BRATISLAVA. Minister školstva a vláda budú od 1. augusta rozhodovať o tom, kto dostane štátne dotácie na vedu a výskum. O vyplatení štátnych stimulov na projekty nad dva milióny eur rozhodne vláda. Podporu pre projekty do dvoch miliónov eur bude odsúhlasovať len minister školstva. Prezident dnes podpísal návrh zákona o stimuloch pre vedu a výskum. Agentúru SITA informovala Kancelária prezidenta SR.
Pravidlá pre schvaľovanie dotácií kritizovala opozícia. SDKÚ-DS v parlamente neuspela s tým, aby o vyplácaní stimulov rozhodovala Agentúra na podporu výskumu a vývoja. Minister školstva Ján Mikolaj považuje dva oponentské posudky žiadostí od nezávislých hodnotiteľov či hodnotenie vedecko-výskumnej úrovne žiadateľa za záruku, že peniaze nepôjdu spriazneným firmám.
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť upozorňuje, že ministerstvo síce získa dva posudky žiadosti o stimul, no nemusí ich rešpektovať. „Ide o bezprecedentnú možnosť ministra školstva rozdávať sumy v desiatkach miliónov korún spriateleným podnikateľským skupinám,“ uviedol 21. apríla pre agentúru SITA šéf inštitútu Miroslav Beblavý.
Podpísaný zákon nepripúšťa odvolanie voči zamietnutiu žiadosti. Ministerstvo školstva chce, aby na štátne dotácie pre podniky išlo ročne 33,2 milióna eur. Podľa Mikolaja štátna pomoc naštartuje firemné investície do vedecko-výskumnej činnosti. Štátne dotácie by mali ísť najmä na aplikovaný výskum, do ktorého slovenské firmy v porovnaní s vyspelými štátmi EÚ málo investujú. Úspešní žiadatelia, ktorí získajú stimuly, si budú môcť od 1. januára 2010 uplatniť úľavu na dani z príjmu.
Prezident odobril aj návrh zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, podľa ktorého zamestnávatelia budú môcť ovplyvňovať, aké odbory budú ponúkať stredné odborné školy. Od septembra by mali fungovať rady, v ktorých bude zastúpený štát, samosprávy ako zriaďovatelia škôl, odborové zväzy a predstavitelia zamestnávateľov. Ich úlohou bude určiť, akých a koľko odborníkov potrebuje prax. Podľa toho sa stanoví štruktúra študijných odborov v stredných školách. Rada pre odborné vzdelávanie a prípravu bude vláde odporúčať, ktoré študijné odbory treba vyradiť zo sústavy a ktoré zaradiť. Rada bude jej novým poradným orgánom.
Vyššie územné celky smú určovať vo svojom obvode počty tried jednotlivých stredných škôl. Zasahovať tak budú môcť aj do počtu žiakov študujúcich na gymnáziách. Od 1. januára 2015 zamestnávatelia a profesijné organizácie získajú právomoci podieľať sa na obsahu praktickej časti maturít a obsahu záverečnej skúšky. Podľa podpísaného zákona žiaci budú môcť získavať motivačné štipendiá, ktoré by nemali byť vyššie ako 65 % životného minima. Takisto sa im umožní vyplácanie odmien za prácu pre firmy v rámci praktického vyučovania. Podnikatelia, ktorí prispejú na odborné vzdelávanie, budú môcť získať daňové stimuly.
Prezidentov podpis získala aj novela zákona o Justičnej akadémii.