BRATISLAVA. O priazeň voličov začína dnes bojovať 17 politických subjektov. Práve totiž odštartovala kampaň pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP), v rámci ktorej budú strany necelý mesiac predstavovať svoje programy, ciele a kandidátov.
Najsilnejšiu stranu Smer-SD povedie do eurovolieb šéf Zahraničného výboru NR SR Boris Zala. Na druhom mieste kandidačnej listiny figuruje súčasný poslanec EP Vladimír Maňka a trojkou je jeho kolegyňa Monika Flašíková-Beňová.
SDKÚ-DS postavila do čela svojej kandidačnej listiny podpredsedu strany Eduarda Kukana. Za ním nasleduje Peter Šťastný a Milan Gaľa
Lídrom SNS pre voľby do EP je štátny tajomník Ministerstva dopravy pôšt a telekomunikácií SR Dušan Švantner. Na druhom mieste je poslanec NR SR Jaroslav Paška a na treťom štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vladimír Čečot. Ten svoju kampaň začal ako prvý, keď odprezentoval pieseň Domovina, ktorú naspieval spolu so spevákom Petrom Stašákom.
Kandidačnú listinu SMK otvára europoslankyňa Edit Bauer. Z druhého miesta sa o dôveru občanov bude uchádzať bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku Alajos Mészáros, z tretieho asistent poslanca v EP Attila Lancz.
Na čele kandidátky ĽS-HZDS je súčasný europoslanec Sergej Kozlík. Prvú trojicu na novej kandidačnej listine uzatvárajú súčasní kolegovia Kozlíka v europarlamente Peter Baco a Irena Belohorská.
Lídrom na kandidátke KDH je podpredseda strany Martin Fronc, za ktorým nasleduje poslanec EP Ján Hudacký a trojkou je poslankyňa EP Anna Záborská.
Spomedzi mimoparlamentných strán by mohli mať podľa politológa Petra Horvátha najväčšiu šancu na úspech strany Slobodné fórum (SF) a Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS).
Martinákovcov do blížiacich sa júnových eurovolieb povedie trojica Milan Izák, Ľudmila Farkašovská a Mária Lévyová.
Lídrom spoločnej eurokandidátky strán KDS a OKS sa stal poslanec Národnej rady (NR) SR Vladimír Palko, za ktorým nasledujú Peter Osuský a Alojz Rakús.
Strana zelených postavila do čela listiny Janu Budáčovú, Eduarda Chmelára a Oľgu Pietruchovú.
Eurokandidátku Demokratickej strany otvára Branislav Hochel, za ktorým nasleduje Pavel Titel a Peter Hríb.
Slováci budú môcť svoj hlas odovzdať aj kandidátom Komunistickej strany Slovenska, ktorých do volieb povedie trojica Juraj Brecko, Karol Ondriaš a Anna Sotáková.
Svoje želiezka v ohni má aj strana Sloboda a Solidarita, ktorá do čela eurokandidátky postavila Jána Oravca. Prvú trojku dotvárajú Emil Burák a Katarína Majdlenová.
Listinu s 13 eurokandidátmi zostavila tiež Liga - občiansko-liberálna strana, ktorú povedú Michal Havran, Martina Čierna a Michal Géci.
Volieb do EP sa zúčastní aj strana Misia 21 - Hnutie kresťanskej solidarity. Za lídra svojej kandidátky si určila Richarda Schneidera.
Do boja o miesto europoslanca nasadila svojho kandidáta, podnikateľa Jána Blaščáka aj Rómska iniciatíva Slovenska.
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) do čela eurokandidátky postavila Štefana Horvátha, Juraja Ontolčíka a Ibrahima Maigu.
Agrárna strana Slovenska (ASS) dala svoju dôveru štvorici Peter Kopecký, Jozef Viglaský, Jarmila Eftimová, a Alica Vidličková.
SR má v EP momentálne 14 zástupcov. V júnových voľbách však jednotlivé politické strany budú súperiť vzhľadom na vstup Bulharska a Rumunska do EÚ v roku 2007 už len o 13 kresiel určených pre slovenských zástupcov.
Slovensko plánuje dať na eurovoľby takmer 7,5 milióna eur (225 miliónov Sk). Štatistický úrad prispeje 1.628.164 eurami (49 miliónov Sk), náklady ministerstva vnútra majú tvoriť 5.860.685 eur (176,5 milióna Sk).