BRATISLAVA. Autorkou návrhu uniformy je Helena Jurikovičová.
Tie pôvodné vyrobili z nekvalitného materiálu, ktorý premokal, krčil sa a pri pochode vojakov sa im otvárali saká.
Podobne im často odpadávali gombíky a vzhľadom na ich farbu sa veľmi rýchlo znečistili, a tak boli nepoužiteľné.
Bude aj verzia pre ženy
Nová uniforma je vyrobená z kvalitného materiálu, ktorý je schopný chrániť vojakov aj v zhoršených poveternostných podmienkach, menej sa špiní a sú v nej výraznejšie zastúpené farby slovenskej vlajky - najmä červená.
Súčasťou uniformy je aj zlatá kravata. "Je to výraz estetiky a zlatá farba je aj farbou zástavy Európskej únie," vysvetlil. K výhodám uniformy podľa jeho slov nepochybne patrí ich nekrčivosť a pohodlnosť. Ako ďalej uviedol, v budúcnosti bude vyrobená aj ich ženská verzia. "My chceme, aby príslušníci útvaru Čestnej stráže prezidenta SR mali presne rovnaké povinnosti a práva," zdôraznil náčelník Vojenskej kancelárie prezidenta SR Marián Áč.
Len pre špeciálne príležitosti
"Budú používané len na oficiálnych akciách pána prezidenta, pri návšteve hláv štátov, pri návšteve významných predstaviteľov z iných štátov alebo pri štátnych protokolárnych akciách," povedal o nových uniformách Áč. Čestná stráž má k dispozícii aj historické uniformy, v ktorých sa predstavuje pri strážení sídla hlavy štátu. Tieto rovnošaty sú imitáciou odevu slovenských dobrovoľníkov z roku 1848.
Uniforma v prevedeniach pre všetky ročné obdobia stála 70-tisíc korún. Jej špecialitou je čiapka, v ktorej zašitá vložka, ktorá bráni, aby vojakom stekal pot do tváre.
Všetci prítomní vojaci boli s unfiromou mimoriadne spokojní.
Uniformy sa šijú na Slovensku a pri ich výrobe sa používajú domáce materiály. Nové rovnošaty už dostalo 130 vojakov, celkovo by ich malo mať asi 175 z vyše 200 príslušníkov čestnej stráže. Plánuje sa aj ich ženská verzia. Náklady na uniformy vyšli - na viac ako 18 miliónov korún (takmer 600.000 eur). Používať by sa mali ďalších 15 rokov.
Autor: čtk

Beata
Balogová
