BRATISLAVA. Do konca roka by mala byť na svete spoločná slovensko-maďarská učebnica dejepisu. Ako dnes po stretnutí v Bratislave informovali šéfovia rezortov diplomacie SR a Maďarska Miroslav Lajčák a Péter Balázs, momentálne na nej pracuje zmiešaná komisia.
"Podporujeme činnosť zmiešanej komisie historikov, ktorá má vyústiť do vydania spoločnej učebnice dejepisu," povedal Lajčák. Pôjde o doplnkovú učebnicu pre štúdium dejín a mala by byť distribuovaná v oboch krajinách. "Je to dobrý krok k hľadaniu spoločného videnia našej minulosti," zdôvodnil.
Obaja ministri odsúdili akékoľvek prejavy extrémizmu na ktorejkoľvek strane. Balázs zdôraznil, že Maďarsko extrémizmus neexportuje, ten sa exportuje sám. "Niektorí pomýlení ľudia nevedia, čo robia," zhrnul. Dodal, že nevedomosť týchto ľudí pramení okrem iného aj z toho, že sú generačne vzdialení od vzorov, ktoré uznávajú.
Lajčák sa s Balázsom zhodol v tom, že ide o okrajové skupiny v každej spoločnosti a je neprípustné, aby sa kdekoľvek do nich realizovali nábory či organizovali pochody. "Treba im venovať takú pozornosť, akú si zaslúžia a odsúdiť ich," povedal na margo extrémistických prejavov. Konkrétne opatrenia sú podľa neho v rukách každého štátu v podobe právneho systému a jeho nástrojov.
Predpokladom pre dobré susedské vzťahy je podľa Lajčáka normálna komunikácia na všetkých úrovniach. Vyslovil sa za stretávanie a nie "posielanie signálov". "Presvedčili sme sa, že tadiaľ cesta nevedie," zdôraznil.
To, že Maďarsko exportuje extrémizmus na Slovensko, uviedol na tlačovej konferencii 6. apríla premiér Robert Fico. V rámci kritiky slovenskej tlače povedal, že nebezpečné extrémistické hnutia v nej dostávajú priestor. Spomenul maďarské organizácie 64 žúp a Maďarskú gardu. Ich aktivity sú podľa neho príkladom exportu extrémizmu na Slovensko a monitoruje ich Bezpečnostná rada SR.
Návšteva Balázsa na Slovensku sa uskutočnila po nedávnom nástupe novej vlády v Maďarsku. Maďarský minister sa stretol aj s premiérom Robertom Ficom, ktorý dostal od maďarskej strany pozvanie na návštevu Budapešti. Schôdzka premiérov by sa podľa Lajčáka mohla uskutočniť ešte pred letnými dovolenkami.
Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa skomplikovali po nástupe vlády Roberta Fica v roku 2006, zostril ich hlavne zásah slovenskej polície proti fanúšikom na futbalovom zápase v Dunajskej Strede vlani na jeseň.
Ministri uisťovali, že obe strany majú záujem o priateľské vzťahy medzi krajinami. Rokovali tiež o situácii maďarskej menšiny na Slovensku a slovenskej menšiny v Maďarsku.