BRATISLAVA. Podozrenia o výške majetku, ktorý využíva predseda SNS Ján Slota, sa množia, no polícia má vo veci jasno a ukončila preverovanie jeho majetku.
Vyšetrovateľ Úradu justičnej a kriminálnej polície v Žiline už v polovici marca odmietol trestné oznámenie, ktoré na Slotu podal podpredseda OKS Ondrej Dostál. Pre SME to povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Žiline Milan Cisarik.
Ak je schvaľovanie legislatívy jedinou odpoveďou premiéra na nezdokladované statky jeho koaličného kamaráta, stáva sa z deklarovaného bojovníka proti rozkrádaniu štátnych peňazí jeho spolupáchateľom.
Lukáš Fila o zákone o preukazovaní pôvodu majetku a Slotovi - kliknite sem
Dostál podal oznámenie v decembri v reakcii na článok v SME. Mal totiž podozrenie, že sa predseda SNS dopustil trestného činu skrátenia dane a poistného. Článok porovnával Slotove príjmy od jeho vstupu do politiky a zároveň majetok, ktorý bežne využíva.
Polícia ho vypočula
Prepočty ukazujú, že od roku 1990 mohlo z verejných funkcií a za členstvo v dozorných radách doraziť na jeho účet približne 14,4 milióna korún. Ďalších päť miliónov vysúdil od Nového Času, keď o ňom napísal, že močil z terasy.
Slota priznáva majetky, ktoré by mohli mať vyššiu hodnotu, než sám deklaruje a využíva ďalšie hodnotné vecí. Napríklad vilu v Chorvátsku či najnovšie luxusný Mercedes McLaren SLR zaregistrovaný na jeho 25ročného syna Jána.
Vyšetrovateľ však nezistil dôvod na začatie trestného stíhania alebo na odloženie veci. Prokuratúra tiež tvrdí, že „v rámci trestného konania bol vypočutý aj Ing. Ján S". Proti uzneseniu o odmietnutí veci podal oznamovateľ Dostál sťažnosť, o ktorej teraz rozhoduje prokurátor Okresnej prokuratúry v Žiline. „Ak budem mať stopercentnú istotu, že bol spáchaný trestný čin, vznesiem obvinenie proti komukoľvek vrátane Jána Slotu," tvrdil v decembri generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Žilinský vyšetrovateľ v uznesení napísal, že „vyhodnotením vyššie uvedených údajov a dostupných faktov je zrejmé, že legálne nadobudnutie označeného majetku do vlastníctva Jána Slotu je z príjmov, ktoré od roku 1990 nadobudol, reálne".
Dostál prácu vyšetrovateľa spochybňuje. „Z odôvodnenia podľa mňa vyplýva, že podozrenia neboli dostatočne preverené a boli odmietnuté len na základe úvahy vyšetrovateľa o všeobecne známych skutočnostiach."
SNS: bez komentára
Vyčíta mu aj chyby v uznesení, v ktorom sa píše, že Slota bol poslancom žilinského zastupiteľstva, čo nie je pravda. Dostál považuje za zvláštne, že sa vyšetrovateľ v uznesení odvoláva na všeobecne známe skutočnosti a fakt, že Slota osobne pred vyšetrovateľom vypovedal, vôbec nespomína.
Za krátenie dane hrozí jeden až dvanásť rokov väzenia. Závisí to od výšky spôsobenej škody.
SNS trestné oznámenie Dostála nekomentovala a cez hovorkyňu Janu Benkovú odkázala, že sa k nemu nebudú vyjadrovať.
Predseda SNS má rád silné a kvalitné motory. Platí to aj o motorkách, na zábere je s manželkou.
FOTO - ARCHÍV TASR
Kráľ eurofondov mlčí, Fica to nezaujíma
1. Prečo mlčí o luxuse?
Robert Fico posadil ministrov z SNS Jána Slotu na stoličku s takmer 400 miliardami korún od Európskej únie. Spravujú tri ministerstvá: výstavby, životného prostredia, školstva. Všetky pracujú s eurofondmi. Podozrenie, že politik žije nad pomery svojich príjmov, by mal ako člen vládnej koalície vyvrátiť. Slota na otázky o jeho majetku už roky neodpovedá.
2. Prečo bohatnú jemu blízke firmy?
Na ministerstve výstavby dostali zákazku za 3,6 miliardy korún firmy Zamedia a Avocat blízke Jánovi Slotovi. Sám priznal, že má vplyv v spoločnosti Zamedia, Avocat ho právne zastupuje. Európska komisia nám odmietla preplatiť 350 miliónov korún. Firmy si nechávali preplatiť nedoložené právne služby či extrémne predražené logá.
3. Prečo a za čo si požičiava cudzí majetok?
Ján Slota využíva dom na chorvátskom ostrove Rab, kúpil si športové lietadlo, používa luxusné autá Mercedes McLaren, Bentley, Porsche Cayenne, Lexus, Audi i jachtu. Kde na to zobral, prečo mu jeho blízki podnikatelia tieto majetky požičiavajú? Ak má tieto autá požičané, aká je protihodnota, ktorou sa odpláca?
4. Prečo to nezaujíma Fica?
Smer, najsilnejšia koaličná strana sa k rozsiahlemu a exkluzívnemu majetku ich nedôveryhodného partnera nevyjadruje, hoci premiér Robert Fico presadzuje zákon o preukazovaní pôvodu majetku. „Nie som, ani nebudem policajný pes," odpovedal Fico na otázku o novom luxusnom McLarene, ktorý Slota používa.
5. Prečo polícia nekoná?
Ako politik zrejme nikdy nemohol Ján Slota zarobiť toľko peňazí, aby vlastnil majetok, ktorý prezentuje. Od roku 1990 zarobil asi 14,4 milióna korún. Len jeho lietadlo stojí viac ako desať miliónov korún. Polícia dostala podnet, aby to preverila. Žilinský vyšetrovateľ vyšetrovanie zastavil. V rozhodnutí napísal, že nezistil dôvod na začatie trestného stíhania.
Taliansky model politikov nezastaví
Nezrovnalosti medzi reálnym príjmom a majetkom má riešiť zákon.
BRATISLAVA. Nový zákon o preukazovaní pôvodu majetku - to je odpoveď premiéra, keď sa ho spýtate na majetky Jána Slotu. Dlhodobá agenda Smeru vlani v septembri stroskotala na Ústavnom súde.
Odvtedy Robert Fico čaká, kým mu nový návrh zákona pripraví minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS.
Zatiaľ sa dočkal len legislatívneho návrhu, ktorý skritizovala Generálna prokuratúra, a preto ho muselo ministerstvo prepracovať. Nový materiál už minister podpísal a ide na rokovanie vlády.
„Ide o to, aby bol zákon vykonateľný v praxi a bol v súlade s ústavou i judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva," povedal Harabinov hovorca Michal Jurči na otázku, prečo príprava zákona trvá tak dlho. Ministerstvo zákon konzultuje aj s expertmi zo zahraničia.
Štátna tajomníčka Anna Vitteková zo Smeru hovorí, že čakajú na návštevu a konzultácie s talianskymi sudcami. Stále totiž nie je jasné, či si vyberieme za vzor Taliansko, či Holandsko.
Taliansko ho používa na boj proti mafii. Preto sa aj v návrhu ministerstva spomína, že postih by sa týkal osôb z prostredia organizovaného zločinu, a tých, čo sú s nimi v kontakte.
V takom prípade by sa norma politikov, ktorí nevedia vysvetliť svoj majetok, nedotkla. Stratil by silu, akú od neho Smer očakáva.
Holandský model by umožnil zhabať majetok aj tým, komu by nepreukázali vinu. Po obvinení z trestného činu a v rámci vyšetrovania by sa zisťovali aj majetkové pomery. Kto by majetok nevedel preukázať, mohol by oň prísť, hoci na záver vyšetrovania by vôbec nebol obžalovaný. Na každé obvinenie však musí byť dostatočný dôvod.
Vitteková verí, že nový zákon bude platiť do konca volebného obdobia. Zhruba rok pred voľbami nebudú partneri Smeru viazaní koaličnou dohodou. SNS a HZDS, ktorých šéfovia majú problém vysvetliť svoje majetky, zákon o preukazovaní pôvodu majetku kritizovali.
(vev)
Anketa
Veríte, že Ján Slota a jeho rodina nadobudli majetok, ktorý využívajú, legálne?
Monika Flašíková Beňová, eurposlankyňa (Smer):
„Je to málo pravdepodobné."
Milada Belásová, poslankyňa (SNS):
„Nebudem sa vyjadrovať k takýmto otázkam."
Jozef Ďuračka, poslanec (SNS):
„Ja myslím, za tie roky, ktoré podniká, alebo robí, si myslím, že hej."
Dušan Čaplovič, podpredseda vlády (Smer):
„O tom vie len Pánboh."
Boris Zala, poslanec (Smer):
„Neviem."
Milan Urbáni, poslanec (HZDS):
„Za svoj majetok si zodpovedá Ján Slota. Ja nie som jeho prokurista."
Jozef Halecký, poslanec (HZDS):
„V prvom rade je potrebné vedieť, čo je jeho majetok a čo nie je, lebo sa zdá, že značnú časť majetku len užíva ako zapožičanú či prenajatú. Bez tejto diferencie ťažko na túto otázku odpovedať."

Beata
Balogová
