BRATISLAVA. Obvineniam sa nevyhli ani policajti či colníci, poslanec mestského zastupiteľstva, ale aj lekár, advokát, prokurátor, podnikatelia či dôchodcovia. Ako vyplýva z ročnej správy Úradu boja proti korupcii najviac páchateľov bolo vo veku od 41 do 50 rokov, jeden z obvinených mal dokonca menej ako 18 rokov.
Protikorupčný úrad riešil minulý rok zhruba tisícku závažných prípadov, v 399 prípadoch išlo o korupciu, 139 sa týkalo hospodárskych a majetkových trestných činov a v 362 prípadoch išlo o zneužívanie právomoci verejného činiteľa, marenie spravodlivosti, či machinácie pri verejnom obstarávaní. Z ukončeného vyšetrovania skončilo návrhom na podanie obžaloby 103 prípadov, 42 návrhom na konanie o dohode o vine a treste a v 129 prípadoch zastavili trestné stíhanie.
Páchatelia sú pri korupcii podľa polície obozretnejší, úplatky nežiadajú priamo. K prevzatiu či odovzdaniu dochádzalo najčastejšie v kancelárii resp. na pracovisku prijímateľa úplatku, dokonca aj priamou platbou na účet. Prevládali hlavne peňažné úplatky, nepeňažné dary sa poskytovali vo forme tovarov a služieb. Prax potvrdila, že najefektívnejším nástrojom na získanie nespochybniteľného dôkazu je najmä odpočúvanie, osvedčil sa aj agent.
V prípadoch závažnej majetkovej a hospodárskej kriminality objasnili 52 prípadov, obvinili 86 osôb, výška spôsobenej škody sa vyšplhala na takmer 61 miliónov eur. Išlo hlavne o podvody, spreneveru, porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a daňové podvody. Tejto trestnej činnosti sa najčastejšie dopúšťali funkcionári v súkromných firmách, ale aj ich zamestnanci, podnikatelia aj dôchodcovia. Najviac obvinených bolo vo veku od 31 do 40 rokov. Páchatelia využívali najmä nedostatky v legislatíve a jej časté zmeny, nedostatočnú kontrolu a neprehľadné postupy v riadení. Policajtom pri vyšetrovaní pomohli hlavne listinné dôkazy a rôzne doklady, ktoré zaistili pri prehliadkach.
Vlani úrad dostal aj množstvo podaní na sudcov, prokurátorov, či členov vlády. Vo väčšine išlo o podozrenie z korupcie prípadne zneužívanie právomocí verejného činiteľa. Na políciu sa obrátili hlavne občania nespokojní s rozhodnutiami a postupom ich práce. Časť oznámení vyhodnotili ako sťažnosti, ktoré následne poputovali na príslušné súdy a prokuratúry. Policajti vyšetrovali napríklad prípady sudcov a prokurátorov, ktorí mali prijať úplatky, preverovali aj podanie na ministra vnútra a generálneho prokurátora.