Strana maďarskej koalície presunula rozhodovanie o osude Bugárových odídencov a strany na obdobie po voľbách do Európskeho parlamentu. Bugár žiada vytvorenie politickej platformy, ktorá by mohla efektívne ovplyvňovať činnosť strany. Csáky predpokladá, že 13. júna sa s Bugárom dohodnú.
ROŽŇAVA . Predseda Strany maďarskej koalície Pál Csáky sa toporne snaží hasiť požiar, ktorý už neohrozuje iba jeho čelnú pozíciu, ale samotnú podstatu strany. Podľa našich informácií ponúkol platforme Nespokojných okolo Bélu Bugára sedembodový program stabilizácie napätých vzťahov.
Odídencom z poslaneckého klubu údajne ponúkol, že dá hlasovať o dôvere na októbrovom kongrese a ponúkol Bugárovi prvé alebo druhé miesto na kandidátke pre parlamentné voľby. Podmienil to uzavretím dohody, že on, ani Bugár nebudú kandidovať na post predsedu SMK. Bugár však žiada vytvorenie politickej platformy.
Víkendové rokovanie Republikovej rady Strany maďarskej koalície v Rožňave malo dať, ale nedalo definitívnu bodku za rozkolom v strane. Ani štvorhodinové rokovanie nevyriešilo to, či sa expredseda Béla Bugár, Gábor Gál a László Nagy vrátia do poslaneckého klubu, alebo sa naplnia predpovede o rozpade strany. SMK odložila riešenie na obdobie po voľbách do Európskeho parlamentu. Mimoriadna Republiková rada rozhodne 13. júna.
Csáky tvrdí, že keby Nespokojní prejavili viac empatie, mohla byť nešťastná historka v SMK ukončená a avizuje silný záujem Bugárovcov vrátiť sa do poslaneckého klubu. Bugárovo vyjadrenie už také optimistické nebolo. Dokonca pripustil, že v SMK sú aj také názory, že Nespokojných treba „odstrániť".
Hoci nie je isté, či Strane maďarskej koalície v sobotu chýbali k dohode naozaj "len tri milimetre", ako to tvrdí predseda Csáky, určite sa v nej objavili silné príznaky, že by k dohode mohla dospieť. Čítajte viac v komentári Mariána Leška: Koľko chýba k dohode
„Počuli sme aj to, že tým, ktorým sa nechce, treba ich odstrániť. Väčšinový názor však je, skúsme sa dohodnúť. Buď sa dohodneme a náš návrat je možný, alebo sa nedohodneme, a potom sa rozhodneme ako ďalej," konštatoval bývalý predseda strany.
Csáky včera zrušil informačné embargo a dovolil svojím oponentom v strane, ktorých nazval platformou nespokojných, aby sa k situácii vyjadrovali. Krátko pred tlačovou besedou vyhlásil: „Môžete osloviť aj našich kolegov, už nie je moratórium."
Bugárovo krídlo už nežiada Csákyho hlavu, ale vytvorenie politickej platformy vo vnútri strany, ktorá by mala usmerňovať chod SMK a zabezpečiť menšine, aby mohla efektívne presadzovať svoje názory a požiadavky. Bugárova platforma požaduje napríklad pomerné zastúpenie v orgánoch strany, ale aj možnosť presadzovať svoje požiadavky „bez politickej ujmy". Na sobotňajšom rokovaní sa jej však nepodarilo presvedčiť predsedu Pála Csákyho aj jeho väčšinu. Predseda SMK tvrdí, že nie je proti platforme, ale predložený návrh bol nevyzretý a v niektorých bodoch v rozpore so stanovami.
„Chceme, aby členovia politickej platformy mali priestor vo vnútri strany, aby boli v rôznych orgánoch, aby mohli vysloviť svoj názor. Položia na stôl nejaké riešenie a o tom sa musí rokovať a musíme sa dohodnúť. Nebude možné menšinový názor väčšinou len tak vyhodiť von oknom. Dnes nebola vôľa o tomto návrhu hlasovať a prijať ho," konštatoval Bugár.
Šéf Republikovej rady Ivan Farkas označil sobotňajšie rokovanie za jedno z najdôležitejších v 11 ročnej histórii strany. Optimisticky vyhlásil, že strana speje k rozuzleniu gordického uzla a bola len krôčik k vyriešeniu. „Tri milimetre chýbali, ale kolegom asi chýba dôvera," upresnil predseda SMK.
Výzva z Rožňavy, ktorú prijala Republiková rada, dala jasnú odpoveď na rozloženie síl v SMK. Ukázala, že Csáky má stále v rozhodujúcich orgánoch strany drvivú prevahu. Predseda vôbec neskrýval spokojnosť po hlasovaní.
„Po hlasovaniach nemáme dojem, že by sme mali nejaký slabý potenciál," usmieval sa Csáky.
Predseda Csáky chce posunúť profil strany. Vedenie pripravuje na októbrový kongres zásadný materiál, ktorý by mal osloviť aj slovenského voliča. Vzorom pre SMK je podľa Csákyho nemecká CSU.
„Z SMK by sa mala stať silná regionálna strana južného Slovenska," hovorí Csáky. „Vidíme, že máme potenciál u voličov nehovoriacich po maďarsky od Bratislavy až po Kráľovský Chlmec," dodal Farkas.
Bugár, Gál a Nagy opustili poslanecký klub SMK 22. apríla tohto roku. Z SMK odišlo zatiaľ 57 členov na rôznych úrovniach.

Beata
Balogová
