BRATISLAVA. Slovensko bude mať čoskoro 45 nových centier excelentnosti. Tituly udelí úspešným uchádzačom minister školstva Ján Mikolaj (SNS) v pondelok 18. mája v Bratislave.
O peniaze zo štrukturálnych fondov EÚ na tento projekt v rámci výzvy rezortu školstva žiadali vysoké školy, ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV) a výskumné centrá. Žiadatelia by mali dostať na vybudovanie svojich špičkových centier spoločný finančný balík v hodnote okolo 55 miliónov eur (okolo 1,675 miliardy Sk).
Šéf rezortu Mikolaj v decembri minulého roka povedal, že počet plánovaných centier je pre Slovensko dostatočný. "Centier excelentnosti je zhruba aj dosť, pretože špičkových pracovníkov nemôže byť veľa," upozorňoval s tým, že napríklad Fínsko ich má okolo 40.
V rámci jedného projektu mohli žiadatelia pýtať minimálne 331.939 eur (desať miliónov Sk), najviac 1,327 milióna eur (40 miliónov Sk). Najviac žiadostí zaslali uchádzači z Košického (18), Bratislavského (desať) a Nitrianskeho kraja (deväť). Mikolaj vlani konštatoval, že nie všetky projekty boli kvalitné. Na ministerstvo ich prišlo viac ako 80.
Niektoré VŠ plánujú zriadiť viac centier excelentnosti. Medzi nimi je napríklad Žilinská univerzita, Univerzita Pavla J. Šafárika v Košiciach, bratislavská Univerzita Komenského a STU či Technická univerzita (TU) vo Zvolene. Centrum si chce zriadiť aj Prešovská univerzita, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, košická TU, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzita veterinárskeho lekárstva v Košiciach.
SAV uspela so svojimi 11 ústavmi. Špičkové pracovisko chce vytvoriť napríklad jej Astronomický ústav, Ústav experimentálnej fyziky, Parazitologický ústav, Ústav krajinnej ekológie či Virologický ústav, Elektrotechnický ústav, Fyzikálny ústav, Ústav materiálov a mechaniky strojov a Ústav anorganickej chémie. Okrem SAV a VŠ získa peniaze na projekt centier excelentnosti aj Národné lesnícke centrum, Slovenské centrum poľnohospodárskeho výskumu, Výskumný ústav potravinársky a Medzinárodné laserové centrum.
Centrum excelentnosti vykonáva výskum prevažne v jednom odbore vedy a techniky. Musí mať pracovníkov s vysokou odbornou kvalifikáciou, pričom jeho výsledky základného výskumu majú byť porovnateľné s výsledkami dosahovanými v štátoch EÚ. Takéto centrum by sa tiež malo zúčastňovať minimálne na jednom medzinárodnom projekte. Ďalším kritériom je, aby využívalo výsledky výskumu, napríklad vo vysokoškolskom vzdelávaní.
O nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ sa mohli uchádzať verejné vysoké školy, štátne vysoké školy, Slovenská akadémia vied, organizácie alebo inštitúcie uskutočňujúce výskum a vývoj, zriadené ústrednými orgánmi štátnej správy, ako aj mimovládne organizácie výskumu a vývoja, na ktoré sa nevzťahujú pravidlá štátnej pomoci.
Prvé výzvy na podporu centier excelentnosti zverejnila Agentúra MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ v rámci operačného programu Výskum a vývoj vlani v máji.