BRATISLAVA. Senát Krajského súdu (KS) v Bratislave odročil dnes správne konanie o ďalšej - v poradí druhej žalobe konzorcia Elektrovod Holding voči odporcovi Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v prípade elektronického mýta na neurčito.
Súd sa musí oboznámiť s novými dnes predloženými dôkazmi a následne rozhodne, či ustanoví znalca, predvolá iných svedkov v rámci ďalšieho dokazovania. Následne oznámi termín nového pojednávania. Tak to navrhli dnes právni zástupcovia oboch strán.
V tomto prípade ide o žalobu voči ÚVO, ktorý zamietol námietky žalobcu, týkajúce sa údajnej diskriminácie pri verejnom obstarávaní na výber elektronického mýta. Tri konzorciá podali proti rozhodnutiam ÚVO vo veci tendra na elektronické mýto spolu osem žalôb. Z nich Elektrovod Holding podal dve. Ďalšie tri podala spoločnosť Autostrade. TASR o tom dnes informoval hovorca KS Pavol Adamčiak. Žalobu v dnes pojednávanom prípade dostal KS koncom septembra minulého roka.
KS 6. mája zamietol inú žalobu vo veci konzorcia Elektrovod Holding voči odporcovi ÚVO, keď rozhodol tak, že zamietol námietku žalobcu proti vylúčeniu z verejného obstarávania na komplexnú službu elektronického mýta. Podobne v ten istý deň senát KS zamietol žalobu ďalšieho konzorcia na čele s rakúskou spoločnosťou Kapsch TrafficCom AG voči ÚVO v prípade vylúčenia z obstarávania za službu mýta. Kapsch podal voči ÚVO tri žaloby.
Dôvodom prvého rozhodnutia bolo, že podľa názoru súdu postup žalovaného bol v medziach podanej žaloby v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Rozsudok ešte nie je právoplatný ani v jednom prípade - účastníci sa môžu odvolať v lehote 15 dní od doručenia rozsudku na Najvyšší súd (NS) SR.
Konzorcium Elektrovod Holding a spol. spochybňovalo zákonnosť rozhodnutia ÚVO. Ten 2. júla 2008 zamietol námietku proti vylúčeniu konzorcia z verejného obstarávania na komplexnú službu elektronického výberu mýta Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS). Naposledy v tejto veci senát KS konal 22. apríla tohto roka, keď pojednávanie odročil na dnes. Dôvodom bolo umožnenie žalobcom oboznámiť sa s obsahom znaleckého posudku, ktorý vtedy predložila žalovaná strana.
Elektrovod Holding preukazoval efektívnosť výberu mýta na 99,8 percenta za najnižšiu cenu spomedzi všetkých ponúk. NDS žiadala zdôvodnenia neobvykle nízkej ceny (650,6 milióna eur/19,6 miliardy Sk). Následné zdôvodnenie ju neuspokojilo a ponuku tiež odmietla, pretože podľa NDS nebola splnená požiadavka pružného nastavenia sadzieb mýta. Elektrovod Holding navrhoval súdu, aby rozhodnutie ÚVO zrušil, ten však tvrdí, že bolo v súlade so zákonom.
Právny zástupca žalovanej strany žiadal žalobu zamietnuť. Naopak, žalobca zdôraznil, že na nej trvá, pričom už nepredložil žiadne návrhy na doplnenie dokazovania.
Pojednávanie v tejto veci sa 22. apríla konalo aj v hore uvedenom spore, kde konzorcium na čele s rakúskou spoločnosťou Kapsch TrafficCom AG žaloval ÚVO. Senát bratislavského KS ho odročil rovnako na začiatok mája, pretože aj v tomto prípade žalovaná strana až na aprílovom pojednávaní predložila znalecký posudok.
Na oboch pojednávaniach k odborným otázkam vypovedal svedok, ktorého žiadala vypočuť NDS. "Výpoveď svedka len kopírovala doterajšie stanoviská. Neobjasňovala právny stav," vyjadril sa k jeho výpovedi zástupca konzorcia Elektrovod Holding a spol. Právny zástupca rakúskej spoločnosti Tomáš Kamenec zase pred súdom pripomenul, že svedok je v súčasnosti s veľkou pravdepodobnosťou zamestnancom firmy, ktorá je subdodávateľom výhercu tendra.
Kapsch TrafficCom AG podal žalobu o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia ÚVO z 2. júla 2008, ktorým ÚVO zamietol námietku proti jeho vylúčeniu z verejného obstarávania. Ako sa v minulosti Kamenec vyjadril, pri najväčšom tendri v dejinách Slovenska boli použité praktiky, ktoré vybočujú zo zaužívanej praxe. Navrhoval, aby súd rozhodnutie ÚVO z minulého leta zrušil.
Právny zástupca ÚVO navrhol súdu aj v tomto prípade žalobu zamietnuť. Konzorcium pod vedením rakúskej spoločnosti Kapsch TrafficCom AG podalo žalobu na Krajský súd v Bratislave voči spomínanému rozhodnutiu ÚVO v polovici júla 2008. Konzorciá podali proti rozhodnutiam ÚVO vo veci tendra na elektronické mýto spolu osem žalôb.