolu“. Na základe toho by sa mohli zlúčiť ministerstvá výstavby a hospodárstva, školstva a kultúry, prípadne ďalšie dve dvojice.
Bývalý štátny tajomník ministerstva práce za Dzurindovej vlády Miroslav Beblavý upozorňuje, že samotné zrušenie ministerstiev je z hľadiska verejných financií prakticky zanedbateľné.“ Môže mať skôr sekundárny efekt, keď sa zlúčia alebo zrušia podriadené organizácie.
HZDS vie, čo by chcelo
Premiér predstavuje tento zámer rok pred voľbami a v situácii, keď najmä SNS môže mať pocit, že sa ju snaží vyšachovať. Medzi ministerstvami, ktoré sa najčastejšie spomínajú ako „určené na likvidáciu“, sú aj tie, ktoré obsadili ľudia blízki Jánovi Slotovi. Fico však hovorí, že redukciu plánuje pre novú vládu.
„Aj my sme v roku 2006 mali inú predstavu o ministerstvách, ale sa to nedalo zrealizovať, pretože musíte vymenovať ministrov, tí musia nastúpiť a potom sa to už ťažko mení. Preto teraz by bolo dobré dohodnúť sa.“
Získať stanovisko SNS je v týchto dňoch prakticky nemožné. Jej podpredsedníčka Anna Belousovová včera povedala, že „SNS má v sobotu programovú konferenciu. Na nej sa k týmto veciam vyjadríme.“
„Predpokladáme, že táto téma bude ešte predmetom koaličných rokovaní, vyjadríme sa k nej až po nich. SNS si však zoštíhlenie alebo zlúčenie niektorých ministerstiev predstaviť vie,“ reagovala tlačová tajomníčka strany Jana Benková.
Ani HZDS nie je proti. „Túto myšlienku podporujeme,“ tvrdí poslanec Milan Urbáni a pridáva vlastné návrhy. „Existuje viac ministerstiev, ktoré by sa dali zlúčiť, napríklad zdravotníctvo a sociálne veci.“ Hovorkyňa Monika Zakariásová povedala, že „si vieme predstaviť začlenenie agendy životného prostredia pod rezort pôdohospodárstva.“
Ministerstiev už nie je veľa
Návrhy zrušiť niektoré ministerstvá sa objavujú každé volebné obdobie. Málokedy sa ich však podarí uskutočniť. Naposledy skončilo 1. mája 2003 ministerstvo pre privatizáciu.
Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že už nie je veľa kandidátov na zrušenie. Asi najväčším je aj podľa neho rezort výstavby a regionálneho rozvoja a ďalším hospodárstvo. Energetiku, stavebníctvo a dopravu by mohlo obsiahnuť nové ministerstvo pre infraštruktúru a zvyšok hospodárskej agendy zasa ministerstvo financií.
Fico včera podporil aj projekt vládneho mestečka, s ktorým predvlani prišli ministri financií a vnútra. „Toto je rozhodnutie, ktoré by štátu prinieslo doslova miliardy korún,“ povedal na programovej konferencii Smeru.
Keď povie premiér, je to iné
Ani návrh na zrušenie špecializovaných krajských úradov nie je novinka. Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru ho avizoval už vo februári 2007. Slota mu vtedy odkázal, že „sme zásadne proti tomu, aby sme špecializované krajské úrady, či už školské, životného prostredia, alebo stavebné, dávali pod jeden rezort, ministerstvo vnútra.“ Tieto úrady podliehajú rezortom, ktoré obsadila SNS.
Teraz to presadzuje sám premiér, a to zjavne mení situáciu. „Ja túto diskusiu s koaličnými partnermi otvorím v najbližšom čase.“ V nedeľu povedal, že chce, aby k zrušeniu úradov došlo už 1. januára 2010.
SNS nereagovala, poslanci z HZDS hovoria, že to treba domyslieť. Obe strany by to mohlo ťažko postihnúť. Mnohé riadiace miesta na týchto úradoch obsadili miestni funkcionári SNS a HZDS.
Táto koalícia zatiaľ zrušila krajské úrady pod ministerstvom vnútra – 1. októbra 2007. Ostatné úrady potom dostali pokyn, aby prepustili 20 percent zamestnancov. Väčšina z nich túto úlohu nesplnila.

Beata
Balogová
