BRATISLAVA.
Horšie podľa ornitológov je ešte to, keď stavebné firmy zatepľujú domy počas hniezdenia. "Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko vyzýva k citlivému zatepľovaniu, aby neboli ohrozené vtáky, ich hniezda a mláďatá," uviedol ornitológ Ján Gúgh.
Dážďovníky hniezdiace v špárach a vetracích otvoroch panelákov, kavky hniezdiace vo väčších odvetrávacích otvoroch panelákov ako aj lastovičky a belorítky stavajúce si hniezda na múroch panelákov, sú ohrozované zatepľovaním v čase hniezdenia, pričom sa im priamo likvidujú hniezda, znášky a často aj mláďatá.
Dochádza tým k postupnému znižovaniu populácií vtákov žijúcich v mestskom prostredí, ktoré sa životu v blízkosti človeka prispôsobili aj práve v dôsledku ovplyvnenia, ba až zničenia pôvodných biotopov výskytu,“ skonštatoval Gúgh.
Ako dodal, pri likvidácii hniezd či dokonca jedincov pri zatepľovacích prácach sa porušuje zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý zakazuje chráneného živočícha chytať, zraňovať alebo usmrtiť v jeho prirodzenom prostredí, rušiť v jeho prirodzenom vývine, najmä ho vyrušovať v čase rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku, migrácie, ničiť a poškodzovať jeho biotop, najmä obydlie, hniezdo, miesto rozmnožovania, získavania potravy, odpočinku, preperovania alebo zimovania a ničiť jeho vývinové štádiá vo voľnej prírode vrátane prázdnych vajec.
Možnosť, ako predísť ubúdaniu hniezdnych možností viacerých druhov vtákov žijúcich v mestskom prostredí, je napríklad neutesnenie vetracích otvorov pri zatepľovaní fasád budov. "Preto SOS/BirdLife Slovensko hľadá spolupracovníkov – stavebné firmy, architektov, stavebníkov, v spolupráci s ktorými plánujeme navrhnúť a uviesť do praxe metódy, ktoré zabezpečia trvalé možnosti prežitia chránených živočíchov v blízkosti človeka," vyzýva Gúgh.