BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa domnieva, že by nebolo dobrou vizitkou pre Slovenskú republiku, keby v nastávajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) skončila opäť na chvoste Európskej únie. "Nebolo by to dobrým vysvedčením pre Slovensko," povedal pre TASR.
Nízku účasť voličov vníma negatívne, keďže, ako dodal, EP je jedným z kľúčových prvkov európskej politickej architektúry. "Jeho úloha sa posilňuje. Rozhoduje v podstate o dvoch tretinách európskych peňazí, schvaľuje Európsku komisiu a čoraz viac priamo alebo nepriamo riadi život každého z našich ľudí," vysvetlil šéf slovenskej diplomacie.
Príčinu nízkeho záujmu o eurovoľby vidí tiež v tom, že občania o Európskom parlamente stále málo vedia. "Vnímam to aj ako zodpovednosť nás politikov objektívne informovať o tom, prečo je dôležité, aby sme mali dobrých predstaviteľov v EP," poznamenal. Istú ľútosť vyjadril nad tým, aké správy sa o tomto priamo volenom orgáne únie objavujú na verejnosti. Označil ich za zvyčajne lacné a bulvárne, ignorujúce podstatu europarlamentu.
Lajčák je optimistom v tom, že kampaň počas nasledujúcich troch týždňov osloví ďalších voličov. "Sme iba na začiatku a do týždňa by malo byť výrazne viditeľnejšie, že sa voľby blížia," dodal. Minister nemá informácie o tom, že by nejaký občan SR kandidoval v inom členskom štáte EÚ.
Rezort diplomacie si na podporu účasti Slovákov vo voľbách do EP stanovil niekoľko úloh. K nim patria napríklad informácie o eurovoľbách na webovej stránke MZV SR, nachádza sa tam aj reklamný TV spot. Rovnako na internetovej stránke organizujú od 5. mája do 1. júna kvíz, ktorého víťaz strávi jeden pracovný deň so šéfom ministerstva. Rezort taktiež vydal leták v 100-tisícovom náklade, prostredníctvom ktorého sa ľudia dozvedia o úlohách a činnosti EP. Predstavitelia MZV SR okrem iného propagujú význam eurovolieb vo verejných vystúpeniach a v tlači.
Prvé priame voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnili v júni 1979. Účasť vtedy dosiahla 63 percent, odvtedy ale neustále klesala. Na poslednom hlasovaní v roku 2004 sa v európskej dvadsaťpäťke zúčastnilo 45,6 percenta voličov. Slovensko s 16,96 percentami skončilo na poslednom mieste. Aktuálne prieskumy ukazujú, že by SR nemala túto hranicu prekročiť ani tento rok. Voľby sa uskutočnia v sobotu 6. júna.