BANSKÁ BYSTRICA . Takmer tri mesiace po nehode autobusu na železničnom priecestí v Polomke, pri ktorej zahynulo 12 ľudí, včera poskytol polícii svoju verziu tragédie vodič Ján Minarovič. Bol to jeho prvý výsluch od nehody. Banskobystrický krajský policajný riaditeľ Marian Slobodník včera pripustil možnosť, že ak by sa vyhýbal výsluchu, nechali by ho k vyšetrovateľke predviesť. Dodal však, že na všetky plánované termíny sa riadne ospravedlnil.
„Čo vám poviem. Je to v štádiu vyšetrovania. Je mi ľúto, čo sa stalo a nebudem sa k tomu vyjadrovať. Bol som práceneschopný, vypovedal som teraz," konštatoval Minarovič odchádzajúci z výsluchu.
Na otázku SME, prečo nevypovedal, keď ho novinári nachytali hrať tenis, vodič reagoval: „Nebol som na péenke, bol to môj voľný čas."
Vodičovi hrozí štyri až desať rokov
Fakty o tragédii Autobus s takmer 40 lyžiarmi smeroval 21. februára do lyžiarskeho strediska v Polomke. Na neoznačenom železničnom priecestí chcel vodič autobusu zrejme zaradiť nižší rýchlostný stupeň, ale už to nestihol. Prevalcoval ho prichádzajúci vlak. Vlak prevrátil autobus na bok a tlačil ho pred sebou ešte takmer 30 metrov. Zahynulo 12 ľudí.
Vyšetrovateľka predvolávala Minaroviča na výsluchy niekoľkokrát. Vodič sa vždy ospravedlnil a zdôvodňoval to pokračujúcou práceneschopnosťou. Po nehode sa totiž dostal do ťažkého psychického stavu a odvtedy bol v rukách psychológov. Pred niekoľkými týždňami však médiá zverejnili zábery, na ktorých sa Minarovič zúčastnil tenisového turnaja. Vyvolalo to vlnu nevôle poškodených. Podľa našich informácií to už však bolo v čase, keď vodičovi skončila práceneschopnosť.
Po včerajšom Minarovičovom výsluchu zostáva v prípade tragickej nehody autobusu v Polomke jediný obvinený, a to vodič. Banskobystrickí vyšetrovatelia ho obvinili z trestného činu všeobecného ohrozenia, za ktorý mu hrozí trest štyri až desať rokov.
„Vypočuli sme všetkých svedkov, poškodených a včera vypovedal aj obvinený. Momentálne analyzujeme výsluch. Jediné čo bráni skončeniu vyšetrovania je znalecké dokazovanie," konštatoval Slobodník.
Vyšetrovanie dokončia v júni
Špeciálnemu policajnému tímu chýbajú ešte znalecké posudky zranení 33 cestujúcich v autobuse a posudok z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline. Znalci požiadali o predĺženie lehoty do konca júna. Policajný riaditeľ odhaduje, že ak všetko pôjde ideálne, vyšetrovanie by mohli skončiť koncom júla tohto roku.
Autobus plný lyžiarov z Bánoviec nad Bebravou smeroval ráno 21. februára do lyžiarskeho strediska Bučník v Polomke. Takmer 40 ľudí bolo už takmer v cieli cesty, keď ich na neoznačenom železničnom priecestí prevalcoval prichádzajúci vlak. Vodič autobusu chcel pravdepodobne zaradiť nižší rýchlostný stupeň, ale už to nestihol. Rušňovodič nedokázal nehode zabrániť aj napriek tomu, že použil výstražné signály a rýchlobrzdu. Vlak prevrátil autobus po náraze na bok a tlačil ho pred sebou ešte takmer 30 metrov.
Zranený a šokovaný vodič autobusu krátko po nehode potvrdil, že sa pokúšal na priecestí zaradiť rýchlostný stupeň. Z koľajníc sa mu už nepodarilo uniknúť, aj napriek tomu, že videl rútiaci sa vlak.
K najtragickejšej nehode v dejinách slovenských železníc došlo na nechránenom železničnom priecestí bez svetelnej signalizácie a rámp. Starostovia Polomky žiadali železnice, aby zabezpečili priecestie už pred desiatimi rokmi. Po februárovej tragédii železnice rozhodli, že zabezpečia priecestie svetelnou signalizáciou.

Beata
Balogová
