BRATISLAVA.
„Prišiel som si sem, aby som odrobil, dva týždne som sa nevyskytoval, pretože som mal obojstranný zápal pľúc. Nevedel som o tom, náhodou mi na to prišiel lekár pri náhodnej návšteve u neho, ktorá mala skôr súkromný charakter, „ vysvetlil Mečiar.
Podľa jeho slov si odštartovanie predvolebnej kampane strany k eurovoľbám na dnešnom predstavenstve vyžadovalo aj jeho osobnú účasť, ale v pokoji na lôžku bude po dnešku pokračovať.
„Ako sa poznám, keď sa trošku lepšie cítim, ja vyleziem z tej postele aj sám,“ dodal Mečiar. Pripustil, že keď mu už je trošku lepšie, nerešpektuje veľmi lekárov. Na plánovanej najbližšej koaličnej rade by sa chcel zúčastniť osobne.
V čele volebnej kandidátky HZDS do volieb budú Sergej Kozlík, Peter Baco a Irena Belohorská. Podľa Mečiara tieto voľby nerozhodnú preferencie, ktoré v súčasnosti nie sú podľa niektorých prieskumov pre HZDS také priaznivé ako v minulosti a Mečiar sa už s nimi „naučil žiť“, ale skôr mobilita voličov. O ňu sa opiera aj Mečiar, podľa neho ju má HZDS vysokú.
„My nemáme súpera pokiaľ by išlo o politické strany, my máme problémy, ktoré chceme vyriešiť, „ povedal Mečiar na otázku o možných súperoch v eurovoľbách. HZDS chce v europarlamente obhajovať slovenskú zvrchovanosť. Podľa Mečiara 13 slovenských europoslancov bude v europarlamente buď schopných vytvoriť „pavučinu vzťahov“, alebo tam budú pre „stravovací bufet“.
Mečiar chce, aby koalícia riadne dovládla
Vladimír Mečiar chce aby skončilo obdobie napätých vzťahov v koalícii, najmä pokiaľ ide o Smer-SD a SNS. „Sme za to, aby táto vládna koalícia v riadnom termíne dokončila toto funkčné obdobie, žiadne úvahy o predčasných voľbách nepripúšťame,“ vyhlásil Mečiar po rokovaní predstavenstva ĽS-HZDS. Podľa neho má platiť stav, že strany sú jedna druhej partnerom, nie doplnkom.
Mečiar označil úvahy o zmenách vnútornej správy skôr ako prejavy k blížiacim sa voľbám, nie ako zásadné koncepčné prejavy. Podľa neho sa nemá len rozprávať o rušení ministerstiev, ale nastaviť celý systém štátnej správy. „Päťstupňová štátna správa, to je nezmysel pre takýto štát, takže rezervy tam sú, ale reálne na vykonanie by mali byť zhruba rok po budúcich voľbách,“ povedal Mečiar a dodal, že „táto koalícia už nebude fyzicky mať čas, aby reálne do týchto projektov vstúpila“.
Konkrétny projekt reformy verejnej správy ešte Mečiar nepočul, len návrhy dvoch strán na rušenie niektorých ministerstiev. „Niektoré mi pripadali ako trucnávrhy“, povedal Mečiar a dodal, že“ zrušenie ministerstva, nie je reforma, to je úspora ministra a jeho sekretariátu“. Reforma by sa podľa neho nemala týkať len vlády a jej okolia, ale aj vyšších územných celkov.
V prípade ministerstva výstavby nie je podľa Mečiara problémom jeho skutočná činnosť, teda výstavba a územné plánovanie. „Myslím, že spor nie je o tieto dve činnosti, že sú tam eurofondy, ktoré sú zaujímavé, kde aj predseda Smeru vyhlásil, že sú pripravení prebrať zodpovednosť a zrejme tam bude oscilovať hranica záujmov, „povedal Mečiar a pokračoval, že "pokiaľ na oplátku bolo navrhnuté zrušenie ministerstva hospodárstva, nepovažujem to za uvážlivé“. Projekt vybodovania vládneho mestečka označil Mečiar za oprášený projekt HZDS, takže ho aj podporuje. Teraz však považuje za prioritu štrukturálne zmeny, nie tento projekt.
Nie je hanbou priznať sa k vývoju hospodárstva štátu a zatvárať si oči nad reálnosťou vývoja na Slovensku. Vyhlásil to dnes Vladimír Mečiar po rokovaní Predstavenstva ĽS- HZDS. „Tento rok budú nižšie príjmy z DPH, náš predbežný odhad sa pohybuje kdesi okolo 50 miliárd, „prognózuje Mečiar. Podľa neho bude problém aj so zamestnanosťou, Mečiar odhaduje, že sa to dotkne 350 000 ľudí a ďalší problém očakáva v pomere výdajov a príjmov zdravotných a Sociálnej poisťovne.
Europoslanec za ĽS-HZDS Sergej Kozlík dnes potvrdil, že strana bude svojich partnerov presviedčať o potrebe zmeny DPH. „Ja si myslím, že tá pozícia ministerstva financií nie je správna, hovoriť len o tom, že je tu výpadok DPH, „ uviedol Kozlík. Mečiar s Kozlíkom potom vysvetlili, že by nešlo o plošné zníženie DPH, ale len o tejto dani na vybrané druhy potravín.
ĽS-HZDS podporuje aj myšlienku spoločného mediálneho komplexu verejnoprávnych médií, ale za menej peňazí a ďalej nie na pozemku pri Dunaji, ale v budove STV a nie na báze súkromných peňazí. Zákony o STV a SRo bude HZDS ďalej podporovať, len ak nebudú obsahovať doložku o tom, že tieto média môžu čerpať úvery do výšky 40% nákladov, ale na ich úhradu nesmú čerpať verejné alebo štátne zdroje. Podľa Mečiara by to totiž znamenalo, že ak by nemali peniaze, tak by sa jediným druhom úhrady bol konkurz a on nechce, aby k takémuto výkladu došlo.