BRATISLAVA. Väčšina obyvateľov Slovenska triedi aspoň niektoré druhy odpadu. V porovnaní s celoslovenským priemerom ho separujú skôr respondenti z menších obcí do 1999 obyvateľov, obyvatelia menších miest (od 5000 do 19.999) a tiež ľudia z Trenčianskeho a Žilinského kraja. Naopak, vo väčších mestách a v Košickom a Nitrianskom kraji je väčší podiel tých, ktorí odpad netriedia. V porovnaní s rokom 2007 Slováci separujú viac.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra TNS SK uskutočnila omnibusovou metódou face-to-face rozhovormi v marci tohto roku na reprezentatívnej vzorke 1074 respondentov.
Opýtaní vo svojich domácnostiach triedia hlavne plasty a PET fľaše, ďalej sklo a papier. Len tretina Slovákov triedi kov a štvrtina biologický odpad a tetrapakové obaly.
Viac ako štyri pätiny, teda 84,7 percenta opýtaných deklarovalo že odpad triedia, ostatní sa vyjadrili, že netriedia žiaden druh odpadu.
Pozitívom sa ukazuje narastajúci počet ľudí triediacich odpad, čo je pravdepodobne spôsobené širokou medializáciou problému a zvýšeným povedomím o potrebe ochrany životného prostredia," komentovala výsledky prieskumu Ľubica Szviteková z Research Director agentúry TNS SK.
Agentúra tiež zisťovala, prečo Slováci neseparujú. Tretina z tých, ktorí odpad netriedia, uviedla, že túto možnosť má, ale triedenie odpadu považuje za komplikované, prípadne sa jej nechce. Traja z desiatich nevidia v separovaní odpadu zmysel, pretože nakoniec aj tak všetko zmiešajú. Len pätina ľudí sa vyjadrila, že nemá možnosť triediť odpad, ale keby túto možnosť mala, určite by ju využila. Desatina respondentov, ktorá odpad netriedi, nemá možnosť triediť odpad a aj keby túto možnosť mala, tak by ju nevyužívala.