BRATISLAVA. Znalecké posudky vyčísľujúce hodnotu Hurbanových kasární v Bratislave by malo mať Ministerstvo obrany (MO) SR k dispozícii v priebehu leta. TASR to potvrdil hovorca rezortu Vladimír Gemela.
"Po rozhodnutí o prebytočnosti MO SR vykoná v zmysle príslušného právneho predpisu ponukové konanie, teda ponúkne kasárne štátnym rozpočtovým a štátnym príspevkovým organizáciám na využitie v rámci predmetu ich činnosti," vyjadril sa hovorca. Zároveň pripomenul, že odplatný prevod Hurbanových kasární môže rezort pripravovať až v prípade ich nezáujmu. "S poukazom na uvedený postup, nie je možné predpovedať termín ukončenia predaja predmetného majetku štátu," zdôraznil. Priznal však, že rezort by ich chcel predať do konca roka 2009.
Podľa názoru niektorých oslovených poslancov, ktorí sú zároveň členmi Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť, však predaj v čase hospodárskej krízy nie je práve najšťastnejším riešením. "Keď je ekonomická kríza, tak sa cena nehnuteľností a pozemkov znižuje. To znamená, že dnes predávať majetok je veľmi zlé hospodárenie so štátnym majetkom. Myslím si, že takéto elementárne ekonomické znalosti by ministerstvo obrany malo mať. Iba zlý hospodár predáva majetok, keď je ekonomická kríza, pretože nemá hodnotu," vyjadril sa pre TASR podpredseda výboru Ján Kovarčík (ĽS-HZDS). Nelichotivý názor k avizovanému predaju má i exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ-DS). Myslí si, že predaj je problematický z pohľadu načasovania a tiež i z toho, akým spôsobom sa má uskutočniť. "Načasovanie súvisí s hospodárskou krízou, kedy ceny nehnuteľností idú výrazne dole, a teda predpokladaný výnos z predaja aj lukratívnej nehnuteľnosti môže byť oveľa nižší, ako mohol byť zámer ministerstva. Na čom mi však oveľa viac záleží, je spôsob, akým sa k tejto problematike pristupuje na ministerstve obrany a síce, že stále nie je jasná nejaká koncepcia kde a koľko budov má byť vyhlásených za prebytočných a predaných," odôvodnil svoje tvrdenie. Zdôraznil, že len čo najtransparentnejšie prostredie predaja môže byť výhodné pre štát. "Inak je skôr možné, že sa z toho stane ďalšia pokútna akcia "spoločnosti Smer s r.o."," povedal.
V možnom predaji bratislavských Hurbanových kasární nevidí naopak problém Viliam Jasaň (SMER-SD). "Ja som presvedčený, že ministerstvo vie, čo robí a určite ak do niečoho takého ide, tak si dobre zvážilo všetky pozitíva aj negatíva," znelo jeho vyjadrenie. Ani Vladimír Palko (nezávislý poslanec) nepovažuje samotné rozhodnutie o predaji za problematické. "Armáda má prebytočný majetok, je možné ho predať a štát môže získať finančné prostriedky. Dúfajme ale, že to prebehne bez tých obvyklých škandálov s ktorými sa tak často stretávame za posledné obdobie vládnutia tejto vlády," uviedol.
Na otázku či je objekt nevyhnutné predávať v čase hospodárskej krízy Gemela zareagoval so slovami, že zákon o správe majetku štátu ukladá správcovi majetku povinnosť naložiť s ním bez zbytočného odkladu, účelne a s maximálnou hospodárnosťou. "Pozastavenie nakladania s prebytočným nehnuteľným majetkom štátu vo väzbe na uvedenú povinnosť by bolo porušením tohto zákona," zdôraznil. "Je všeobecne známe, že neužívaný nehnuteľný majetok chátra, čím jeho hodnota klesá. V prípade nenakladania s predmetným vojenským objektom by MO SR muselo na jeho stráženie a temperovanie vynakladať ďalšie finančné prostriedky," dodal.