BRATISLAVA. Podpredsedníčka opozičnej SDKÚ Iveta Radičová sa nebude uchádzať o post lídra strany pre budúcoročné parlamentné voľby.
Dôvodom je nedostatočná podpora šéfov regionálnych štruktúr strany. ČTK dnes o tom informovala kancelária Radičovej. Bývalá ministerka práce a neúspešná prezidentská kandidátka pôvodne naznačovala, že by mohla súperiť o pozíciu jednotky so súčasným predsedom strany Mikulášom Dzurindom.
Krajskí lídri podporujú Dzurindu
"Na základe rozhovorov a stretnutí so všetkými ôsmimi regionálnymi lídrami SDKÚ, a najmä na základe ich stanovísk, som sa rozhodla neuchádzať sa o post volebného lídra strany," uviedla vo vyhlásení Radičová, ktorá vraj rozhodnutie šéfov regiónov rešpektuje. "Bolo zrejmé, že všetci krajskí lídri podporujú súčasného predsedu strany Mikuláša Dzurindu aj v pozícii volebného lídra SDKÚ," dodala.
Niekdajšia ministerka práce, ktorá sa nedávno vzdala poslaneckého mandátu po tom, čo v parlamente hlasovala za stranícku kolegyňu, sa chce naďalej venovať "aktuálnym problémom verejného života".
Radičovej stranícky šéf Dzurinda ohlásil svoje rozhodnutie opätovne sa uchádzať o post volebného lídra už skôr. Termín na podávanie nominácií sa končí dnes. Hovorca SDKÚ Martin Maťko sa k prípadnému podaniu ďalších nominácií odmietol vyjadriť. "O tom, či niekto nomináciu na post volebného lídra predložil, alebo nepredložil, musí byť v zmysle vnútrostraníckych predpisov informované najprv Prezídium SDKÚ," povedal ČTK.
Haulík: Dzurinda nie je schopný osloviť väčší počet voličov
O pozíciu jednotky na kandidátke sa môže uchádzať ten, kto nazbiera minimálne 300 podpisov členov strany, alebo ho podporí prezídium SDKÚ či regionálne predsedníctvo. V prípade, že predseda SDKÚ nebude mať súpera, najsilnejšiu opozičnú stranu do volieb povedie on.
Riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík tvrdil, že SDKÚ by na dosiahnutie lepšieho výsledku v budúcoročných parlamentných voľbách potrebovala aj zmenu na líderskom poste. "Mikuláš Dzurinda nie je schopný osloviť väčší počet voličov, ako strana získala v posledných parlamentných voľbách," povedal ČTK. V posledných parlamentných voľbách v júni 2006 získala strana 18,35 percenta voličských hlasov, v súčasnosti sa podľa viacerých prieskumov pohybujú preferencie SDKÚ na úrovni zhruba od 12 do 15 percent.
"Ak strana nevyužije príležitosť, ktorú mala v podobe Radičovej, môže mať problémy z hľadiska možného rastu preferencií," povedal Haulík. Bývalá sociologička sa ako prvá žena v histórii Slovenska dostala do finále voľby hlavy štátu. V súboji o najvyšší politický post so súčasným prezidentom Ivanom Gašparovičom síce neuspela, získala však takmer milión voličských hlasov.
Dzurinda v minulosti opakovane vyhlásil, že strana s Radičovou počíta. Haulík nepredpokladal, že by Radičová mohla pred parlamentnými voľbami prestúpiť do inej strany. "Ten imidž, ktorý získala, jej asi bude brániť, aby menila politické tričko," doplnil.