SME
Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Dzurinda dal Ficovi ultimátum na odvolanie Štefanova. Premiér ho odmieta

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda dnes vyzval po rokovaní opozície premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova.

(Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA.

Ak tak neurobí do štvrtka, opozícia v piatok dopoludnia doručí do Národnej rady (NR) SR potrebných 30 podpisov pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom vysloviť nedôveru šéfovi rezortu výstavby.

Štefanovovi opoziční politici vytkli nedostatočné čerpanie fondov Európskej únie a pochybenia v spornom tendri na služby súvisiace s eurofondami za 3,6 miliardy Sk (119,5 milióna eur).

"Opozícia mi nemôže dávať žiadne ultimátum, pretože na základe demokratických volieb v roku 2006 nezískala toľko hlasov, aby mohla dávať ultimátum predsedovi vlády SR, ktorý sa opiera v parlamente o významnú väčšinu hlasov poslancov. Preto ja takéto ultimáta v žiadnom prípade nemôžem brať. Môžu ma vyzvať, môžu ma požiadať, ale ultimáta si môžu nechať sami pre seba," reagoval na túto iniciatívu popoludní premiér Fico.

Zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu zameranú na odvolanie člena vlády je podľa neho právom opozície, jej návrhy by však mali byť aspoň niečím podložené. "Pripomínam, že odvolávanie ministra je významný ústavný akt a ak ho predložia, tak dúfam, že ten návrh nebude taký nekvalifikovaný ako naposledy, keď uviedli jeden jediný dôvod a ešte aj v tom otvorene klamali," pripomenul Fico.

V súvislosti s možným podaním trestného oznámenia kvôli nástenkovému tendru je momentálne podľa Hrušovského kompetentný konať Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Ten totiž po ukončení svojej kontroly na ministerstve výstavby konštatoval viacnásobné porušenie zákona.

Čerpanie eurofondov je neskutočne žalostné.

Mikuláš Dzurinda

"Ak NKÚ zistí závažné porušenie zákona, kde sú aj možné znaky naplnenia skutkovej podstaty niektorého z trestných činov, je povinný oznámiť túto skutočnosť orgánom činným v trestnom konaní. My budeme sledovať ten vývoj, ako bude NKÚ a prípadne aj Generálna prokuratúra nakladať s kontrolnými zisteniami a neskôr sa k tomu vrátime," dodal Hrušovský s tým, že nie je vylúčené ani následné podanie trestného oznámenia zo strany opozície.

Fico sa zaujíma o to, ako Mikloš radil Ilčišinovi

Príslušné orgány by sa mali podľa Fica zaoberať prípadom podnikateľa Ignáca Iľčišina, ktorý si nárokuje 34-percentný podiel akcií Transpetrolu. Podľa neho polícia a prokuratúra by mali preverovať predsedu SDKÚ-DS a bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu a poslanca za SDKÚ-DS a bývalého ministra financií Ivana Mikloša.

„V čase ešte opozičného pôsobenia pred rokom 1998 nahovárali pán Dzurinda a Mikloš nemenovaného podnikateľa, aby cez exekúciu zaútočil na akcie štátneho Transpetrolu, čo on aj urobil, čo dnes spôsobuje Slovenskej republike určité ťažkosti,“ uviedol Fico. Podľa neho obaja politici „robili aktivity proti štátnemu majetku“, a preto ich treba prešetriť. Fico povedal, že jeho vláda urobila bezprecedentný krok, keď naspäť získala 100 % akcií Transpetrolu.

Pokus o poslanecký prieskum chcú zopakovať

Opozícia bude tiež bezodkladne iniciovať nový poslanecký prieskum na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR. Ten prvý bol totiž podľa nich minulý týždeň zmarený. Opozícia rezortu životného prostredia vytýka nevýhodný a netransparentný predaj emisných kvót, kvôli ktorému už musel odísť bývalý minister Ján Chrbet (SNS).

Opozícia začne pracovať na zorganizovaní nového prieskumu na MŽP ešte dnes. Prvým krokom bude čo najrýchlejšie zvolanie rokovania parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody. "Okamžite po skončení tohto stretnutia predstavitelia našich poslaneckých klubov budú konzultovať s našimi poslancami, ktorých máme v príslušnom výbore a ten podnet pôjde okamžite," priblížil Dzurinda.

Zverejnenie príslušnej zmluvy o predaji emisií mal podľa šéfa najsilnejšej opozičnej strany predseda vlády zabezpečiť už dávno. "Nerozumiem pri najlepšej vôli, ako je možné, že Fico tají obsah tejto zmluvy. Hádam ju neupravujú, už aj toto nás napadlo," spýtal sa Dzurinda a dodal: "Veľmi dobre vieme, že keby predseda vlády chcel, tak to všetci dávno poznáme. Predseda vlády nechce, má na to zrejme svoje dôvody. Sú v tom obrovské miliardy."

Predčasné voľby nepodporia: Fico bude skladať účty

Predstavitelia opozičných strán nevidia dôvod na podporu predčasných volieb. Mikuláš Dzurinda uviedol, že predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) má mandát na štyri roky, pričom má voči občanom SR obrovské záväzky.

"Nie ja, ale pán Fico sľúbil do roku 2010 prepojenie Slovenska diaľnicami. Na budúci rok je tak povinný skladať účty, nemal by špekulovať ani utekať, ale poctivo predstúpiť pred občanov a skladať účty," podčiarkol expremiér.

Predseda KDH Pavol Hrušovský na margo úvah o predčasných voľbách, za ktoré by na pôde Národnej rady SR muselo zahlasovať minimálne 90 poslancov, podotkol, že cíti paniku vo vládnej koalícii. "Na jednej strane vládna koalícia chce dovládnuť, ale hľadá spôsob, ako dovládnuť tak, aby to nepoškodilo ich popularitu, ktorú vykazuje najmä strana Smer-SD," domnieva sa šéf hnutia. Je presvedčený, že premiér si je vedomý, že dve menšie vládne strany nevytlačí z koalície ani buldozérom, "lebo miliardy v štátnom rozpočte sú im k dispozícii na to, aby si ich rozdeľovali a korumpovali".

Hrušovský súhlasí s tým, že Fico disponuje pohodlnou parlamentnou väčšinou a už aj preňho zrejme neprijateľnými koaličnými partnermi, "ale na druhej strane, on si je príčinou a strojcom svojho úspechu a politiky".

Domnieva sa, že predseda vlády prispôsobil svoju politiku Vladimírovi Mečiarovi (ĽS-HZDS) a Jánovi Slotovi (SNS) namiesto toho, aby im on vnútil svoju predstavu, ktorú sľuboval občanom pred parlamentnými voľbami. "Premiér tak okabátil slovenskú verejnosť a tvári sa, že Slovensku zodpovedne a sociálne vládne," dodal Hrušovský.

Diskusia o predčasných voľbách sa naposledy začala potom, ako SNS prišla za krátky čas o svojich viacerých vysokopostavených nominantov. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) 7. mája odvolal z funkcie generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Petra Hajaša (nominant SNS) po tom, ako ho na to vyzval premiér Fico.

Ako dôvod šéf kabinetu uviedol zabezpečenie efektívneho fungovania tejto inštitúcie. Krátko predtým musel opustiť svoj post aj minister životného prostredia Ján Chrbet a 15. apríla minister výstavby Marian Janušek (obaja nominanti SNS).

Csáky: Za peniaze občanov robia pompézne oslavy

Slovenská republika bude mať dnes v Bruseli spolu s ďalšími krajinami EÚ oslavy 5. výročia vstupu do únie, ktoré sú však podľa predstaviteľov opozície prehnane pompézne a nevhodné v čase hospodárskej krízy. Po dnešnom rokovaní opozičných strán to vyhlásil líder SMK Pál Csáky s tým, že tlmočí počudovanie "našich kolegov z Bruselu".

"Je otázka, či tam skutočne majú ísť dva vládne špeciály, 150 ľudí, či tam majú byť poníky, psy, sokoly, desať kuchárov a ďalšie aktivity, ktoré podľa nás v čase hospodárskej krízy nie sú namieste," povedal.

Zároveň tvrdí, že Poľsko nadnes pripravilo recepciu, Maďarsko a Česko koncert, no SR tam robí zrejme za peniaze daňových poplatníkov prehnané pompézne oslavy. "Chceme vedieť, z čoho to platí vláda SR a ministerstvo pôdohospodárstva," odkázal Csáky.

Predseda KDH Pavol Hrušovský pre TASR uviedol, že predstavitelia opozície, ktorí boli v čase vstupu SR do Európskej únie vo vláde, pozvánky na dnešné oslavy nedostali. "Dozvedel som sa to dnes od pána Csákyho," konštatoval.

Dzurinda: Jediným programom vlády sú útoky na opozíciu

Opatrenia vlády proti dopadom globálnej hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku nezaberajú a jej správanie je charakteristické len nečinnosťou, škandálmi spojenými so zneužívaním verejných zdrojov a útokmi na opozíciu.

"Tak ako je vláda nečinná a neschopná riešiť existenčné problémy ľudí, tak jej jediným jasným programom sú stupňujúce sa útoky na opozíciu. Je to veľmi smutné poznanie, keď hlavnou črtou súčasného programu najsilnejšej vládnej strany je falošný, populistický útok na súčasnú opozíciu," uviedol po dnešnom spoločnom stretnutí lídrov opozičných strán predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Reagoval tak na kritiku premiéra a predsedu najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Roberta Fica z jej pondelkovej programovej konferencie. Na nej vyhlásil, že sociálna demokracia nemôže dovoliť, aby pravica v mene boja proti kríze presadzovala návrat svojho neúspešného politického programu. Kritizoval pritom návrhy opozície na znižovanie daní, odvodov či zmeny v Zákonníku práce.

"Sociálna demokracia nedovolí žiadne pravicové úpravy Zákonníka práce, aby bol "pružnejší" len na prospech zamestnávateľov. Zamestnanecké a odborárske práva nie sú nákladové faktory, ktoré možno zanedbávať a ktoré treba čo najviac potláčať," zdôraznil Fico.

Podľa Dzurindu však ľuďom na Slovensku dochádza a bude dochádzať, že ide iba o výhovorky, ktoré nikomu nepomôžu. "Rovnako som si istý aj tým, že ľudom je jasné stále viac, že obdobie rokov 1998 až 2006 bolo obdobím, kedy práce pribúdalo a ekonomika nepadala, ale rástla," prihlásil sa k výsledkom svojich predchádzajúcich dvoch vlád bývalý premiér.

Podľa predsedu opozičného KDH Pavla Hrušovského okrem hospodárskej krízy na Slovensko dopadla aj ďalšia kríza súvisiaca so spôsobom vládnutia súčasnej vládnej koalície, a to kríza korupcie a klientelizmu. Tá je podľa neho rovnako nebezpečná ako kríza hospodárska.

"Nemôžeme byť nečinní a budeme pokračovať v tlaku na koalíciu a žiadať ju, aby stransparentnila celý verejný život, aby mali občania prehľad. Je zarážajúce, s akou nevôľou Fico pristupuje k návrhom opozície. Tu už končia akékoľvek ľahostajné postoje, premiér sa musí spamätať a uvedomiť si politickú zodpovednosť," zdôraznil Hrušovský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 2. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 4. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 5. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 6. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 7. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 8. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 9. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 11 996
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 319
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 419
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 459
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 394
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 362
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 595
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 633
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 905
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 057
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Matovič stále neukázal pravidlá odmeňovania na papieri.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa menia protipandemické opatrenia.


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy odhalili viac ako 748-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 15 095 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu