PRAHA, BRATISLAVA. Stojí za nimi prezident a dve politické strany. Sebavedomie im nechýba. Napriek tomu majú českí euroskeptici v júnových eurovoľbách minimálnu šancu na úspech.
Pán NIE neprišiel
Nezvrátila to ani včerajšia pražská návšteva strojcu írskeho NIE v referende o Lisabonskej zmluve.
Declan Ganley, ktorý teraz šéfuje celoeurópskemu antilisabonskému hnutiu Libertas, včerajšiu tlačovku svojich českých kolegov z Libertas.cz radšej vynechal. Írsky podnikateľ sa len nakrátko stretol s prezidentom Václavom Klausom.
Tlačová beseda Libertas.cz skončila fiaskom aj bez neho. Europoslanec a bývalý riaditeľ televízie Nova Vladimír Železný na nej oznámil, že aj napriek trestu za krátenie daní zostáva na kandidátke do eurovolieb. V pondelok dal súd Železnému štvorročnú podmienku. Strana Nezávislí demokrati, ktorá Železného nominovala, jeho rezignáciu odmietla a Železný sa bude uchádzať o hlasy Čechov.
Ak nebudú ťahať za jeden povraz, výsledný efekt bude nulový.
Václav Klaus,
český prezident o euroskeptických stranách
„Nemôžem s tým nič robiť,“ posťažovala si na Železného rozhodnutie pre server iDnes jednotka na kandidátke Vlastimil Tlustý, ktorý ako bývalý rebel z ODS spoluzavinil pád vlády vlastnej strany. „Bol by som radšej, keby splnil, čo sľúbil,“ dodal.
Video iDnes.cz: Čo chce Libertas.cz
V neveselej situácii je aj druhá euroskeptická základňa, Strana slobodných občanov. Vznikla po tom, ako sa Klaus vzdal kresla čestného predsedu ODS. Slobodných založil Klausov poradca Petr Mach. Hoci prezident na ich ustanovujúci snem poslal zdravicu, dnes sa k nim už nehlási. „Vy ste zbabrali šancu pravicovej politiky na päť rokov,“ reprodukoval pre denník MF Dnes jeden z členov Slobodných, čo mu povedal Klaus.
Sila jedného percenta
Slabosť oboch strán zvyšuje ich neschopnosť spolupracovať. Klaus v minulosti povedal, že ak nespoja sily, neuspejú. Varovanie sa mení na predpoveď. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že strany v eurovoľbách získajú po jednom percente hlasov.

Beata
Balogová
