AKTUALIZOVANÉ 18:21

Dzurinda dal Ficovi ultimátum na odvolanie Štefanova. Premiér ho odmieta

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda dnes vyzval po rokovaní opozície premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova.

(Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA.

Ak tak neurobí do štvrtka, opozícia v piatok dopoludnia doručí do Národnej rady (NR) SR potrebných 30 podpisov pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom vysloviť nedôveru šéfovi rezortu výstavby.

Štefanovovi opoziční politici vytkli nedostatočné čerpanie fondov Európskej únie a pochybenia v spornom tendri na služby súvisiace s eurofondami za 3,6 miliardy Sk (119,5 milióna eur).

"Opozícia mi nemôže dávať žiadne ultimátum, pretože na základe demokratických volieb v roku 2006 nezískala toľko hlasov, aby mohla dávať ultimátum predsedovi vlády SR, ktorý sa opiera v parlamente o významnú väčšinu hlasov poslancov. Preto ja takéto ultimáta v žiadnom prípade nemôžem brať. Môžu ma vyzvať, môžu ma požiadať, ale ultimáta si môžu nechať sami pre seba," reagoval na túto iniciatívu popoludní premiér Fico.

Zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu zameranú na odvolanie člena vlády je podľa neho právom opozície, jej návrhy by však mali byť aspoň niečím podložené. "Pripomínam, že odvolávanie ministra je významný ústavný akt a ak ho predložia, tak dúfam, že ten návrh nebude taký nekvalifikovaný ako naposledy, keď uviedli jeden jediný dôvod a ešte aj v tom otvorene klamali," pripomenul Fico.

V súvislosti s možným podaním trestného oznámenia kvôli nástenkovému tendru je momentálne podľa Hrušovského kompetentný konať Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Ten totiž po ukončení svojej kontroly na ministerstve výstavby konštatoval viacnásobné porušenie zákona.

Čerpanie eurofondov je neskutočne žalostné.

Mikuláš Dzurinda

"Ak NKÚ zistí závažné porušenie zákona, kde sú aj možné znaky naplnenia skutkovej podstaty niektorého z trestných činov, je povinný oznámiť túto skutočnosť orgánom činným v trestnom konaní. My budeme sledovať ten vývoj, ako bude NKÚ a prípadne aj Generálna prokuratúra nakladať s kontrolnými zisteniami a neskôr sa k tomu vrátime," dodal Hrušovský s tým, že nie je vylúčené ani následné podanie trestného oznámenia zo strany opozície.

Fico sa zaujíma o to, ako Mikloš radil Ilčišinovi

Príslušné orgány by sa mali podľa Fica zaoberať prípadom podnikateľa Ignáca Iľčišina, ktorý si nárokuje 34-percentný podiel akcií Transpetrolu. Podľa neho polícia a prokuratúra by mali preverovať predsedu SDKÚ-DS a bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu a poslanca za SDKÚ-DS a bývalého ministra financií Ivana Mikloša.

„V čase ešte opozičného pôsobenia pred rokom 1998 nahovárali pán Dzurinda a Mikloš nemenovaného podnikateľa, aby cez exekúciu zaútočil na akcie štátneho Transpetrolu, čo on aj urobil, čo dnes spôsobuje Slovenskej republike určité ťažkosti,“ uviedol Fico. Podľa neho obaja politici „robili aktivity proti štátnemu majetku“, a preto ich treba prešetriť. Fico povedal, že jeho vláda urobila bezprecedentný krok, keď naspäť získala 100 % akcií Transpetrolu.

Pokus o poslanecký prieskum chcú zopakovať

Opozícia bude tiež bezodkladne iniciovať nový poslanecký prieskum na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR. Ten prvý bol totiž podľa nich minulý týždeň zmarený. Opozícia rezortu životného prostredia vytýka nevýhodný a netransparentný predaj emisných kvót, kvôli ktorému už musel odísť bývalý minister Ján Chrbet (SNS).

Opozícia začne pracovať na zorganizovaní nového prieskumu na MŽP ešte dnes. Prvým krokom bude čo najrýchlejšie zvolanie rokovania parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody. "Okamžite po skončení tohto stretnutia predstavitelia našich poslaneckých klubov budú konzultovať s našimi poslancami, ktorých máme v príslušnom výbore a ten podnet pôjde okamžite," priblížil Dzurinda.

Zverejnenie príslušnej zmluvy o predaji emisií mal podľa šéfa najsilnejšej opozičnej strany predseda vlády zabezpečiť už dávno. "Nerozumiem pri najlepšej vôli, ako je možné, že Fico tají obsah tejto zmluvy. Hádam ju neupravujú, už aj toto nás napadlo," spýtal sa Dzurinda a dodal: "Veľmi dobre vieme, že keby predseda vlády chcel, tak to všetci dávno poznáme. Predseda vlády nechce, má na to zrejme svoje dôvody. Sú v tom obrovské miliardy."

Predčasné voľby nepodporia: Fico bude skladať účty

Predstavitelia opozičných strán nevidia dôvod na podporu predčasných volieb. Mikuláš Dzurinda uviedol, že predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) má mandát na štyri roky, pričom má voči občanom SR obrovské záväzky.

"Nie ja, ale pán Fico sľúbil do roku 2010 prepojenie Slovenska diaľnicami. Na budúci rok je tak povinný skladať účty, nemal by špekulovať ani utekať, ale poctivo predstúpiť pred občanov a skladať účty," podčiarkol expremiér.

Predseda KDH Pavol Hrušovský na margo úvah o predčasných voľbách, za ktoré by na pôde Národnej rady SR muselo zahlasovať minimálne 90 poslancov, podotkol, že cíti paniku vo vládnej koalícii. "Na jednej strane vládna koalícia chce dovládnuť, ale hľadá spôsob, ako dovládnuť tak, aby to nepoškodilo ich popularitu, ktorú vykazuje najmä strana Smer-SD," domnieva sa šéf hnutia. Je presvedčený, že premiér si je vedomý, že dve menšie vládne strany nevytlačí z koalície ani buldozérom, "lebo miliardy v štátnom rozpočte sú im k dispozícii na to, aby si ich rozdeľovali a korumpovali".

Hrušovský súhlasí s tým, že Fico disponuje pohodlnou parlamentnou väčšinou a už aj preňho zrejme neprijateľnými koaličnými partnermi, "ale na druhej strane, on si je príčinou a strojcom svojho úspechu a politiky".

Domnieva sa, že predseda vlády prispôsobil svoju politiku Vladimírovi Mečiarovi (ĽS-HZDS) a Jánovi Slotovi (SNS) namiesto toho, aby im on vnútil svoju predstavu, ktorú sľuboval občanom pred parlamentnými voľbami. "Premiér tak okabátil slovenskú verejnosť a tvári sa, že Slovensku zodpovedne a sociálne vládne," dodal Hrušovský.

Diskusia o predčasných voľbách sa naposledy začala potom, ako SNS prišla za krátky čas o svojich viacerých vysokopostavených nominantov. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) 7. mája odvolal z funkcie generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Petra Hajaša (nominant SNS) po tom, ako ho na to vyzval premiér Fico.

Ako dôvod šéf kabinetu uviedol zabezpečenie efektívneho fungovania tejto inštitúcie. Krátko predtým musel opustiť svoj post aj minister životného prostredia Ján Chrbet a 15. apríla minister výstavby Marian Janušek (obaja nominanti SNS).

Csáky: Za peniaze občanov robia pompézne oslavy

Slovenská republika bude mať dnes v Bruseli spolu s ďalšími krajinami EÚ oslavy 5. výročia vstupu do únie, ktoré sú však podľa predstaviteľov opozície prehnane pompézne a nevhodné v čase hospodárskej krízy. Po dnešnom rokovaní opozičných strán to vyhlásil líder SMK Pál Csáky s tým, že tlmočí počudovanie "našich kolegov z Bruselu".

"Je otázka, či tam skutočne majú ísť dva vládne špeciály, 150 ľudí, či tam majú byť poníky, psy, sokoly, desať kuchárov a ďalšie aktivity, ktoré podľa nás v čase hospodárskej krízy nie sú namieste," povedal.

Zároveň tvrdí, že Poľsko nadnes pripravilo recepciu, Maďarsko a Česko koncert, no SR tam robí zrejme za peniaze daňových poplatníkov prehnané pompézne oslavy. "Chceme vedieť, z čoho to platí vláda SR a ministerstvo pôdohospodárstva," odkázal Csáky.

Predseda KDH Pavol Hrušovský pre TASR uviedol, že predstavitelia opozície, ktorí boli v čase vstupu SR do Európskej únie vo vláde, pozvánky na dnešné oslavy nedostali. "Dozvedel som sa to dnes od pána Csákyho," konštatoval.

Dzurinda: Jediným programom vlády sú útoky na opozíciu

Opatrenia vlády proti dopadom globálnej hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku nezaberajú a jej správanie je charakteristické len nečinnosťou, škandálmi spojenými so zneužívaním verejných zdrojov a útokmi na opozíciu.

"Tak ako je vláda nečinná a neschopná riešiť existenčné problémy ľudí, tak jej jediným jasným programom sú stupňujúce sa útoky na opozíciu. Je to veľmi smutné poznanie, keď hlavnou črtou súčasného programu najsilnejšej vládnej strany je falošný, populistický útok na súčasnú opozíciu," uviedol po dnešnom spoločnom stretnutí lídrov opozičných strán predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Reagoval tak na kritiku premiéra a predsedu najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Roberta Fica z jej pondelkovej programovej konferencie. Na nej vyhlásil, že sociálna demokracia nemôže dovoliť, aby pravica v mene boja proti kríze presadzovala návrat svojho neúspešného politického programu. Kritizoval pritom návrhy opozície na znižovanie daní, odvodov či zmeny v Zákonníku práce.

"Sociálna demokracia nedovolí žiadne pravicové úpravy Zákonníka práce, aby bol "pružnejší" len na prospech zamestnávateľov. Zamestnanecké a odborárske práva nie sú nákladové faktory, ktoré možno zanedbávať a ktoré treba čo najviac potláčať," zdôraznil Fico.

Podľa Dzurindu však ľuďom na Slovensku dochádza a bude dochádzať, že ide iba o výhovorky, ktoré nikomu nepomôžu. "Rovnako som si istý aj tým, že ľudom je jasné stále viac, že obdobie rokov 1998 až 2006 bolo obdobím, kedy práce pribúdalo a ekonomika nepadala, ale rástla," prihlásil sa k výsledkom svojich predchádzajúcich dvoch vlád bývalý premiér.

Podľa predsedu opozičného KDH Pavla Hrušovského okrem hospodárskej krízy na Slovensko dopadla aj ďalšia kríza súvisiaca so spôsobom vládnutia súčasnej vládnej koalície, a to kríza korupcie a klientelizmu. Tá je podľa neho rovnako nebezpečná ako kríza hospodárska.

"Nemôžeme byť nečinní a budeme pokračovať v tlaku na koalíciu a žiadať ju, aby stransparentnila celý verejný život, aby mali občania prehľad. Je zarážajúce, s akou nevôľou Fico pristupuje k návrhom opozície. Tu už končia akékoľvek ľahostajné postoje, premiér sa musí spamätať a uvedomiť si politickú zodpovednosť," zdôraznil Hrušovský.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 10. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 16 067
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 546
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 612
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 849
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 3 093
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 1 960
 7. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások 1 837
 8. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 795
 9. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 704
 10. Moskva alebo Petrohrad? 1 297

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Vianočný dôchodok získa viac ľudí, Slováci v Rakúsku však nie

Najchudobnejší dôchodcovia znovu dostanú sto eur navyše, nemení sa to už štvrtý rok.

EKONOMIKA

Firma, ktorej zadržali kamióny: Hľadáte problém tam, kde nie je

North Sea Express je podozrivá z vykorisťovania.

PRIMÁR

Viac nočných môr a najmä zvuky. Ako snívajú nevidiaci

Čo sa sníva ľuďom, ktorí nikdy nevideli okolitý svet.

Neprehliadnite tiež

Domov

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe, polícia ho zadržala

Muž zo Štúrova, ktorý vykrikoval, že svedčí v mafiánskych procesoch, skončil v cele.

Domov

Sadiť nové stromy alebo ich nechať napospas osudu? Ako rastie les

Každoročne sa umelo obnoví približne 65 percent lesov. Ochranári takýto postup v národných parkoch kritizujú, lesníci tvrdia, že pomáhajú.

Domov

Danko chce prejav v Rusku vysvetliť, k anexii Krymu uviedol, že nie je historik

Predseda parlamentu tvrdí, že počas návštevy v Rusku videl štát, v ktorom si podávajú ruky svetoví politici.

Domov

Zvýšiť povedomie Slovákov má iniciatíva Mapa prevencie

Kardiovaskulárne a onkologické ochorenia patria na Slovensku k civilizačným chorobám s najväčšou mierou úmrtnosti.