Od júna nebude potrebné odporúčanie k očnému a psychiatrovi. Cesta k očnému sa však skráti iba pri predpise okuliarov. Inak treba stále začať u praktického lekára.
BRATISLAVA. Povinnosť vypýtať si návštevu očného a psychiatra u obvodného lekára od prvého júna padá. Výmenné lístky, ktoré boli doteraz jedinou cestou k týmto špecialistom, opäť čiastočne ustupujú. Zmenu prináša novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú v apríli schválil parlament.
Výmenný lístok tak nebude treba už k štyrom druhom špecialistov. Už dnes je možné praktického lekára obísť pri návšteve zubára a gynekológa.
K väčšine špecializovaných lekárov sa však aj naďalej dostanete iba s lístkom o obvodného lekára. Tento stav sa rezort zdravotníctva nechystá zmeniť.
Priamo za dioptriami Ku komu netreba lístok
k žiadnemu lekárovi, ak je pacient v akútnom stave - pomoc lekára potrebuje okamžite; doteraz platila výnimka pre návštevu u zubára a gynekológa; od 1. júna možno ísť bez odporúčacieho výmenného lístka aj k psychiatrovi a očnému lekárovi pri predpise okuliarov.
Kým k psychiatrovi bude môcť prísť pacient bez lístka s akýmkoľvek zdravotným problémom, k očnému len keď bude potrebovať predpísať okuliare.
„Na ostatné špeciálne vyšetrenia u očného lekára lístok naďalej treba," hovorí Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.
Lístok takisto nebude vypisovať špecialista k špecialistovi. „Ak pacient príde k špecialistovi a ten zváži ďalšiu návštevu lekára, výmenný lístok netreba," vysvetľuje Čižmáriková.
Naďalej tiež platí, že výmenný lístok pacient nepotrebuje, keď je v akútnom stave.
Ak špecialista v inom prípade ošetrí pacienta bez lístka, riskuje, že mu to zdravotná poisťovňa nepreplatí.
Po tom, ako ministerstvo ustúpilo a rozšírilo „bezlístkový" režim, ohlásili sa aj kožní lekári. „Privítali by sme, keby pacient, ktorý má kožné ťažkosti, nemusel mať lístok od všeobecného lekára," hovorí Dušan Buchwald, prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti.
Ministerstvo však odkazuje, že o rušení lístkov k ďalším špecialistov neuvažujú.
Papier, čo nič nepovie S výmennými lístkami nesúhlasia najmä lekári špecialisti. Ich prezident Andrej Janco hovorí, že obvodní lekári len málokedy vedia zodpovedne posúdiť, či má ísť pacient k špecialistovi. Pacienti podľa neho potom prídu k špecialistovi často až v pokročilom štádiu choroby.
„Na tom sa môžem len zasmiať," reaguje na Jancove slová praktická lekárka Zuzana Filkorová z Michaloviec. Spochybňovanie praktických lekárov je vraj „pritiahnuté za vlasy".
Šéf kožných lekárov Buchwald a neurologička Oľga Weissová zo Senca sa zhodujú, že výmenné lístky nemajú pre nich z odborného hľadiska nijakú hodnotu.
Skôr by podľa Weissovej pomohlo, keby pacient so sebou priniesol zdravotnú dokumentáciu alebo stručnú informáciu obvodného lekára o chorobách, ktoré prekonal.
Lekár: Je to šikana, škodí hanblivým
Špecialisti sa zvyknú zľutovať nad pacientom a zobrať ho aj bez lístka. Tvrdí RICHARD ZÁCS, urológ z Komárna.
Sú výmenné lístky potrebné?
„Samotná myšlienka nie je zlá. Ako regulačný mechanizmus by mohli byť opodstatnené, ale nie systémom, ako doteraz."
Čo treba zmeniť?
„Pokiaľ by presne určili iba niektoré prípady, v akých má obvodný lekár vypísať lístok alebo poslať pacienta k špecialistovi. Doterajšia prax bola občas zbytočné šikanovanie pacientov."
Prečo šikanovanie?
„Napríklad pacient príde s problémom za obvodným lekárom, u ktorého čaká len na to, aby povedal svoj problém jednou alebo dvoma vetami, a obvodný lekár posúdil, že ten problém patrí špecialistovi, čo je zjavné hneď na začiatku. Pacient to môže vnímať ako šikanu. Je to aj nadpráca, pre lekárov, ale aj pre sestričky."
Nechodia špeciálne k urológom ľudia menej len preto, že nechcú o probléme hovoriť dvom lekárom za sebou?
„Hanblivé sú ženy i muži. Tí sa svojím problémom skôr zveria urológovi ako obvodnému lekárovi."
Stáva sa, že sa špecialisti zľutujú nad pacientom a zoberú ho, hoci nie je akútny prípad a nemá výmenný lístok?
„Samozrejme. Keď príde dedko, čo má 80 rokov, odniekadiaľ z dediny, ktorá je vzdialená 50 kilometrov a evidentne má ťažkosti - má byť poslaný domov, aby mi priniesol výmenný lístok? To je trochu neľudské. Lekár ho ošetrí s rizikom, že mu úkon nepreplatia."
Nedá sa lístok doniesť dodatočne?
„Čoby nie. Mnohí to aj robia. Týmto sa, však zmysel výmenných lístkov stráca."
(jkr)
Lekár si vraj poradí aj bez špecialistu
BRATISLAVA. Napriek kritike výmenných lístkov zo strany lekárov a pacientov ministerstvo zdravotníctva stále obhajuje ich opodstatnenosť. Porozumenie nachádza aj u niektorých obvodných lekárov.
„Dobre fungujúci všeobecný lekár vyrieši 80 percent problémov svojich pacientov sám, svojimi silami
a vo svojej kompetencii," vysvetľuje hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Hovorí, že iba v komplikovaných prípadoch posiela obvodný lekár pacienta k špecialistovi. Nepreťažení špecialisti sa tak vraj môžu detailnejšie venovať komplikovaným prípadom.
Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco takýto argument odmieta a hovorí, že ide hlavne o šetrenie peňazí. Čižmáriková to odmieta.
Praktická lekárka Zuzana Filkorová z Michaloviec zasa hovorí, že výmenné lístky umožnia lekárovi pacienta dosledovať a zabezpečuje sa tak kontinuita liečby.
(jkr)

Beata
Balogová
