HAAG. Spojené štáty americké tento týždeň deklarovali, že dosiaľ zničili 59 percent svojich chemických zbraní, Ruskej federácii sa to podarilo na 38 percent. Zlikvidovať celý svoj chemický arzenál sa obe krajiny zaviazali do roku 2012.
Pre TASR to dnes potvrdila veľvyslankyňa SR v Holandsku Oksana Tomová, ktorá v pondelok ukončila ročné pôsobenie na poste predsedníčky Výkonnej rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v Haagu.
USA a Rusko sú krajiny s najväčšími zásobami chemických zbraní, ktoré pochádzajú z éry studenej vojny. Záväzok zbaviť sa takejto výzbroje vyplýva z medzinárodnej konvencie o zákaze chemických zbraní, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1997. Dokument ratifikovalo už 188 krajín, neurobili tak Izrael, Egypt, Sýria či Severná Kórea.
Slovenské predsedníctvo v organizácii OPCW, dohliadajúcej na dodržiavanie dohovoru, sa začalo v máji 2008. V jeho priebehu oznámili ukončenie likvidácie arzenálu chemických zbraní Južná Kórea a India.
Za najväčší úspech slovenského vedenia OPCW vníma Oksana Tomová prekonanie napätia a vytvorenie konštruktívnej atmosféry medzi členmi z Hnutia nezúčastnených krajín z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, a skupinou rozvinutých štátov.
"Bola tu polarizácia Sever - Juh, v polovici nášho predsedníctva sa nám podarilo tento trend krôčik po krôčiku prekonať. Dnes je situácia úplne iná, je tam konštruktívny duch, pozitívna atmosféra a delegácie spolupracujú, čo je veľmi dôležité," uviedla. Aktivity slovenského predsedníctva ocenili aj viacerí zahraniční diplomati.
Ako hlavnú výzvu OPCW do budúcnosti vidí slovenská veľvyslankyňa naplnenie záväzku zlikvidovať všetky chemické zbrane do roku 2012. Podľa nej je však otázne, či sa to podarí splniť, negatívny vplyv na to môže mať súčasná ekonomická a finančná kríza. "Proces likvidácie chemických zbraní je finančne mimoriadne náročný. Výzvou bude zrejme aj pripraviť organizáciu na alternatívu, že sa to nestihne, pretože je to veľmi reálne," konštatovala.
Aktuálnou otázkou OPCW je výber jej nového generálneho riaditeľa, na ktorom by sa členské krajiny mali zhodnúť v priebehu tohto roka. "Tento proces je momentálne otvorený a prebieha intenzívna diskusia o modalitách výberu, ktorá krajina alebo región je ten, ktorý by mal nominovať generálneho riaditeľa," uviedla Tomová. Súčasnému šéfovi organizácie Argentínčanovi Rogeliovi Pfirterovi sa skončí funkčné obdobie v roku 2010.
Organizácia OPCW vznikla v roku 1997, po Slovensku sa jeho predsedníckou krajinou stalo 12. mája Mexiko.
Slovenská republika podpísala príslušný dohovor 14. januára 1993, v roku 1998 prijala v súlade s článkom VII. zákon o zákaze chemických zbraní.
Predseda NR SR Pavol Paška sa s generálnym riaditeľom OPCW stretne v piatok v rámci svojej oficiálnej návštevy Holandského kráľovstva.